1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  İşçi Haklarını Biliyor musunuz ?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  işçi hakları işçi hakları nelerdir


  Pek çok insan hayatını idame ettirebilmek için işçi olarak çalışıyor melekler. İşçiliğin eskiden bilgisizlik sebebiyle her türlü haktam hahrum sürekli çalışan ve ezilen insanlar olarak algılanırdı. Ancak artık gerek yasal düzenlemeler gerekse insanlarımızın bilinçlenmesiyle işçilerin de pek çok hakka sahip olduğu gerçeği kabul edildi. Peki nedir bu haklar ? Aşağıda ki makaleden işçi hakları hakkında bilgi edinebilirsiniz :)

  [​IMG]

  İş hayatımızla ilgili birçok sıkıntı yaşıyoruz. Kimimiz sigortasız, kimimiz düşük ücretle çalışıyor ve güvencesiz çalıştırılıyoruz.
  Güvencesi olmayan işçiler, iş kazası geçiriyor, hastanelerde rehin kalıyor, sigortaları eksik yatırılıyor insanlık dışı koşullarda ve ücretlerde çalıştırılıyor.Üstelik, patronların bizi istediği zaman kapı önüne koyabileceğini düşünüyoruz.
  Sahip olduğumuz haklarımızdan haberdar olmadığımız için patronların pek çok haksızlıkları karşısında sessiz kalıyoruz. Bunları sineye çekiyoruz.
  Bizler bu ülkede çalışan milyonlarca işçi haklarımızı öğrenmeliyiz.

  İŞ KAZASI DURUMUNDA HAKLARIMIZ VE YAPILMASI GEREKENLER


  İş Kazası Nedir?
  İş kazası işçinin, işyeri alanı içerisinde, işyeri dışında veya işverenin işyeri dışındaki bir işinde meydana gelen ve işçiye zarar veren olaydır.

  Bir olayın iş kazası sayılabilmesi için işçinin bedenen zarara uğraması mı gerekir?
  Hayır, işçinin iş kazasından bedenen zarar görmesi gerekmez. İş kazasına bağlı ruhsal rahatsızlıklar da iş kazası kapsamına girer.

  İşçinin kendi işi dışında bir işten dolayı işyeri dışındayken başına bir kaza gelirse iş kazasından sayılır mı?
  Evet. Eğer patron işçiyi herhangi bir iş için işyeri dışına göndermiş ve kaza o işin yapılması sırasında meydana gelmişse bu olay iş kazası olarak değerlendirilebilir.

  İş kazası sadece çalışırken meydana gelen kazaları mı kapsar?
  Hayır. İşçiler patronun tuttuğu bir araç ile işlerine gider gelirken veya bir işyerinden patronun emri doğrultusunda işyeri dışındaki başka bir işe giderken yolda başlarına gelen herhangi bir kaza da iş kazası olarak değerlendirilir.

  Bir iş kazası olduğunda işçi bundan hemen zarar görmeyip sonradan rahatsızlık ortaya çıkarsa ne yapılabilir?
  Bir olayın iş kazası olarak sayılması için işçinin olay anında hemen bir zarara uğraması şart değildir. Kaza anında bir belirti görülmeyebilir. Ancak sonradan ortaya çıkan bedeni ve ruhi rahatsızlıkların kazaya bağlı olduğu doktor raporu ile tespit edilirse, üzerinden yıllar geçse bile, bu kaza da iş kazası olarak değerlendirilir.

  İş kazasına uğrayan işçinin sigortalı olup olmaması önemli midir?
  Hayır. İş kazası geçiren işçi sigortasız bile olsa bağlı bulundukları SSK’ya yapılan bir başvuru ile sigortalı işçilerin yararlandıkları bütün haklardan faydalanabilirler.

  İş kazası olduğunda ilk ne yapılır?
  İş kazası olduğunda işveren hemen bölgedeki zabıtaya (savcılık, jandarma veya karakol) bilgi vermek zorundadır. Eğer patron bu görevini yapmıyorsa işçiler de bu bildirimi yapabilir.

  Daha sonra ne yapılır?
  Zabıtadan sonra kaza hemen, bir dilekçe ile, SSK Bölge Müdürlüğü’ne bildirilir.

  Olayın iş kazası olup olmadığına kim karar verir?
  SSK Bölge Müdürlüğü’ne başvurulduktan sonra SSK hemen olay yerine müfettişlerini göndermek zorundadır. Müfettişlerin tuttuğu rapora göre olayın iş kazası olup olmadığına karar verilir.

  Eğer olay iş kazası ise ne olur?
  Olay iş kazası ise, işçinin tedavisi yapılır. Tedavisi süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. Maluliyet durumu varsa tespit edilir. Ve maluliyet durumunun %10’un üzerine çıkması ile maluliyet aylığı bağlanır.

  İş kazası nedeniyle başka nerelere başvurulmalıdır?
  SSK Müdürlüğü’nün yanı sıra Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne de başvurmak gerekir. Bölge Çalışma Müdürlüğü kendi müfettişlerini göndererek iş kazasını ve tarafların kusur oranlarını tespit eder.

