1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Iş görüşmesinde soru sormaktan korkmayın!

  Konu, 'Ekonomi iş dünyası' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  iş görüşmesinde sorulması gereken sorular iş görüşmesinde sorulması gerekenler mülakatta gereken sorular İş görüşmesinde adayın mülakatçıya sorular sorması profesyonelliğin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. İşte atmosferi soğutmadan ‘derin bilgi’ toplamanın yöntemleri…

  İşte genellikle genç adayların düştüğü bir hata... Görüşmenin heyecanıyla mülakatçıya tek bir soru sormadan bitirilen bir mülakat... İnsan kaynakları uzmanları, iş görüşmelerinin her iki tarafın da birbirini tanıması için yapılan bir görüşme olarak algılanması gerektiğini vurguluyor. Dolayısıyla adayın da mülakatçıya şirketle, ilgili pozisyonla ve genel iş akışıyla ilgili sorular yöneltmesi gerektiği belirtiliyor. Hatta bu yönde sorular yöneltmek, karşıdaki kişiye şirketle ve pozisyonla gerçekten ilgilenildiği görüntüsü vermesi açısından çok daha profesyonelce bulunuyor. Fakat soru yöneltmenin ve birkaç küçük soruyla hayli derin bilgiler almanın da yöntemleri var.
  Soru sormaya başlamadan önce
  Unutmayın bu konuşmayı yaparken iki amacınız var: İş ve şirket hakkında yeterince bilgi toplamak. Mülakatçı size kısa ve pek de net olmayan yanıtlar verebilir. Şirket ve kariyer olanakları konusunda kendisinden daha yetkili kişilerle yapılan görüşmelerde bilgili alabileceğinizi söyleyebilir. Tartışmaya girmeden medeni cesaretinizi muhafaza ederek, kararınızı vermek için ihtiyacınız olan bilgilere ulaşmaya çalışın.
  Şirket hakkında araştırma yapın
  Görüşme öncesi söz konusu şirket ve pozisyonla ilgili bir araştırma yapmanız mutlaka gerekiyor. Böylece hem pozisyona gerçek bir ilgi duyduğunuzu göstermiş ve olumlu bir izlenim yaratmış olursunuz hem de bu bilgilerden hareketle şirket veya pozisyonla ilgili önemli bazı sorular sorma şansınız olur.
  İş görüşmesinde sorulacak sorular
  1. Pozisyonun tanımı/amacı:
  Eğer net değilse pozisyonun tanımı, sorumlulukları ve organizasyonda neden böyle bir pozisyona ihtiyaç duyulduğu, şirkette böyle bir pozisyonun daha önce olup olmadığı konusunda sorular sorabilirsiniz.
  2. Pozisyonun organizasyondaki yeri:
  Pozisyonun organizasyondaki yerini belirlemeye yönelik sorulardır. “Bu pozisyonda çalışacak kişi kime (hangi pozisyona) bağlı olarak çalışacak, kendisine bağlı çalışacak kişi(ler) var mı?” gibi sorularla pozisyonun organizasyondaki konumunu anlamaya çalışabilirsiniz.
  3. Şirketin vizyonu, stratejisi:
  Şirketin bu pozisyonla direkt bağlı bir vizyonu veya stratejisi var mı?
  4. Başarı kriterleri:
  Bu pozisyonda çalışacak kişiden neleri, ne tür kaynaklarla ve ne kadar sürede başarması istenecektir? Bu kişinin başarısı ne gibi kriterlere göre ölçülecektir?
  5. Pozisyonun sağlayabileceği imkanlar:
  Pozisyon için belirlenen ücret, yan ödenekler ve sosyal imkanlar hakkında bilgi almaya yönelik sorulardır.
  6. Kariyer imkanı:
  Bu pozisyondaki kişinin başarılı olması durumunda zaman içinde yükselebileceği veya geçebileceği ne tür kariyer fırsatları bulunuyor? Bunlar için ne tür seçim ve başarı kriterleri bulunuyor? Bu tür bir değişiklik için öngörülen bir süre var mı?
  7. Bir sonraki aşama:
  Görüşmeden sonra değerlendirme aşamasında süreç nasıl ilerleyecek, ne gibi aşamalar olabilir? Yeni bir görüşme olacak mı? Bu konularla ilgili tahminen ne kadar süre içinde bir bilgi aktarılabilir?
   
Iş görüşmesinde soru sormaktan korkmayın! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İŞ GÖrÜŞmelerİnde Sorulan 10 Tuzak Soru

  İŞ GÖrÜŞmelerİnde Sorulan 10 Tuzak Soru

  İŞ GÖRÜŞMELERİNDE SORULAN 10 TUZAK SORU İş görüşmesi yaparken, dikkat etmeniz gereken 10 soru var. 'Tuzak' soru olarak tanımlanabilecek bu soruları nasıl yanıtlamanız gerektiğini öğrenmek için bu yazıyı mutlaka okuyun. 1.En güçsüz olduğun nokta neresi? 'Güçsüz olduğum bir nokta yok' yanıtı vermekten kaçının. Bu yanıt, bu sorudan korktuğunuzu gösterir. Korku ise, gerilimli ortamlarla başa...
 2. Soru sormak

  Soru sormak

  Soru görmek ilimde birlesmege delalet der. Bazilarina göre; soru, din hususunda bir seye delalet ediyorsa, hayirdir. Dünyaya ait bir sey ise iyi degildir.
 3. Sormak

  Sormak

  Birine bir yer sormak iz peşinde olmaya, Bir konu sormak öğrenci olmaya ya da işte sebata, alçakgönüllü olmaya delalet eder.
 4. korkmayın !!!!!!!!!!

  korkmayın !!!!!!!!!!

  böyle seylere inanmam ama aramızda kalsın :gossip: tırstım anneeeeeeeeeeeeeeee.......
 5. İş Görüşmelerinde Sorulan 10'Tuzak' Soru!

  İş Görüşmelerinde Sorulan 10'Tuzak' Soru!

  iş görüşmesinde sorulan sorular iş görüşmesinde sorulacak sorular sorulan ve cevapları sorulacak ve cevapları görüşmesi soruları İş Görüşmelerinde Sorulan 10'Tuzak' Soru! İş görüşmesi yaparken, dikkat etmeniz gereken 10 soru var. 'Tuzak' soru olarak tanımlanabilecek bu soruları nasıl yanıtlamanız gerektiğini öğrenmek için bu yazıyı mutlaka okuyun. 1.En güçsüz olduğun nokta neresi? 'Güçsüz...

Sayfayı Paylaş