1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.633
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  İnsülin iğnesi nasıl yapılır?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Diyabetli hastalarda kan şekerinin istenen düzeyde tutulabilmesi, doğru şekilde uygulanan enjeksiyona bağlıdır. Bundan dolayı da vücudun insülinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlayacak olan insülin iğnesinin (enjeksiyonun) nasıl, nereye ve ne şekilde yapılacağı oldukça önemli bir konudur.
  Enjeksiyon, deri altına ve mümkün olduğunca da derine yapılmalıdır. Bunu sağlamak için de kişinin derisi, deri altı dokusu ile birlikte parmakların arasına alınmalı ve kavranmalıdır. Enjeksiyon iğnesi deriye 45 derecelik bir açı ile batırılmalıdır. Bazı durumlarda 90 derecelik açı ile de yapılır, fakat bunu yapabilmek için deri altı dokusunun iğnenin uzunluğundan daha kalın olması lazımdır. İnsülin iğnesi yapıldığı sırada, ağrıya sebep olacağı için kas içerisine enjeksiyon yapılmasından sakınılmalıdır. Normal insülin enjektörleri 12,7 mm uzunluğunda iğneye sahiptir, insülin kalemlerinde ise 8 mm uzunluğunda iğne bulunmaktadır. Uzun olmayan iğneler, ergenlik dönemindeki çocuklarda daha uygundur. Yaşı daha küçük olan çocuklara ve fazla kilolu olmayan zayıf çocuklara 45 derecelik bir açıyla enjeksiyon yapılmalıdır. Eğer kısa iğne kullanılacaksa 90 derecelik bir açı ile yapılabilir.  < Konu Resmi..>  İnsülin tedavisi hakkında diyabet hemşiresi mutlaka bilgi vermeli, insülin enjeksiyonunu hemşire yanındayken öğrenmeli ve anlaşılmayan konular ile ilgili mutlaka açıklayıcı bilgi alınmalıdır. İnsülin iğnesi her gün düzenli olarak aynı saatte yapılmalıdır. Her zaman enjeksiyonu yapacak birileri bulunamayacağından, enjeksiyon uygulamasını kişinin kendi kendine yapabilmesi oldukça önemlidir.İnsülin iğnesi nerelere yapılmalıdır?

  İnsülin iğnesi mutlaka dönüşümlü bir şekilde yani, her insülin dozu farklı bölgeye yapılmalıdır. Sürekli olarak aynı yere yapılan insülin lipodistrofi’ye sebep olabilir. Lipodistrofi, insülin’in sürekli aynı bölgeye uygulanması sonucu yağ dokusunun değişikliğe uğraması veya yağ dokusunun erimesidir. Yağ dokusunun iyi huylu bir ura benzer şekilde birikmesi lipodistrofi’yi oluşturur. Zamanla bu bölgede ağrı, acı, şişme ve kızarıklık meydana gelir.

  İnsülin iğnesinin uygulandığı yerdeki deri ile kas arasındaki yağlı dokunun kalınlığı da çok önemlidir. Kas içerisine enjekte edilen insülin çok daha hızlı etki gösterse de daha kısa sürede etkisini yitirir. Bunun sonucunda hipoglisemi baş gösterebileceği için, insülini deri altına uygulamak gerekir.İğne yapılacak bölgenin kesinlikle sabunlu su ile temizlenmiş olması lazımdır. Temizlik için alkol kullanılması gerekmez. Çünkü, alkol kullanılırsa iğnenin deliğinden alkol sızabilir ve ağrılı bir enjeksiyona sebebiyet verebilir. İnsülin iğnesi yapıldıktan sonra 5-6 saniye kadar beklenmeli, insülinin iyice enjekte olduğuna emin olunduktan sonra enjektör çıkarılmalıdır.

  İnsülin enjeksiyonu sırasında oluşabilecek ağrıyı azaltmak için yapılması gerekenleri sıralamak gerekirse;

  1- İnsülin buzdolabından çıkarıldıktan sonra bir süre oda sıcaklığında bekletilmelidir. Çıkardıktan hemen sonra yapılırsa ağrı olması muhtemeldir.

