1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  İş Kanunu'na göre Gece Çalıştırma Yasağı

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  12 saat çalışma yasağı iş kanunu gece dönemini nasıl belirlemiştir hamilelikte çalışma saatleri gebelikte saatleri 12 saat yasası İş Kanunu’na göre, sanayiye ait işlerde on sekiz yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçilerin gece çalıştırılması yasaklanmıştır.

  Gece çalıştırma yasağı sadece 18 yaşından küçük olan çocuk ve genç işçiler için kabul edilmiştir. Bu nedenle, işyerlerinde 18 yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçilerin sanayie ait işlerde gece çalıştırılmamasına dikkat edilmelidir.

  Emziren işçinin doğumu izleyen 6 ay boyunca gece çalıştırılması yasaklanmıştır. Yine, aynı maddeye göre, yeni doğum yapmış işçinin doğumu izleyen sekiz haftalık süre sonunda, emziren işçinin ise, 6 aylık süreden sonra gece çalışması yapmasının güvenlik ve sağlık açısından sakıncalı olduğunun hekim raporu ile belirlendiği dönem boyunca, gece çalıştırılması yasaktır. Kadın işçiler, gebe olduklarının hekim raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.

  Kanuna aykırı olarak çocuk ve genç işçileri gece çalıştıran veya yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden işveren veya işveren vekiline 2009 yılında 1.012-TL para cezası verilecektir.

  Yer ve su altında çalıştırma yasağı

  Geçen haftaki tünel işçilerinin vergi indirimine ilişkin taleplerine ilişkin yazımdan sonra, bazı okurlarımız yer altında çalıştırma yasağını da yazmamı istemişler.

  İş Kanununa göre, maden ocakları ile kablo döşemesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yer altında veya su altında çalışılacak işlerde onsekiz yaşını doldurmamış erkek ve her yaştaki kadınların çalıştırılması yasaktır.

  Buna göre, maden ocakları ile kablo döşemesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yer altında veya su altında çalışılacak işlerde onsekiz yaşını doldurmamış erkek ve her yaştaki kadınların çalıştırılmaması konusuna dikkat edilmelidir.

  Kanunun hükümlerine aykırı olarak, belirtilen yerlerde onsekiz yaşını doldurmamış erkek çocukları ve gençleri ve her yaştaki kadınları çalıştıran, işveren veya işveren vekiline 2009 yılında 1.012.-TL para cezası verilmektedir.

  Ara dinlenmesi

  İş Kanunu, günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;

  a) Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,

  b) Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,

  c) Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat,

  ara dinlenmesi verileceğini belirlemiştir.

  Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilecektir. Ancak bu sürelerin, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabileceği, dinlenmelerin bir işyerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabileceği, ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmayacağını hüküm altına almıştır.


  İş Kanununa göre verilen ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmayacaktır. Ara dinlenmeleri, iklim, mevsim, yöredeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak, yirmidört saat içinde kesintisiz oniki saat dinlenme süresi dikkate alınarak düzenlenir.

  Ara dinlenmelerini Kanuna göre uygulamayan işveren veya işveren vekiline 2009 yılında 1.012-TL para cezası verilir.
  Resul KURT
  11.07.2009
   
 2. presçi

  presçi Forum Okuru

  12 saatlik çalışma kararı ortakmı alınır.dayatma olabilirmi işveren tarafından.ünite değişikliği hakkımız varmı.aradinlenme dahil kaç dakika istirahat kullanılır.
   
İş Kanunu'na göre Gece Çalıştırma Yasağı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İslamiyete göre israf neden yasak

  İslamiyete göre israf neden yasak

  islamiyette hamilelik islama göre israf islamiyette israf dinimize göre Nasıl ki, içki ve eroin gibi haram olan israflara girmek beden sağlığını bozuyorsa, ihtiyaç fazlası tüketim de kainatın dengesinin bozulmasına sebep oluyor. Gereksiz yere tüketilen her litre su, alınan fazladan her kıyafet, küremizi daha fazla ısıtıyor ve hem onda yaşayanlara hem de o yaşayanları Yaratan’a karşı büyük bir...
 2. Yasağın bulunduğu işler

  Yasağın bulunduğu işler

  Madde 29 - Aşağıdaki işlerde grev ve lokavt yapılamaz: 1. Can ve mal kurtarma işlerinde, 2. Cenaze ve tekfin işlerinde, 3.(Değişik: 27/5/1988 - 3451/5. md.) Su, elektrik, havagazı, termik santrallarını besleyen linyit üretimi, tabii gaz ve petrol sondajı, üretimi, tasfiyesi, dağıtımı, üretimi nafta veya tabii gazdan başlayan petrokimya işlerinde, 4. Banka ve noterlik hizmetlerinde,...
 3. İşte seçim yasakları

  İşte seçim yasakları

  Yüksek Seçim Kurulu, 29 Mart günü uygulanacak yasakları belirledi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 29 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin, sağlıklı ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla uygulanacak yasakları belirledi. YSK'nın kararına göre, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 79. maddesi gereği, oy verme günü olan 29 Mart...
 4. Yıllık İzin Süreleri İş Kanunu'na göre kaç gün?

  Yıllık İzin Süreleri İş Kanunu'na göre kaç gün?

  iş kanunu yıllık izin 50 yaş üzeri yıllık izin ssk kaç gün senelik kaç gün Yaz aylarının iyice kendini hissettirdiği günlerde çalışanlar olarak biraz dinlenip istirahat etmek için işverenimizden alacağımız izinleri düşünmekteyiz. Peki kaç gün izine çıkma hakkımız var 4857 sayılı İş Kanunu Madde 53 İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl...
 5. İş Kanunu'na göre Hangi İşte- Kaç saat çalışmalıyız?

  İş Kanunu'na göre Hangi İşte- Kaç saat çalışmalıyız?

  iş kanunu çalışma saatleri ssk çalışma saatleri işçi kanunu ssk mesai iş 2010 Her ne kadar sektörlere göre değişir şekilde fabrika vb üretim - hizmet yapıları sözkonusu olsa da, çalışma (iş) hayatı, insan odaklı bir süreçtir. Diğer bir deyişle her iş, özü itibariyle insan emeğiyle özdeşleşen bir yapıya sahip. Ve insan, herhangi bir işte biteviye değil, günün işe göre değişen belirli bir...

Sayfayı Paylaş