1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  İş sözleşmesi yaparken dikkat edilecek hususlar

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  iş sözleşmesinde dikkat edilecek hususlar sözleşmelerde dikkat edilecek hususlar standart iş sözleşmesi sözleşmesinde edilecekler sözleşmelerinde
  İş Sözleşmesi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


  Bilindiği gibi İş sözleşmeleri gerek çalışan işçi ve personele, gerekse işverene çeşitli kolaylıklar ve yasal haklar sağlamaktadır.

  Eksiksiz bir işçi özlük dosyası hazırlamayı hedefleyen işveren;

  · Mutlaka işçisi ile sözleşme yapmalı,

  · İşçinin ikamet bilgilerini,

  · İletişim bilgilerini,

  · Kimlik bilgilerini,

  · Sağlık raporunu,

  · Sabıka Kaydını,

  · Eğitim durumunu gösterir belgeleri,

  · Özgeçmişini,

  · Referanslarını

  · Maaşların ödeneceği banka hesap numaralarını

  işçi özlük dosyasında tutmalıdır.

  İş sözleşmelerini diğer sözleşmelerden ayıran en önemli özellik, bağımlılık unsurudur. İşçi sözleşmenin kurulması ile birlikte işverene bağımlı çalışmak zorundadır.

  4857 sayılı iş kanunumuzda başlıca sözleşme türleri belirlenmiştir.

  O halde,

  ”- nedir bu iş sözleşmeleri?”


  İŞ SÖZLEŞMESİNİN BAŞLICA TÜRLERİ :

  İş Kanunu’nda aşağıdaki şekillerde yer almaktadır.

  1) Sürekli ve süreksiz iş sözleşmesi:

  İş sözleşmesi kuracağımız personel ile, işin niteliği bakımından en çok 30 iş günü süren işler süreksiz, daha uzun süren işlere sürekli iş sözleşmesi kurmalıyız.

  2) Belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi: Başlangıcı ve bitimi belli olan akitlere belirli süreli, başlangıcı belli bitimi olmayan akitlere belirsiz süreli iş sözleşmesi denir. İşin başlangıç ve bitiş tarihleri belirlenemiyorsa işveren ile işçi arasında belirsiz süreli iş sözleşmeleri kurulmalıdır.

  3) Tam süreli ve kısmi süreli iş sözleşmesi: Haftalık 45 saat çalışma süresine uygun yapılan işlere tam süreli, daha kısa sürelilere kısmi süreli iş sözleşmesi denir.

  4) Çağrı üzerine çalışmaya dayalı iş sözleşmesi: İlk kez 4857 sayılı kanunla düzenlenerek iş hayatımızda yerini alan sözleşme ile çağrı üzerine çalışmaya dayalı iş sözleşmesi gündelik hayatımızda karşılaşabileceğimiz sözleşme türlerindedir. İşçi kendisine ihtiyaç duyulması halinde işverenin talep etmesi ile işbaşı yaparak iş görme edimini yerine getirir.

  4857 sayılı iş kanunu bu konu ile ilgili ayrıca aşağıdaki şartları da istiyor.

  İşçi kendisine ihtiyaç duyulması halinde iş görme edimini yerine getirir. Ancak belli bir süre kararlaştırılmamışsa çalışma süresi haftada 20 saat olarak kabul edilir.

  Burası önemli …

  Yazılı yapılmalıdır.
  İşveren 4 gün önceden işçiye haber vermeli ve her geldiğinde en az 4 saat çalıştırmalıdır.


  5) Deneme süreli ve deneme süresiz iş sözleşmesi: Taraflar belli bir deneme süresi kararlaştırabilirler. Bu süre en çok 2 aydır, toplu iş sözleşmesi ile 4 aya kadar uzatılabilir.  Hatırlayacağınız üzere, şuan yürürlükte olan kanunla, inşaat işlerinde çalışan işçilerin sigorta girişleri çalışmaya başladığı gün bildirilebiliyor. Diğer işçilerin, çalışmaya başlamadan en az bir gün evvel sigortaya bildirimleri yapılmalıdır.


