iş mülakatı içinn

fırtına

fırtına

Yeni Üye
Üye
iş mülakatı içinn
rüyada işe alınmamak rüyada iş görüşmesi yapmak iş görüşmesine gitmek değiştirmek başvurusu yapmak
Özgeçmişiniz, bir işi alabilmeniz için ilk adımdır. İş teklifi almanızı sağlayan yegane yöntem ise işveren ile yapılacak mülakattır.

Mülakatı yapan kişi ile, onun sizi detaylı tanıyabilmesi için, profesyonel ve kişilik özelliklerinizi anlayabilmesi için, iş ve tanımı, çalışılacak yer, firmanın potansiyeli, faaliyetleri ve geleceği hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için bilgi alışverişinde bulunursunuz.

Mülakatta etkili bilgi alışverişinin oluşmaması, mülakat sonrasında hem firma hem de aday açısından uzun vadede çok sakıncalı sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Her mülakat, işi isteyen kişi kadar mülakatı yapan kişi için de stresli bir tecrübedir. Uzmanlar mülakatta başarılı olmanın ilk şartının heyecanın önlenmesi olduğu görüşünü ileri sürerler.


-Kendinizi Tanıyın

Herhangi bir iş görüşmesinden önce kendinizi çok iyi tanıyor olmanız gerekmektedir. Kendini tanıyan kişinin, profesyonel niteliklerini ve kişilik özelliklerini karşı tarafa daha iyi aktarabildiği bir gerçektir. Kesinlikle niteliklerinizi ve tecrübenizi küçümsemeyin. Bir iş görüşmesine gitmeden önce kendinize şu soruları sorun:

-Amaç ve hedeflerim neler?
-Niteliklerim neler?
-Bu firma için yararlı olabilecek niteliklerim neler?
-Pozisyona uygun tecrübem var mı?
-Bu iş için zayıf ve güçlü yönlerim hangileri?

Bu sorulara kendiniz tatmin edecek cevaplar verdikten sonra yapmanız gereken profesyonel iş hayatınızın her aşamasını, iş değişikliği tarihlerini, iş tanımlarını ve profesyonel başarılarınızı kronolojik olarak gözden geçirmektir. Unutulmamalıdır ki mülakat sırasında bir iş değiştirme tarihini ve üniversite bitirme derecenizi hatırlayamamak tahmininizden daha olumsuz etkiler bırakacaktır.

-Firmayı Tanıyın

Kendinizle ilgili hazırlıkları tamamladıktan sonra, görüşmeye gideceğiniz firma hakkında da bazı hazırlıklar yapmanız yararlı olacaktır.

Mülakat sırasında, pozisyonu ve firmayı her yönüyle tanıdığınızı karşı tarafa hissettirmeniz ve bilginizi birtakım örneklerle desteklemeniz size oldukça pozitif destek sağlayacak ve mülakatı yapan yönetici, firmaya ve pozisyona olan ilgi dereceniz konusunda olumlu düşüncelere sahip olacaktır. Çoğu aday mülakata girecekleri firma hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmadan mülakata girmekte ve yalnızca bu yüzden olumlu sonuç alamamaktadırlar. Firmayı tanımaya yönelik şu bilgiler sizin için faydalı olacaktır:

İş hayatına yeni atılacaksanız ya da sektör değiştiriyorsanız, çalışmak istediğiniz şirket ve başvurduğunuz pozisyon hakkında bilgi edinin.

Firmanın geçmişi ve ekonomik yapısı hakkında bilgi edinin.
Firmanın misyonu, piyasa itibarı, pazar payı, başlıca ürün veya hizmet çeşitleri, personel sayısı ve devri ile ilgili bilgi toplayın.

Eğer mümkünse, mülakata gitmeden önce firmanın bir broşürünü edinin.

Görüşme öncesinde kurumu tanıyarak, iş hakkında düşüncenizi daha kolay biçimlendirirsiniz.

Şirket hakkında bilgi edinmiş olduğunuzu fark eden görüşmeci, bunu, olumlu puan olarak kaydedecektir. Konu ile ilgili yayınları takip ederek, sektördeki son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmanız da görüşmeciyi olumlu yönde etkileyecek başka bir önemli noktadır.

