1. Angel_tears

  Angel_tears Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.737
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İnsan, Kurt Mu? Kuzu Mu ?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

  kurtlar ve insanlar oyunu insan kurt oyunu kurt insan ve insanlar kurtlar Bazılar insanların kuzu, bazıları da kurt olduğuna inanır. Bunların ikisi de kendi görüşlerini destekleyecek uygun kanıtlar bulabilirler, insanların kuzu olduğunu ileri sürenlerin şunları belirtmeleri yeter: Kendileri için zararlı olsa bile, insanlar onlara söylenenlerden kolaylıkla etkilenirler; yıkımdan başka birşey getirmeyen savaşlarda önderlerini körü körüne izlerler; belli bir inançla söylenen, kaba kuvvetle de desteklenen her şeye —papazların ve kralların sert tehditlerinden gizli ya da açık dolandırıcıların kandırıcı çağrılarına dek her türlü saçmalığa— inanırlar. Bu durumdaki insanların çoğu, kendilerini kandırmak için korkutucu ya da tatlı bir sesle konuşanların karşısında kendi isteklerinden vazgeçmeye hazır, kolaylıkla etkilenebilen, yan uyanık çocuklara benzerler. Gerçekten de çoğunluğa karşı direnecek ölçüde güçlü inancı olan kişi kural değil, istisnadır; çağdaşlarının alaya aldığı, ama yıllar sonra hayran olunacak bir istisna.

  Büyük Engizitörler ve diktatörler kendi düzenlerini oluştururken insanların kuzu olduğu fikrine dayanmışlardır. Dahası, insanların kuzu ya da koyun" olduğu, bu nedenle kendileri adına karar verecek önderlere gereksinme duydukları inancı yüzünden önderler de şuna içten inanmışlardır: Kendileri, insanlara istediklerini verdiklerinde —acı olsa da— ahlaksal bir görevi yerine getirmekte, insanların omuzlarından sorumluluk ve özgürlük yükünü almaktadırlar.
  İnsanların çoğu koyunsa, nasıl oluyor da bir koyunun yaşamından farklı oluyor yaşamları? insanlık tarihi kanla yazılmıştır; insanın istencini kırmak için şiddetin şaşmaz bir biçimde uygulandığı bir tarihtir bu.

  Hitler milyonlarca Yahudi'yi tek başına mı yok etti? Stalin siyasal düşmanlarını kendi başına mı ortadan kaldırdı? Bu kişiler yalnız değildiler; kendileri için yalnız isteyerek değil, koşa koşa adam öldüren, işkence yapan binlerce yardımcıları vardı, insanın insana karşı acımasızlığına her yerde —acımasız savaşlarda, cinayet ve ırza geçmelerde, güçlünün güçsüzü sömürmesinde, işkence gören, acı çeken canlıların inlemelerine kimsenin kulak vermemesinde, bunlara herkesin yüreğini kapamasında— tanık olmuyor muyuz? Bütün bunlar Hobbes gibi düşünenleri homo homini lupus (insan insanın kurdudur) inancına götürdü. Bu gerçekler bugün de çoğumuza, insanın doğuştan kötü ve yıkıcı olduğunu, en çok sevdiği eğlenceden, daha azılı katillerden korktuğu için vazgeçen bir katil olduğunu düşündürüyor.
  Oysa her iki sav da bizi şaşkınlığa düşürüyor. Geçmişte açık ya da gizli birçok katili ya da sadisti kişisel olarak tanımış olabiliriz; ama bunlar kural değil, istisnadır.

  Sizin, benim ya da birçok normal insanın kuzu postuna sarınmış kurtlar olduğumuza, "gerçek kişiliğimizin" şimdiye dek bizi hayvanlar gibi davranmaktan alıkoyan yasaklardan kurtulduğumuz zaman ortaya çıkacağına mı inanmalıyız? Doğru olmadığını kanıtlamak kolay olmasa da bu görüş bütünüyle inandırıcı değildir. Günlük yaşamda insanların misilleme korkusu duymadan girişebileceği sayısız zulüm ve sadizm olanakları vardır, ama çoğu insan bu olanakları kullanmaz. Aslında insanların çoğu zulüm ve sadizmle karşılaştıklarında belli bir hoşnutsuzlukla tepki gösterirler.

