1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  İp gibi uzayan vajinal akıntı

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  şeffaf vajinal akıntı,şeffaf uzayan vajinal akıntı,sümüksü vajinal akıntı,yumurta akı gibi vajinal akıntı,vajinal akıntının şeffaf olması,vajinal akıntı hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Vajinal akıntılar, kadını jinekoloğa götüren nedenlerin en başında gelen ve kişisel, sosyal ve cinsel yaşamını etkileyen rahatsızlıklardır.

  Yaşamın hemen her döneminde karşımıza çıkabilmekle beraber en sık olarak üreme çağındaki cinsel aktif kadınlarda görülürler.

  Akıntılarla ilgili en önemli konu belki de anormal akıntıyı normal akıntıdan ayırd etmek ve ve buna neden olabilecek yanlış kişisel alışkanlıklar ve hijenik hatalardan vazgeçmektir.

  Normal ya da Fizyolojik akıntı nedir ?

  Vajina normal olarak nemli bir yapıya sahiptir.Vajina duvarlarındaki ve vajinanın içinde bulunan rahim ağzındaki bezelerden salgılanan sıvılar bu nemliliği,ıslaklığı sağlar.

  Normal sayılan ya da fizyolojik adı verilen akıntılar kokusuz, şeffaf ve sümüksü kıvamda olan akıntılardır. Bu akıntı, ovulasyon adı verilen yumurtlama dönemi gibi östrojen yani kadınlık hormonunun yükseldiği dönemlerde artış gösterir. Yani iki adet arasına rastlayan dönemde bu akıntıda bir miktar artış olabilir. Aynı şekilde adetin hemen öncesinde de akıntıda hafif bir artış olması normaldir.

  Ayrıca cinsel uyarım sırasında vajinayı çevreleyen bezlerden salgılanan ve ilişkiyi kolaylaştırıcı, kayganlaştırıcı, kendine has bir kokusu ve krem - beyaz rengi olan sıvı da yine fizyolojiktir.

  Gebelikte de rahim ağzından salgılama yapan bezlerin bezlerin aktivitelerinin gebelik hormonlarına bağlı olarak artması nedeniyle yine krem-beyazımsı renkli, olan akıntılar da normaldir.

  Alışılmış vajinal akıntının miktarı, kıvamı ve diğer özellikleri değiştiğinde mutlaka hekime başvurmak gerekir.Adet dönemine yaklaştıkça bazen vajinada bir koku olabilir ve akıntı rengi koyulaşabilir. Bu adet kanamasını oluşturan hormonların bu dönemde getirdiği etkidendir.

  Anormal akıntıların sık karşılaşılan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken nedenleri mikrobiktir, yani rahatsız edici akıntılar genellikle birer enfeksiyondur ama öncelikle bu konuda alınması gereken temel önlemlere göz atarsak:

  İlişkiden ve adet kanaması bittikten sonra, vajina içi yıkanmamalı yani vajinal duş alışkanlığından vazgeçilmelidir.

  Bu işlem vajina içersinde normalde yer alan ve çoğunluğunu laktobasil adı verilen mikroorganizmaların oluşturduğu doğal ortamı yani "florayı" bozar ve enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlar.

  Eğer bir temizlik yapılacaksa, vajina dış kısmı ılık, duru, temiz suyla ya da bu amaçla hazırlanmış pH'sı yani asitliği uygun özel solüsyonlarla yıkanabilir. Yıkama işleminden sonra vajen girişi kurulanmalıdır.

  Önemli bir konu da tuvalette temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır.

  Havuz, sauna, küvet gibi ortak kullanılan yerlerin temizliğinden emin olunmalıdır. Bu ortamlardan da enfeksiyon alınması olasılığı vardır.

  Banyo, havuz, sauna ve egzersizden sonra ıslak,terli çamaşır veya mayolar vücutta uzun süre kalmamalıdır.

  Eğer çok eşli bir cinsel yaşam varsa mutlaka prezervatif ile korunmalıdır.

  İç çamaşırlar olabildiğince pamuklu ve yünlü yani doğal maddelerden olmalıdır.

  Vajinal tampon ve pedler sık sık değiştirilmelidir (en çok 6 saat).

  Adet kanaması döneminde kadına yaşamında ve tüm sosyal aktivitelerinde hareket serbestliği sağlaması, denize girebilme imkanı vermesi için üretilen vajinal tamponların kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tamponun sık aralıklarla yenisiyle değiştirilmesinin ihmal edilmemesidir. Vajinal tamponu yerleştirdiğiniz andan itibaren kanla temas sonrasında bakteriler hızla çoğalmaya başlar.

  Vajinal tamponlar uygun kullanıldıklarında vajinanın doğal ortamını bozmazlar. Ancak uzun süre vajina içinde kaldığında ciddi enfeksiyonlara bile neden olabilirler.

  Adetliyken cinsel ilişki kurulmasını yasaklamak için yeterli tıbbi neden olmamakla beraber, kendinizi bu dönemde yeterince rahat hissetmiyorsanız eşinizle konuşarak kanamalı dönemlerde ilişkiyi ertelemelisiniz.

  Genital sistem enfeksiyonlarının en sık adet kanaması sonrasında gerçekleştiği düşünüldüğünden bu açıdan risk altında olan kadınlar (daha önceden geçirilmiş enfeksiyon, çok eşli yaşam veya eşin çok eşli yaşam sürmesi gibi) bu dönemde ilişkide bulunmaktan kaçınmalıdırlar.

  Hoş koku amacıyla vajen ağzında deodorant parfüm veya sabunlar (nötral pH ‘lı ve doktor önerisyle alınanlar dışında) kullanılmamalıdır.

