1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İnternet 20'nci yaşını kutluyor

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İlk başlarda yalnızca ABD Ordusu ve bir kaç araştırmacının kullandığı internet günümüzde yaşamın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. 1989’da geliştirilen internet 20 yılda önemli ölçüde değişti.
  Kısaca “www” diye bilinen World Wide Web, bundan 20 yıl önce 1989 yılının Mart ayında geliştirildi. Uzmanların tahminlerine göre internet kullananların sayısı günümüzde 1 milyar 300 milyonu aşmış bulunuyor.
  Aslında internetin ortaya çıkışı çok daha eskilere dayanıyor. 1960’ların başında, bugünkü internetin temeli atılmıştı. ABD silahlı kuvvetleri, verileri güvenli bir şekilde aktarabilmek edebilmek için bilgisayarlar arasında ağ kurmak üzere bir proje başlattı. Nükleer saldırı durumunda bile veri aktarımının kesilmemesi gerekiyordu. Bunun sonucunda “Arpanet“ olarak adlandırılan iletişim ağı oluşturuldu. Arpanet önceleri sadece bir kaç bilgisayar ile bağlantı kurabiliyordu.
  Keşfedilmesi zaman aldı
  İnternet zamanla büyümeye başladı. Ama keşfedilmesi zaman aldı. Zamanla üniversiteler ve araştırmacılar interneti keşfetti. Çoğu kullanımını faydalı buldu, çünkü ilk defa masrafa girmeden, diğer ülkelerdeki insanlarla iletişim kurulabiliyordu. Fakat o dönemlerde interneti kullanmak maharet istiyordu. Veriler sadece şifre komutuyla alınıp gönderilebiliyordu. İnternet üzerinden dünya turuna çıkmak için mouse’u bir kez tıklamanın yeterli olacağı o zamanlar tasavvur bile edilemiyordu.
  20 yılda inanılmaz değişim
  Bu durum ilk önce Tim Berners-Lee'nin araştırma projesiyle değişti. Berners-Lee, 1980’li yıllarda İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) çalışıyordu. Araştırma projesini hızlı ve kolay bir şekilde kamuoyuna sunabilmeye ihtiyacı vardı. Berners-Lee, 1989 yılından başlamak üzere yaptığı çalışmalarla, internet sayfaları oluşturup bunların görüntülenebilmesi için gerekli olan tekniği geliştirdi. İlk ağ sunucusunu programladı ve ilk ağ tarayıcısını buldu.
  Bilgisayardaki ağ sunucuları üzerinde yer alan HTML sayfaları sadece tarayıcıyla açılabildiği için tarayıcının keşfedilmesi çok önemliydi. Berners-Lee, daha sonra verileri birbiriyle bağlama fikrini geliştirdi ve böylece bağlantı da bulunmuş oldu.

  İnternet hala 20 yıl öncesi gibi çalışıyor fakat büyük bir farkla: 20 yıl önce hayal bile edilemeyen ve muazzam data kapasitesi gerektiren müzik, fotoğraf, grafik, video ve oyun gibi multimedya öğeleri, artık internetin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

   
İnternet 20'nci yaşını kutluyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 20 yaş dişi

  20 yaş dişi

  “Gömülü Diş” ne demektir ? Sürme zamanı geldiği halde çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere ” gömülü dişler” denir. Üçüncü büyük azı dişleri ( yirmi yaş dişleri veya akıl dişleri olarak da bilinir ), en sık rastlanan gömülü dişlerdendir. Üçüncü azı dişlerinin sürebilmesi için ağızda yer bulunmuyorsa ve kişi 25 yaşına geldiği halde halen sürmemişse, ” gömülü ” olarak...
 2. 15 yaşındaki kıza internette aşk tuzağı

  15 yaşındaki kıza internette aşk tuzağı

  15 yaşındaki kıza aşk tuzağı İnternette tanıştığı ve webcam (kamera) aracılığıyla görüntülü olarak konuştuğu 15 yaşındaki V.T.'yi, buluştukları gün arkadaşının evine götürüp tecavüz etmekle suçlanan 21 yaşındaki Yakup Özdil hakkında, 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Olay, geçen aralık ayında İzmir'in Bornova İlçesi'nde meydana geldi. 15 yaşındaki V.T., MSN kullanıcısı olan...
 3. 20 saniyede film indiren internet

  20 saniyede film indiren internet

  20 saniyede film indiren internet Telekom süper hızlı internet VDSL2 için tarife onayını aldı. 10 güne kadar konutlar ve ofislere bağlanacak. Yeni abonelikle bir film 20 saniyede internetten indirilecek. Türk Telekom'un internette hız sınırlarını zorlayacak olan VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line-Yüksek Hızlı Sayısal Abone Hattı) hizmetinin tarifesi belli oldu. Telekom'un,...
 4. Mi'na 20 yaşına bastı :)

  Mi'na 20 yaşına bastı :)

  nice mutlu yıllara....
 5. Çocuklarda internet kullanımı ve yaşı

  Çocuklarda internet kullanımı ve yaşı

  çocuklarda internet yaşı çocuklarda internet kullanımı hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Az önce bir misafirimiz çocuklarda internet yaşı kaç olmalı diye soru sormuş. Bizde çocuklarda internet kullanımı hakkında bir araştırma yaptık ve çocukların internet kullanımı hakkında bilgiler bulduk sizinle paylaşmak istedik. Duyarlı anne babalar ve çocuğum bilgisayrda ne yapıyor diye merak eden...

Sayfayı Paylaş