  Müfettişlerin incelemesi esnasında işçiler nelere dikkat etmelidir?
  Müfettişlerin kaza yeri incelemelerinde kazaya uğrayan işçi eğer orada olabilecek durumda ise mutlaka bulunmalıdır. Eğer kazazede işçi bulunamıyorsa olayı gören işçi arkadaşları mutlaka müfettişlere bilgi vermelidirler. Ayrıca müfettiş raporlarına kazayı gören işçiler tanık olarak isimlerini yazdırmalıdır.

  İşçiler başka nelere dikkat etmelidirler?
  Patronlar genellikle iş kazası sonrasında, kazaya uğrayan işçi sigortasızsa, kazayı gizlemek için, kazazede işçiyi SSK’ya ait olmayan bir hastaneye götürmektedir. Çoğunlukla da özel hastane ve devlet hastanesi tercih edilmektedir.

  Bunun ne sakıncası var, özel hastane daha iyi değil mi?
  Hayır. Eğer kaza ciddiyse ve uzun süreli tedavi gerekiyorsa ilk olarak özel hastaneye getirilmiş bir kazazede işçinin tedavi masraflarını SSK derhal ve tamamen ödemeyebiliyor. Patronun da ortada bırakması durumunda hastane, tedavi masraflarını işçinin ödemesini talep ediyor. Bu açıdan en doğrusu kaza sonrasında derhal en yakın SSK Hastanesine başvurulmalıdır.

  Kaza sonrası, kazazede işçinin dinlenme süresi ne kadardır?
  Kaza sonrasında işçinin ne kadar istirahat edeceğine SSK Hastaneleri karar verir. SSK tarafından verilen istirahat süresince işçinin işten atılması mümkün değildir. İstirahat süresinin işçinin ihbar süresini 6 hafta geçmesi durumunda ise işveren işçiyi ancak tazminatlarını vererek işten çıkartabilir.

  İş kazası sonrasında işçi işverene karşı ne yapabilir?
  İşçinin iş mahkemelerine başvurarak maddi ve manevi tazminat davası açması en uygun yoldur.
   
İşçi Haklarını Biliyor musunuz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kanuni Haklarınızı Biliyor musunuz?

  Kanuni Haklarınızı Biliyor musunuz?

  HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ? İnsanca Yaşama Hakkı: İnsanca yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahipsiniz. Size hiç kimse işkence ve eziyet yapamaz; insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamazsınız....
 2. Biliyor musun...?

  Biliyor musun...?

  BİLİYORMUSUN... KENDİ DİRSEĞİNİN YALAMANIN MÜMKÜN OLMADIĞINI? EĞER KUVVETLİCE HAPŞIRSAN BİR KABURGANI KIRABİLECEĞİNİ? VE HAPŞIRMANI BASTIRMAYA ÇALIŞSAN KAFANDAKİ YADA BOYNUNDAKİ BİR KAN DAMARININ ÇATLAYA BİLECEĞİNİ VE BUNDAN ÖLEBİLECEĞİNİ? VE HAPŞIRIRKEN GÖZLERİNİ AÇIK TUTMAYA ÇALIŞSAN DIŞARI DOĞRU FIRLAYABİLECEKLERİNİ? DOMUZLARIN VÜCUT YAPILARININ ONLARIN GÖKYÜZÜNE BAKMALARININ İMKANSIZ...
 3. Tarihte İlk İnsan Hakları Mahkemesi Ne Zaman Açıldı Biliyor musunuz ?

  Tarihte İlk İnsan Hakları Mahkemesi Ne Zaman Açıldı Biliyor musunuz ?

  ilk insan hakları mahkemesi ne zaman kuruldu nerede kuruldu insan hakları ile ilgili bilgiler burada melekler. Bildiğiniz gibi ülkelerinde görülen davalarında haksızlığı uğrayanlar hemen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruyorlar melekler. Haksızlığa uğradıklarını düşünenlerin, haklarını arama konusunda gidebildikleri son nokta burası. Adalet o kadar hassas ve önemli bir konu ki. Ve...
 4. işçi hakları nelerdir

  işçi hakları nelerdir

  işçi hakları nelerdir bu konuda bilgi verin diyor ve şimdiden sağolun arkadaşlar diyorum :)
 5. Gebelik Haklar Neler Biliyor musunuz Melekler ?

  Gebelik Haklar Neler Biliyor musunuz Melekler ?

  Hamile Kadınların Hakları Nelerdir Hamile Bayanların Çalışma Hayatındaki Hakları Nelerdir Sevgili melekler, çalışan ve gebe olan bayanların birtakım hakları olduğunu biliyor muydunuz ? Belki biliyorsunuz ama detaylar hakkında fikriniz yok. Tamamen bebeğinize odaklanmış durumda olduğunuz için de belki de detaylarla ilgilenemiyorsunuz. İşte biz de yeterince bilgi sahibi olmayan gebe...

Sayfayı Paylaş