İş Görüşmesine Gitmeden Önce
Mülakatı yapacak olan kişinin ismi ve pozisyonunu tam olarak öğrenin ve not alın.

Eğer görüşmeye gideceğiniz şirkette tanıdıklarınız varsa sizinle görüşme yapacak kişinin şirket içerisindeki konumu ve sorumlulukları hakkında bilgi edinmeye çalışın.

Görüşmeye gitmeden önce şirketin tam olarak yerini ve nasıl ulaşabileceğiniz konusunda emin olun.

Görüşmeye giderken öncelikle görünümünüze özen gösterin. Temiz ve birbiri ile uyumlu kıyafetler giymeye, aksesuar seçiminiz, saç ve makyaj stilinizle sade olmaya çalışın.

Firma hakkında yapmış olduğunuz araştırma ve sormak istediğiniz sorular ile ilgili notları yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Yanınızda mutlaka bir kalem ve not alabileceğiniz bir defter bulundurun.

İş görüşmesine zamanında gitmeye özen gösterin. Her zaman için görüşme mekanına erken varmak ve beklemek geç kalmaktan çok daha olumlu puan toplar. Eğer 5-10 dakika geç kalma gibi bir durumunuz varsa görüşme yapacağınız kişiyi bu durumdan haberdar etmelisiniz.


-İş Görüşmesinde

Sizinle görüşme yapan yetkili ile kendinizden emin bir ifade ile el sıkışın ve hafifçe gülümseyin.

İkram edilse bile asla sigara içmeyin.

Size, oturulacak yer gösterilmesini bekleyin.
Mülakat sırasında saate bakmamaya özen gösterin.
Sorulara cevap verirken göz teması kurmaya özen gösterin. Eğer aynı anda birden fazla kişi iş görüşmesinde bulunuyorsa hepsi ile belli aralıklarla göz teması kurmaya çalışın.

Dürüst olun ve sorulan sorunun cevabını bilmiyorsanız "bilmiyorum" demekten çekinmeyin.
Bir çok soru ile karşılaşacaksınız. Olumlu ve olumsuz yönlerinizi anlatmanız gerekebilir. Daha önceki işinizden neden ayrıldığınızı, önceki işvereniniz için olumlu ve olumsuz değerlendirme yapmanız istenebilir. Kariyer hedefiniz ile ilgili detaylı bilgi istenebilir. Bu sorulara kısa ve net cevaplar verin.

Kariyeriniz ile ilgili bilgi saklamayın ve yanıltıcı bilgi vermekten kaçının.

Size soru sorma fırsatı verildiğinde sizin için önemli olacağını düşündüğünüz bazı konular hakkında bilgi edinmeye çalışın. Unutmayın ki iş görüşmelerinde sadece işveren adayı değil, aday da işvereni değerlendirir. Başvurmuş olduğunuz pozisyonun neden açık olduğunu öğrenin. Kime bağlı çalışılacağını ve departmanın çalışma sistemini öğrenin. Ücret, izin süreleri, sosyal haklar hakkında size iş teklifi yapılmadıkça soru sormayın.
İş görüşmesinin ardından sizinle görüşme yapan kişiye teşekkür mektubu gönderin.

Mülakatla ilgili önyargılar, geleneksel mülakat soruları, davranış biçimleri, mülakatçı türleri, işe alınma ve alınmama hallerinde yapılması gerekenler, iş başvurusu ve mülakat teknikleri konularında bilmeniz gereken diğer konulardır. Bu bilgilere ulaşabilmeniz için şimdiye kadar yapılmış çalışmaları sizler için derledik. Daha fazla bilgiye ulaşabilmeniz için aşağıda derlenmiş linkler yardımcı olacaktır.
 

Benzer İçerikler

MeLOo
Cevaplar
0
Görüntüleme
626
MeLOo
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
fırtına
Cevaplar
1
Görüntüleme
26K
Misafir Melek
M
Üst