1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  İnsan Derisinden Kitap Kapağı!..

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  insan derisinden kitap, nasıl yapılımış, kim yaptırmış, nerede, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Tarih insanların gariplikleriyle dolu..1800 lü yıllarda Kesilmiş vücut parçaları, sahipsiz cesetler ve bazen de idam mahkumlarının derilerinden kitap kapakları yapıldığını hiç duymuş muydunuz?.İç ürpertici ama gerçek..İşte bu hikayelerden birini ve kahramanlarını aşağıda okuyacaksınız..

  Yıl 1830. Karısını öldürmekten suçlu bulunan George Cudmore, asılarak idam edildi. İngiliz mahkum, aldığı ceza gereği cesedinin Exeter Hastanesi’nin kadavra odasında son bulacağını biliyordu. Fakat bilmediği bir şey vardı…
  George Cudmore’un derisi, işlemlerden geçirildikten sonra, 1852 yılında bir kitap kapağına dönüştürüldü.
  Meşhur şair John Milton’un toplu eserlerini içeren şiir kitabı, insan derisinden yapılmış cildiyle, şu an nadide bir tarih eseri.
  Exeter Kütüphanesi’nde tutulan kitabın ilk kez bir sergi odasında kamuya gösterileceğinin açıklanması, İngiliz tarihçiler arasında heyecanla karşılandı.
  Şiir kitabının önündeki notta, kapağın kimin derisinden geldiği ve niçin idam edildiği açıkça yazıyor.
  Sokaklarda sıçan avcısı olarak çalışan George Cudmore, karısı Grace’i zehirleyerek öldürmekten suçlu bulunmuştu.
  1830′daki idamdan John Milton’ın şiir kitabının basıldığı 1852 yılına değin idam edilen mahkumun derisinin nerede kimin tarafından saklandığı ise bir muamma.
  Fakat tarihçiler, kitap ciltleri için insan derisinin kullanılmasının pek sık rastlanılmamakla birlikte, hiç görülmemiş birşey olmadığını söylüyorlar.
  Exeter Kütüphanesi yetkilisi Tony Rouse, 18′inci ve 19′uncu yüzyılllarda insan derisinden kitap kapağı tasarlandığı vakaların bilindiğini belirtiyor.
  Özellikle tıp kitaplarında moda olan insan derisi, kesilmiş vücut parçalarından ya da sahipsiz cesetlerden elde ediliyordu.
  Bazen, George Cudmore’un başına geldiği gibi, idam mahkumlarının derisinin kullanıldığı da olmuş.
  Tony Rouse, ”Düşünmesi bile insanın ruhunu karartıyor ama bu kitapları elinize aldığınızda insan derisi olduğunu hiç düşünmezsiniz, normal bir deri gibi duruyor” dedi.

  BBC

   
İnsan Derisinden Kitap Kapağı!.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Guiness Kitabında Türkler' in Rekoarları

  Guiness Kitabında Türkler' in Rekoarları

  Kişi başına ekmek tüketiminde dünya birinciliği (Kişi başına 199.6 kilogram) * Hakan Şükür'ün,t Dünya Kupası'nda 11'nci saniyede attığı en hızlı gol (29 Haziran 2002) * 81 sessiz harften oluşan bir Kafkas dilini dünyada tek konuşan kişi, Tevfik Esenç (1992 yılında öldü.) * Selçuk- Efes'te 20 bin kişinin deve güreşi izlemesi. * 150 mm boyutunda dünyanın en büyük mikrop fosilinin...
 2. Buluşmalar / İnsanlar, Kentler, Kitaplar

  Buluşmalar / İnsanlar, Kentler, Kitaplar

  Bu kitapta ünlü yazar Stefan Zweig'ın denemelerinden bir seçki sunuluyor. Buluşmalar başlığı altındaki bu denemeler dört ana kümede toplanıyor ve yazarın önemli özelliklerini yansıtıyor. Sanattan siyasete 20. yüzyılın önemli kişilerini ele aldığı "İnsanlarla Buluşmalar" bölümü iyi bir portre yazarı olduğunu gösterirken, "Kentlerle Buluşmalar" dünyanın ilginç yerlerine...
 3. Karpuz in! Kitap Out!

  Karpuz in! Kitap Out!

  Artık mankenlik derslerinde doğru yürümeyi ve catwalku kitap yerine karpuzlarla öğretiyorlar :D:D
 4. İnsan derisinin yapısı ve ağırlığı

  İnsan derisinin yapısı ve ağırlığı

  insan derisinin yapısı insan derisinin ağırlığı deri ağırlığı 70 kg olan bir insanın yaklaşık deri ağırlığı ne kadardır buyrun öğrenelim arkadaşlar. Misafirlerimizin merakı için açtığımız Soru Cevap bölümünde ki bir misafirimiz sormuş, 70 kg olan bir insanın yaklaşık deri ağırlığı ne kadardır diye biz de insan derisinin yapısı hakkında ve insan derisinin ağırlılığı konusunda araştırma yaptık...
 5. Peygamberlere kitaplar nasıl indi?

  Peygamberlere kitaplar nasıl indi?

  İmanın üçüncü şartı nedir? CEVAP İmanın üçüncü şartı, kitaplara imandır. Amentü’deki, (Ve kütübihi) ifadesi, Allahü teâlânın kitaplarına inanmayı, iman etmeyi bildirmektedir. Allahü teâlânın gönderdiği kitaplar çoktur. Din kitaplarımızda bildirilen ise, 104 kitaptır. Bunlardan 100’ü küçük kitaptır. Bu küçük kitaplara suhuf denir. 100 suhuf kitap şu Peygamberlere inmiştir: 10 suhufu, Âdem...

Sayfayı Paylaş