  2- İnsülin enjeksiyonundan önce, iğnenin yapılacağı bölge alkol ya da kolonya ile temizlendiyse uçuncaya kadar beklenmelidir.

  3- Enjeksiyon esnasında kasları fazlaca germemeye özen gösterilmelidir.

  4- İnsülin iğnesi hızlı bir şekilde batırılmalı, enjektör boşaltılırken de elin oynatılmaması gerekmektedir.

  5- İğne ucunun iki defadan fazla kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü, hassas ve keskin uca sahip iğne deriye değdiğinde körelir ve bozulur. İnsülin kaleminde kapak takılırken de iğne bozulabilir, dolayısıyla iğnenin 2-4 uygulamadan sonra mutlaka değiştirilmesi önerilir.


   
İnsülin iğnesi nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Müjde!!! İnsülin İğnesi çilesi bitiyor..

  Müjde!!! İnsülin İğnesi çilesi bitiyor..

  insülin iğnesi çeşitleri victoza novo nordisk vıctoza victoza türkiye nedir Bu haberi duyduğuma ben bile çok sevindim. İğneden korkan yakınlarım insülin tedavisini red ediyorlardı.. Şükür hepsi bitiyor.. Dünyadaki milyonlarca diyabetliye umut verecek bir ilaç geliştirildi. Bu ilaç sayesinde günlük insülin iğneleri tarihe karışacak. İnsülin üreten Novo Nordisk firmasının 155 Britanyalı...
 2. Lucrin iğnesi nasıl yapılıyor kullananlardan yardım

  Lucrin iğnesi nasıl yapılıyor kullananlardan yardım

  Kızlar selamlar, ilk kez lucrin iğnesini vurulacağım doktorum bana göbek deliğinden 4 parmak kadar alacaksın dedi, bu acı veriyor mu tam olarak nasıl yapılıyor kullanan oldu mu ? Yardımınıza ihtiyacım var.
 3. Tığ İşi Trabzon İğnesi Nasıl Yapılır ?

  Tığ İşi Trabzon İğnesi Nasıl Yapılır ?

  tığ işi trabzon iğnesi trabzon iğnesi tığ işi trabzon iğnesi nasıl yapılır Bir tığ işi örneğiyle karşınızdayız melekler :) Bu örneğin adı tığ işi trabzon iğnesi. Yapılışı da gayet kolay. :) Hemen resimlerle birlikte nasıl yapıldığını anlatalım.. TRABZON İĞNESİNİN ÇEŞİTLERİ Değişiklik, tığı ilmeğe geçirmeden önce, ipliği tığ üzerinde birkaç kere dolamaktan ibarettir ÇİFT TRABZON İŞİ VEYA...
 4. aşılama yaptıranlar ben yaptırdım sonucunuz nedir

  aşılama yaptıranlar ben yaptırdım sonucunuz nedir

  kızlar ben 28/01/15 te ilk aşılamamı oldum. şimdi bekliyorum. çok az kaldı... son 4 günüm. daha önce kendi kendime hamile kaldım. 11. haftada kalbi durdu.. 2. hamileliğim seropen ve çatlatma iğnesiyle o da kimyasal gebelik gibi oldu.. dr da aşılama deneyelim dedi. bende yumurta tembelliği var. benim gibi aşılama olanlar gelin birlikte dertleşelim..
 5. Kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman hangi haftalarda yapılır?

  Kan uyuşmazlığı iğnesi ne zaman hangi haftalarda yapılır?

  Anti D (Anti- Rh) immunglobulin yani halk arasındaki adıyla kan uyuşmazlığı iğnesi anne ve bebek arasındaki kan uyuşmazlığına bağlı etkileşimi önlemek için uygulanan immunglobin ilaçtır. Genellikle kas içerisine (kalçadan) uygulanan formları bulunduğu için kan uyuşmazlığı iğnesi denir. İntravenöz (damardan) uygulanan formları da mevcuttur. İlk olarak 1968 yılında üretilmiştir ve daha sonraki...

Sayfayı Paylaş