İran’da ilk kez batılı müzisyenler konser verdi

M

Misafir

Forum Okuru
İran’da ilk kez batılı müzisyenler konser verdi
batı müzisyenleri
İran’ın başkenti Tahran’da İslam devriminden bu yana ilk kez batılı bir müzik grubu konser verdi. Alman Senfoni Orkestrası’nın konseri ilgiyle izlendi.


TAHRAN - İran’ın başkenti Tahran, yıllar sonra batı tarzı bir müzik grubunun konserine sahne oldu. Almanya’dan Tahran’a giden Osnabrück Senfoni Orkestrası başkentte muhteşem bir konser verdi.

60 kişilik orkestrada yer alan bayan müzisyenler sahneye çıkarken başlarını örtmeyi ihmal etmedi.

Yetkililerden Michael Dreyer düzenlediği basın toplantısında, “İsteğim, iki ülkenin insanlarına birbirlerinden korkmamaları gerektiğini göstermek. İran, Almanya ve Batı dünyası arasında kültürel alışverişin daha da normal hale gelmesini umarım” diye konuştu.

Orkestranın İranlı sanatçıların eserlerine neden yer vermediği sorusu üzerine Dreyer, sanatçıların buna zaman bulamadığını söyledi.

Alman orkestra şefi Hermann Baumer ise kadın müzisyenlerin Almanya’da başörtüsüyle prova yapmak zorunda kaldığını belirterek, kadın sanatçıların başörtüsüyle çalmaya alışkın olmadığını, ancak bunu denemelerinden çok memnun olduğunu ve provaların iyi geçtiğini, yine de en önemli şeyin müzik olduğunu kaydetti.

İran’da batı müzğinin durumu belirsiz. 1979’daki devrimin ardından devrim karşıtı müzik yasaklandı. 1980’lerde Batı tarzı müzik yasağı devam ederken, 1990’larda cumhurbaşkanlığa Muhammed Hatemi’nin gelmesiyle müzik İran’a yeniden geri döndü.

Ancak Aralık 2005’te Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, batı tarzı müziği devlet radyosu ve televizyonunda yasakladı.
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
BöğüRTLen
BöğüRTLen
Üst