  Öyleyse burada ele aldığımız şaşırtıcı çelişkiden başka ve ondan daha iyi bir açıklama bulunabilir mi? Bu sorunun en yalın yanıtı olarak, az sayıda kurtla bir sürü koyunun birarada yaşadığını mı kabul edelim? Kurtlar öldürmek, koyunlar birisinin peşinden gitmek istiyorlar. Bu yüzden kurtlar koyunlara adam öldürtüyor, cinayet işletiyor, insan boğazlatıyorlar; koyunlar da hoşlandıklanndan değil, yalnıza birisinin peşinden gitmek istedikleri için boyun eğiyorlar buna. Gene de katiller, yapüklannın soylu bir şey olduğunu kanıtlamak için masallar uydurmak zorunda kalıyorlar. Koyunlann çoğunun kendileri gibi davranmalarını sağlamak için kurtlar, özgürlüklerinin tehdit edildiğini, süngülenen çocuklann, ırzlarına geçilen kadınlann, çiğnenen onurlann öcünü aldıklanm söylüyorlar. Yanıt akla uygun görünüyor, gene de bazı kuşkular var.

  Bu yanıtla iki ayn insan ırkının —kurtların ve koyunlann— bulunduğu mu söylenmek isteniyor? Dahası, yaradılıştan öyle olmadıklarına göre, nasıl oluyor da koyunlar, şiddet kendilerine kutsal bir görev olarak da sunulsa, kurtlar gibi davranmaya razı edilebiliyorlar? Kurtlar ve koyunlarla ilgili varsayımımız akla yatkın değildir, bu durumda kurtların, insan yaradılışının temel niteliğini gösterdiği, çoğunluğa göre daha açık bir biçimde gösterdiği doğru olmasın sakın? Bütün bunlardan sonra, bu iki yanlı olasılığın bütünüyle yanlış olduğunu da düşünebiliriz. Belki insan hem kurttur hem de koyun — ya da ne kurttur ne de koyun.

   
İnsan, Kurt Mu? Kuzu Mu ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kurt kuzu lahana

  kurt kuzu lahana

  kurt kuzu lahana kurt kuzu lahana oyunu koyun saman oyunu koyun saman Zevkli bir oyun sandalcı olmadan kurtla kuzu yan yana kalamıyor kuzu ile de ot yan yana kalamıyor üçünüde karşıyıya geçirmemiz gerekiyor haydi iş başına kolay gelsin http://www.parkoyun.net/swf/kurt-kuzu.swf
 2. Kurtlar vadisinin gecmisine indik

  Kurtlar vadisinin gecmisine indik

  nazımım benim ödevlerimide yap, ben incimle evcilik oynıycam iskender ağlar hoca : ne oldu iskender... İskender : Polatım kalemimi kırdı hoca : neden kırdın evladım... Polat : sonunu düşünen kahraman olamaz hocam İskender:Nazımım bizim matematikçi bana taktı.Suikast için hazırlıklara başla. Nazım:Efendim geçen seferde ben patlattım hocanın dibinde balonu disipline gittim.Bu sefer benim...
 3. Mumların İnsan Psikolojisini Etkilediğini Biliyor musunuz?

  Mumların İnsan Psikolojisini Etkilediğini Biliyor musunuz?

  Artik mumlara bicimleri, kokulari ve renkleriyle sadece bir aksesuar olarak bakilmiyor. insan psikolojisini etkiledigine dair ciddi iddialar var. Bunlari bilmek ister misiniz? Yesil mum Hareketin ve verimliligin sembolu olarak goruluyor ve vucut-beyin enerjisini dengeledigi soyleniyor. Doga tutkusunu arttirdigi da iddialar arasinda. Mavi mum Renk uzmanlarina gore algi...
 4. Dünyada ki en zeki insanlar kim biliyor musunuz?

  Dünyada ki en zeki insanlar kim biliyor musunuz?

  en zeki insanlar listesi Dünyada ne kadar zeki insan var hiç merak ettiniz mi:DŞahsen ben merak ettim ve arşatırdım buldum.Meğer dünyada zeki ne çok insan varmış:DAma nedense hepside yabancı:D .Dünyanın En Zekileri The Daily Beast gazetesine göre dünyayının son 10 yıldaki en zeki insanları 1 - Google'ı kuran Larry Page ve Sergey Brin 2 - Apple'ın kurucu ortaklarından Steve Jobs 3 -...
 5. Emir 'in kardeşi Can'ı kim Canlandırıyor merak ediyor musunuz?

  Emir 'in kardeşi Can'ı kim Canlandırıyor merak ediyor musunuz?

  Emir 'in kardeşi Can'ı karakterini kim canlandırıyor Emirin Yolu Emir 'in kardeşi Can'ı kim canlandırıyor Merhaba Sevgili melek'ler, Adını Feriha koydum Emir'in Yolu dizisinde ki kadro yeniliğinden bu gün içinde sizlere bahsetmiş paylaşımlarda bulunmuştuk. Şimdi ise Emir'in kardeşi Can'ı kim oynuyor diyenler için bilgiler aktarıyoruz. Adını Feriha Koydum Emir 'in Yolu dizisinde bu...

Sayfayı Paylaş