1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İnsan ve maymun neden farklı?

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İnsan ve maymun neden farklı? Londra - Bilimadamları, taşıdıkları ortak genlerin oranı yaklaşık yüzde 99 olan insan ve maymunların, birbirinden bu kadar değişik türler olmasının en büyük nedeninin ''gen ifadesi''ndeki farklılık olduğunu saptadı.

  ABD ve Avustralyalı araştırmacılar, sadece genler değil, ''gen ifadesinin'' farklılığının, insanı en yakın akrabası olan maymundan ayırdığını ortaya koydu.

  Gen ifadesi, gen dilinin protein diline çevrilmesi sonucu protein yapım sürecini anlatıyor. Bu süreç, genlerin açık ya da kapalı olmasını belirliyor. İnsanda bulunan yaklaşık 30 bin genin hepsi hücrelerde aynı anda aktif durumda bulunmuyor. Amerika'daki Yale Üniversitesi'nden genetik, ekoloji ve evrim alanları uzmanı Profesör Kevin White, ''Gen ifadesinin, şempanze ve insanı ayıran en önemli unsur olduğunu'' söyledi.

  Chicago Üniversitesi, Hall Üniversitesi ve Avustralya Victoria Üniversitesi'nden bilimadamları, araştırma kapsamında insan, şempanze, orangutan ve rhesus maymunlarındaki gen ifadesini inceledi.

  Yeni gen tarama teknolojisini kullanan bilimadamları, bu 4 türde bulunan 1056 gendeki, gen ifadesi oranlarını karşılaştırdı. Araştırma ekibinden Dr. Yoav Gilad, makak, orangutan ve şempanzelerin gen ifadesinde, 65 milyon yıllık evrim sürecinde çok küçük farklar meydana geldiğini belirtti. Gilad, bazı özel gen gruplarında gen ifadesini etkileyen unsurların hızlı bir biçimde değiştiğini, bu hızlı evrimin sadece insan türünde görüldüğünü kaydetti.

  ''Nature'' dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarının, Mary-Claire King ve Allan Wilson'a ait 30 yıllık hipoaaai desteklediği belirtildi.

   
İnsan ve maymun neden farklı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maymun

  Maymun

  Mağlup düşmana, hilekar ve sihirbaza, her türlü ayıbı bulunan adama, zulme ve haddi aşmaya, isyan ve bununla birlikte gelecek gazaba, büyük günah işleyerek elindeki nimetleri yitirmiş adama; Maymun bazen yahudiye yahut yahudi tıynetinde olan kimseye; Mayymun eti yemek yoksulluk ve ihtiyaca yahut yeni bir elbise edinmeye, Maymunla kavga etmek hastalanmaya, ona galip gelmek hastalıktan...
 2. maymunlarla borsa arasındaki ilişki ne

  maymunlarla borsa arasındaki ilişki ne

  Bir zamanlar köyün birinde bir adam gelmiş ve tanesi 10 $'dan maymun alacagini soylemis. Koyde çok maymun oldugu icin koyluler sevincle ormana koşup maymunlari yakalamaya baslamişlar. Adam,binlerce maymunu 10 $' dan satin alinca ortalikta maymunlar azalmıs,yakalamasi zorlasmis. Köylüler tam maymun yakalamaktan vazgececekken adam tanesine 20$ verecegini soylemis. Tekrar heveslenen köylüler...
 3. İnsan ve maymun gen alışverişi yaptı

  İnsan ve maymun gen alışverişi yaptı

  gen alışverişi nedir gen alışverişi Bilim insanları insan ve şempanzenin atalarının, binlerce yıl boyunca çiftleşerek ‘gen alışverişi’ yaptığını ortaya koydu. Evrim sürecinde, insan ve şempanze 6.3 ila 5.3 milyon yıl önce birbirinden ayrılmaya başladı. Ancak bu ayrılık, her iki cinsin birbirinden gen almasını engellemedi. Bir başka deyişle, her iki ırk tarihte uzun bir süre...
 4. Sonsuz Maymun Teoremi Nedir?

  Sonsuz Maymun Teoremi Nedir?

  sonsuz maymun teoremi, nedir, açıklaması, izahatı, anlamı, ile ilgili bilgiler burada melekler Sonsuz maymun teoremi nedir Sonsuz maymun teoremi, bir daktilonun tuşlarına sonsuz bir süre boyunca gelişigüzel basan bir maymunun belirli bir metni (örneğin William Shakespeare'in tüm yapıtlarını) neredeyse kesin olarak yazabileceğini ortaya koyan matematik teoremidir. Bu bağlamda,...
 5. farklı insanlar ve nasıl bir ortamda yaşadıkları

  farklı insanlar ve nasıl bir ortamda yaşadıkları

  zenci çocuk nasıl evlerde yaşar?

Sayfayı Paylaş