1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  İş kazası olursa ilk yapılacaklar

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  iş kazasında yapılacaklar işyeri kaza raporu iş kazası yapılacaklar ilk kaza raporu İş kazası, sigortalının işverenin otoritesi altında bulunduğu bir sırada gördüğü iş veya işin gereği dolayısıyla aniden ve dıştan meydana gelen bir etkenle sigortalıyı bedence ya da ruhça zarara uğratan bir olay olarak tanımlanmaktadır.

  . İş kazasına uğrayan personele derhal gerekli sağlık yardımları yapılır.

  . İşyeri kaza raporu düzenlenir. Şahitlerin ifadesi alınır.

  . Kaza o yer yetkili kolluk kuvvetlerine (Jandarma veya polise) derhal bildirilir.

  . Kaza, ilgili SGK sigorta/sosyal güvenlik merkezi müdürlüğüne dilekçe ekindeki İş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi veya e-sigorta ile en geç kazadan sonraki üç işgünü içinde bildirilir. (5510 sayılı kanun)

  . Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüğüne İşyeri Kaza ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu ile en geç iki iş günü içinde haber verilir. (4857 sayılı kanun)

  İş kazasının, en geç kazadan sonraki üç işgünü içinde işveren tarafından kuruma bildirilmemesi halinde, bildirim tarihine kadar geçen süre için sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği, kurumca işverenden tahsil edilmektedir.

  İstanbul SGK'dan gurbetçilere bilgilendirme

  Gurbetçi işçilerin sosyal güvenlik hakları en çok merak edilen ve pek bilinmeyen konuların başında gelir. SGK'da zaman zaman gurbetçilere yönelik bilgilendirme toplantıları ile bu boşluğu doldurmaya çalışıyor.

  01.11.1965 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'ne göre, Almanya'da çalışan vatandaşlarımız kısa ve uzun vadeli sigorta kollarına ilişkin soysal güvenlik haklarını Türkiye'de de kullanmak hakkına sahiptirler. Bu haklardan işçilerimizin Almanya'da ve Türkiye'de bulunan aile fertleri de yararlanabilmektedir.

  Bu kapsamda, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Almanya Sigorta Kurumu (DEUTSCHE RENTENVERSICHERUNG) arasında İstanbul, Yalova, Kocaeli, Tekirdağ, Edirne, Sakarya ve Kırklareli illerinde ikamet eden Türk ve Alman vatandaşlarını bilgilendirmeye yönelik olmak üzere 17-19 Kasım 2009 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Kurumu Beşiktaş Eğitim ve Dinlenme Tesisleri'nde Türk-Alman Danışma Günleri düzenlemiştir.

  Danışma günlerinde Almanya'da bulunan Türk vatandaşlarından emekli olanlarla emekli olmadan Türkiye'ye döndükten sonra söz konusu illerde ikamet edenler ve bunların aile bireyleri yararlanabileceklerdir.

  Danışma hizmeti, Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'nin öngördüğü sosyal güvenlik haklarına (emeklilik, malullük, ölüm ve hastalık halinde sağlanan yardımlar) ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesine ilişkin soruların Türk ve Alman uzmanlarla birebir yapılacak görüşmelerde cevaplandırılması ile gerçekleştirilecektir.

  İbrahim IŞIKLI / SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU

   
İş kazası olursa ilk yapılacaklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İş Kazası

  İş Kazası

  sivri dilli olmaya başlayan Hande Yener çekimler sırasında bileğini burkmuş....... HANDE YENER KAZA GEÇİRDİ! HAYROLA?' ADLI ALBÜMÜ AVRUPA MÜZİK MARKASIYLA MÜZİK MARKETLERDE 6 NİSAN'DA YERİNİ ALAN HANDE YENER İLK KLİBİNİN ÇEKİMLERİNİ TAMAMLADI. Çok farklı koreografinin yer aldığı klipteki performansı için iki aydır Nur Sonbahar ile çalışan Hande Yener'e dört kadın dansçı eşlik etti....
 2. İş kazası olursa yapacağımız işlemler

  İş kazası olursa yapacağımız işlemler

  iş kazası geçirdim iş kazasında yapılması gerekenler kazasında işverenin yapması gerekenler yapılması 2010 yetkili mahkeme İşyerlerinde zaman zaman duymuşsunuz olan kazaları. Arkadaşlar öncelikle kaza olur olmaz bilinçli hareketimizin hayat kurtaracağını unutmayalım. İşçiyi yada personeli en hızlı şekilde sağlık kuruluşuna haber vermek yada götürülme durumu varsa acilen hastamızı yetiştirmek...
 3. Trafik kazası sonrası yapılacaklar

  Trafik kazası sonrası yapılacaklar

  Trafik Kazalarından Sonra Yapılması Gerekenler Trafik Kazalarından Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir Allah kimseye kaza, bela vermesin diyoruz ama bunlarda hayatın gerçeklerinden biridir Melek'lerim. Önemli olan bilinçli olmaktır diyor ve trafik kazalarından sonra yapılması gerekenler hakkında ki bilgilerle başbaşa bırakıyoruz sizleri. Öncelikle yaşadığınıza, kazadan sağ olarak...
 4. Cuma namazının kazası olur mu

  Cuma namazının kazası olur mu

  Arkadaşlarım iki haftadır cuma namazını kaçırıyorum. Sorum şu acaba cuma namazlarının kazası olur mu kılınabilir mi konu hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim. Allah rağzı olsun iyi geceler herkeşe
 5. İŞ KAZASI GEÇİRDİM NE YAPMALIYIM?

  İŞ KAZASI GEÇİRDİM NE YAPMALIYIM?

  iş kazası geçiren kişi nereye başvurmalı,iş kazası geçirdim ne yapmalıyım,iş kazası geçirenin hakları nelerdir,iş kazası geçirdim tazminat alabilirmiyim,iş kazası geçiren kişi hakları hakkında bilgiler İş Kazası geçiren sigortalı, Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı’nın tespiti için priminin yattığı Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerinde bulunan İş Kazası Servislerine müracaat etmelidir....

Sayfayı Paylaş