İnsülin kısırlık yapar mı ?

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
İnsülin kısırlık yapar mı ?
insülin kullanımı kısırlık yaparmı,insülin kısırlık ilişkisi,şeker hastaları hamile kalabilirmi,şeker hastalığı hamileliğe engelmi,insülin kullananlar kısır olurmu,insülin kullanımı ve kısırlık hakkında bilgiler

71664.jpg

Dahiliye Uzmanı Dr. Mesut Polat, diyabet rahatsızlığı ile ilgili olarak, "Şeker hastalığı bilindiği üzere vücudumuzdaki pankreas bezinin beta hücrelerinin tembel çalışmasından veya aşırı çalışıp yorulmasından dolayı vücutta kan şekerinin belirli bir düzeyin üzerine çıkmasıdır. Şeker hastalığında birtakım tedaviler yapılmakta, halkımızın bu konuda bilinçlendirilmesi ve obezite, diyabetten korunması konusunda birkaç cümle söylememiz gerektiği inancındayım" ifadelerini kullandı.
Şeker hastalığının tedavisinde birtakım doğru bilinen yanlışların olduğunu belirten Polat, "Birincisi hastalarımızda ağızdan verdiğimiz şeker ile sonuç alamıyoruz. İnsüline geçmemiz gerekiyor. Hastalarımız insülin tedavisini kabul etmekte zorlanıyor. İşte, 'Siz bana insülin yazıyorsunuz ama insülin bağımlılık yapıyormuş. Ben insülin yaptırmak istemiyorum' diyor. Şeker hastalığında yanlış kanılardan bir tanesi bu. İnsülin alışkanlık yapmaz. İnsülin uyuşturucu bir ilaç değildir. Uyuşturucu ilaçlar bilindiği üzere yeşil reçeteyle yazılmaktadır. İnsülin yeşil reçeteyle yazılmıyor. İnsülin tedavisine başladığımız hastalarda bir müddet sonra eğer kan şekeri regüle olur, gayet güzel giderse tekrar tablet haplara dönme ihtimali vardır. İşte, 'Hocam insülin yazmayın kısırlık yapıyormuş. Benim çocuğum olmaz' diyenler oluyor. İnsülin kısırlık yapmaz. İnsülin sayesinde kişinin şeker düzeyi düzgün regüle olursa kısırlık ve çocuk sahibi olma konusunda herhangi bir yan etkisi olamaz. Bu da yanlış bilinen konulardan bir tanesi" ifadelerini kullandı.

Polat, stresin şekeri yükselttiğini ancak bunun sanıldığı gibi çok büyük bir oranda olmadığını belirterek, "Hastaların çok ifade ettiği bir şey de, 'Doktor bey şekerim var. Bu stresten oluyor. Çok sıkıntılıyım, bu bakımdan şekerim çıkıyor' diyor. Bu da bir yanlış. Stres şekeri yükseltir mi? Yükseltir doğrudur ancak 50-60 miligram yükseltir. Şekerinizin birden 100 miligramdan 400 miligrama çıkması stresle olmaz. Bu da çok bilinen yanlışlardan bir tanesi. 'Hakiki bal şekeri yükseltmez." dedi.

Geri