insomni (uyku uyuyamama) sorunum var diyenler

HaYaL

Daimi Üye
Üye
insomni (uyku uyuyamama) sorunum var diyenler
hamilelikte uyuyamama
Bu sorun bazen bende de oluyor bakalım nedenler neymiş.

Uzmanlar insomni (uyku uyuyamama) sorunu olanlara ne öneriyor?

İnsomni: Uyku uyuyamama sorunu olarak belirtilen insomni toplumda görülme yüzdesi en yüksek uyku problemi.
  • Yeterli ve kaliteli uykunun alınamaması durumunda ortaya çıkıyor.
  • Tedavi edilmediğinde depresyon ya da uyuşturucu madde bağımlılığına bile yol açabiliyor.
  • Hastalar gündüz uyku uyuma ihtiyacı duymuyor.
  • Çeşitli metabolik olayları kontrol eden ve strese karşı vücudu koruyan ACTH ve kortisol hormonları insomnik kişilerde daha fazla salgılanıyor.

İşte uzmanlardan insomni sorunu olanlara öneriler.
1.) Yatakta fazla vakit geçirmekten kaçının. Eğer ki uyanıksanız, yataktan kalkın. Yatağın beyninizde insomni ve kaygıyla eşleştirilmesini engelleyin.
2.) Uyumak için kendinizi zorlamayın. Yatağa uykunuz geldiğinde gidin ve uykunuz kaçarsa tekrar kalkın.
3.) Yatağınızın yanında tik tak'larını duyduğunuz, ses çıkaran bir saat bulundurmayın.
4.) Gece çok fazla fiziksel aktivite gerektirecek işler yapmaktan kaçının. Bu, uykuyu engelleyen otonom sinir sisteminizi harekete geçirecektir.
5.) Gece uyumadan önce kahve, çikolata ya da alkol gibi uyarıcı etkisi bulunan maddeler almamaya dikkat edin. Kafein sizi uyanık tutarken, alkolse gece yarısı uyanma problemi yaşamanıza neden olacaktır.
6.) Kendinize düzenli bir uyku programı yapın. Eğer ki insomni problemiyle karşı karşıya iseniz normal insanlardan daha programlı bir uyku düzeniniz olmalı.
7.) Akşam yemeklerini hafif geçiştirmeye çalışın. Eğer gece uyanırsanız, bir şeyler atıştırmaktan kaçının.
8.) Eğer ki insomnikseniz gündüz uykularından kaçının.

ya bende de uyku sorunu vardı, az önce tanıdıkların tavsiyesiyle Dormeo'dan köpük yaylı yatak siparişi verdim. bu arada köpük yay olayını ilk defa duydum, çok şaşırdım eskir bu hemen falan dedim ama öyle değilmiş tabii 15 yıl falan ömrü varmış.
ayrıca uyku sorunlarını ciddi ölçüde azaltıyormuş.
sizce de işe yarar mı? sorunum çözülür mü? ben ümitliyim çünkü tavsiye edildi.

ya bende de uyku sorunu vardı, az önce tanıdıkların tavsiyesiyle Dormeo'dan köpük yaylı yatak siparişi verdim. bu arada köpük yay olayını ilk defa duydum, çok şaşırdım eskir bu hemen falan dedim ama öyle değilmiş tabii 15 yıl falan ömrü varmış.
ayrıca uyku sorunlarını ciddi ölçüde azaltıyormuş.
sizce de işe yarar mı? sorunum çözülür mü? ben ümitliyim çünkü tavsiye edildi.

Geri