  Dar pantolon ve sıkı iç çamaşırları sıkça kullanılmamalıdır.

  Eğer varsa şeker hastalığı kontrol altında tutulmalıdır. Şeker hastalığının ilk belirtisi bazen bu tür geçmeyen kaşıntılı akıntılar da olabilir.

  Vajina içersinde bulunan laktobasillerin şekerden asit yapmaları için yumurtalık hormonları özellikle de estrojen hormonu gereklidir. Estrojen hormonunun azaldığı durumlarda örneğin menopozda vajende laktobasiller azalarak ortamın asiditesi azalır ve probleme yol açabilecek mikropların üremeleri kolaylaşır. Dolayısıyla kadının enfeksiyona yakalanma oranı artar.

  Ayrıca herhangi bir sebeple kullanılan antibiyotikler de laktobasilleri öldürerek vajinada mantar ve diğer bakteri enfeksiyonlarının oluşmasına yol açabilirler. Dolayısıyla antibiyotik kullanan kadınların tedavi bitiminde kaşıntıdan yakınmaları sık görülmektedir.

  Vajinal enfeksiyonlar (iltahaplar) arasında en sık görülenlerden birisi mantar enfeksiyonlarıdır.

  Cinsel ilişki ile geçen hastalıklar grubunda en sıklıkla karşılaşılan bir diğer vajinal akıntı nedeni Trikomonas adı verilen bir parazittir. Mutlaka eş tedavisini de gerektiren bu mikrobun son yıllarda görülme sıklığı da oldukça artmıştır.

  Herşeyden önemlisi düzenli olarak tarama amaçlı smear testi (pap-test) yaptırılmalıdır. Çünkü anormal bir akıntının oldukça nadir, ancak en korkulması gereken sebebi rahim ve rahim ağzı kanserleridir.

  Ancak düzenli olarak jinekoloğuna giden ve gerekli muayenelerden geçerek tarama testlerini yaptıran kadınlar için böyle bir risk söz konusu değildir.
   
 2. duygu abaci

  duygu abaci Forum Okuru

  Merhaba hamilelik doneminde bu uzayan akinti olurmu yoksa sadece yumurtlamada mi uzayan akinti oluyor.
   
 3. duygu abaci

  duygu abaci Forum Okuru

  Merhaba hamilelik doneminde bu uzayan akinti olurmu yoksa sadece yumurtlamada mi uzayan akinti oluyor.
   
 4. merYınn

  merYınn Forum Okuru

  adetimin 18. günü akıntım ip gibi geliyor küloduma yapışmış ve kasığım ağrıyor yumurtluyormuyum
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113
  Ovülasyon dönemin de vajinal akıntı şeffaf ve esnek olur. 1-2 gün bu akıntı yoğunlaşır ve tabirinizle ip gibi uzar. Muhtemelen ovülasyonunuz gerçekleşmiş. Bu dönemler de birlikteliğin olması , üreme ile ilgili herhangi bir sıkıntı yoksa gebeliği sağlar.
   
İp gibi uzayan vajinal akıntı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Genç kızlarda vajinal akıntı normalmidir?

  Genç kızlarda vajinal akıntı normalmidir?

  genç kızlarda vajinal akıntının nedenleri,genç kızlarda vajinal akıntı neden olur,genç kızlarda vajinal akıntının tedavisi,genç kızlarda vajinal akıntı hastalık belirtisimi,genç kızlarda vajinal akıntı hakkında bilgiler Kadınların ergenlik döneminden itibaren tümünde meydana gelen vajinal akıntı, belirli durumlarda tehlikeli sonuçlar meydana getirebilmektedir. Kokusuz ve şeffaf olan...
 2. Vajinal Akıntı Giderici Bitkiler

  Vajinal Akıntı Giderici Bitkiler

  vajinal akıntıya iyi gelen bitkiler,vajinal akıntıya ne iyi gelir,vajinal akıntı için bitkisel kürler,vajinal akıntı için doğal yöntemler hakkında bilgiler Bayanların büyük kabusu olan vajinal akıntılar özellikle kış aylarında kurtulamadığımız bir sorun haline geldi. Birçok ilaç kullansakta tekrar tekrar baş gösteren vajinal akıntılara bitkisel yöntemlerle veda etmek mümkün! Her şeyin çözümi...
 3. Süt Çürüğü Gibi Vajinal Akıntı

  Süt Çürüğü Gibi Vajinal Akıntı

  vajinal akıntı nedir,vajinal akıntının süt çürüğü gibi olması gebelik belirtisimi,vajinal akıntının süt çürüğü gibi olması hastalık belirtisimi,vajinal akıntının süt çürüğü gibi olması enfeksiyon belirtisimi,vajinal akıntılar ve tedavisi hakkında bilgiler Vajinal mantar, kadınların yüzde 75’inin hayatının bir döneminde mutlaka kâbusu olmuştur. Tedavi olmazsa hastalık kalıcı olur. Eski...
 4. Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir?

  Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir?

  Kadınlardaki vajinal akıntı, tamamen doğal ve normal bir durumdur, ama miktarında artış gözlenmesi bazı kadınlar için endişe verici olabilir. Genelde bu da normaldir, çünkü kadınların hayatları boyunca sabit olmayan ve dalgalanma gösteren östrojen düzeyleri zaman zaman akıntı fazlalaşmasına neden olabilir. Fakat sürekli artış göstermesi tıbbi bir sorunun göstergesi olabilir. Enfeksiyon ve...
 5. kahverengi vajinal akıntı neden olur?

  kahverengi vajinal akıntı neden olur?

  selam adetten sonra kahverengi akıntım geldi bunun nedeni nedir adetim normal günde başladı ve bitti

Sayfayı Paylaş