  6) Takım Sözleşmesi: Birden çok işçinin meydana getirdiği takımı temsil eden kişiye kılavuz denir. Takım sözleşmeleri mutlaka yazılı yapılmalıdır.

  İŞ SÖZLEŞMESİNİN KURULMASI

  a) Ehliyet; Ehliyet konusu Medeni kanunda düzenlenmiştir.

  Medeni kanuna göre tam ehliyetlilerin sahip olduğu nitelikler

  Reşit olmak
  Temyiz gücüne sahip olmak
  Kısıtlanmamış olmak
  Not … !

  Kısıtlanmış olanlar vasilerinin izni ile, reşit olmayanlar velilerinin izni ile iş sözleşmesi yapabilirler.

  b) Şekil: İş sözleşmesi herhangi bir şekle tabi değildir.

  İş sözleşmelerinin genel olarak yazılı yapılma zorunluluğu yoktur,

  Ancak;

  Bazı sözleşmelerin yazılı yapılma sorunluluğu vardır.

  Yazılı Yapılması zorunlu olan sözleşmeler

  Belirli süresi 1 yıl ve daha fazla olanlar
  Takım sözleşmesi
  Çıraklık sözleşmesi

  İş yerimize, fabrikamıza işçi alırken bazı hususlara dikkat etmeliyiz.

  Örneğin ; İşyerimize yeni personel alacağız ve işyerimizde halıhazırda 50 ve daha fazla işçi çalışıyorsa, ki buna il sınırlarındaki şubelerimizi de dahil ederiz, aşağıdaki oranlara ve şartlara dikkat etmemiz gerekir.
   
İş sözleşmesi yaparken dikkat edilecek hususlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hisse senedinde dikkat edilecek hususlar

  hisse senedinde dikkat edilecek hususlar

  Tasarruf sahiplerinin birikimlerinin bir bölümünü hisse senedinde değerlendirmesi yerinde bir seçimdir. Tasarrufların ne kadarının hisse senedinde değerlendirileceği ise tamamen yatırımcının risk profiline bağlıdır. Yatırımcılar hisse senedi yatırımlarını ya A tipi fon alarak ya da kendi portföylerini oluşturarak gerçekleştirebilir. Kendi portföylerini oluşturmak isteyen yatırımcıların iyi...
 2. Turşu Yapiminda Dikkat Edilecek Hususlar:

  Turşu Yapiminda Dikkat Edilecek Hususlar:

  İyi bir turşu yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde,turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu, ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur. Turşu yapımında sebzeler, %4-5 tuzlu suda ekşimeye bırakılır. Sebzeler üzerine salamura döküldügünde, sebze ve salamura arasındaki tuz alışverişi...
 3. TurŞu Yapiminda Dİkkat Edİlecek Hususlar:

  TurŞu Yapiminda Dİkkat Edİlecek Hususlar:

  turşu salamurası turşu yapımında dikkat edilecek hususlar turşunun tuzu nasıl ayarlanır tuzu nasıl ayarlanır suyu TURŞU YAPIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR: İyi bir turşu yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde,turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu, ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya...
 4. Gitar Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar

  Gitar Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar

  klasik gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler akustik alınırken Gitar Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar Yapısal olarak iyi bir gitarın, ağacı-malzemesi-işçiliği ile birlikte dikkat edilmesi gereken ana özellikler. a) Telleri klavyesinden çok uzak olmamalı, perdelere rahatlıkla basılabilmeli. b) En ince perdelerine kadar net bir tını vermeli,...
 5. Tesettürde Dikkat Edilecek Hususlar

  Tesettürde Dikkat Edilecek Hususlar

  Geçtiğimiz günlerde gazeteleri karıştırırken bir haber dikkatimi çekti. Haberde, beş yıldızlı bir otelde tesettürlü giyim üzerine yapılan defilenin çok ses getirdiği ifâde ediliyordu. Pahalı mankenlerin makyajlı, -güya- tesettürlü(!) boy boy fotoğrafları haberi tamamlıyordu. Fotoğraflara acı acı baktım. Çünkü resimler hiçbir şekliyle İslam ölçülerine göre tesettürlü bir hanımı tarif etmiyordu....

Sayfayı Paylaş