1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  İşçi Ücret bordrolarında imza kalktı!!

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  bordro imzalatma zorunluluğu işçi maaş bordrosu maaş bordrosu imza bordroların imzalanması ücret imzalatma zorunluluğu Arkadaşlar biliyorsunuz İşverenin maaş öderken işçiye imzalattığı bordro, işçinin maaşını aldığını gösteriyordu. Oysa şimdi yürürlükte bazı değişiklikler oldu.

  Ücret bordrosunun imzalanması; özellikle 5510 sayılı yasaya ilave edilen ücretin bankaya yatırılma zorunluluğunun getirilmesinden sonra daha çok tartışılır hale gelmiştir. 01.01.2009 tarihinden itibaren ücret ve benzeri ödemelerin bankaya yatırılma zorunluluğu getirildiği için Vergi idaresi ve kurumlar yönünden devlet alacakları garanti altına alınmakta ve bordro imzası kurumlarda aranmamaktadır.
  Ama personele bordro verdiğinizi ispat etme zorunluluğu ve açılan davalarda imzalı ücret bordrosunun ispat belgesi olarak mahkemelerde ve Yargıtay’da en önemli belge özelliğini koruması sebebi ile imza altına alınmış ücret bordrosu veya bordrodaki bilgileri içeren ücret hesap pusulası çok önemlidir.

  Personel çalıştığı dönem ile ilgili ücret ve hakları için dava açma hakkına sahip olduğu gibi işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içerisinde İş Kanunu 32 Maddesi, ve 10 Yıl içerisinde Borçlar Kanunu 125 Maddesi ile (Kıdem ve ihbar tazminatları için) dava açma hakkına sahiptir. Ücret Bordrosunun veya hesap pusulası düzenlememesi veya usulüne uygun düzenlenmemesi halinde delil olarak kabul edilmediği gibi yasalar gereğince usulsüzlük cezası ve idari para cezaları uygulanmaktadır.

  10 kişiden fazla personel istihdam eden işyerlerinde ücretlerin 01.01.2009 tarihinden itibaren bankaya yatırılması zorunlu olduğu için ücret bordroları veya ücret hesap pusulaları personele verilmemekte ve imzalatılmamaktadır. Bu durumun işletmeler yönünden sakıncaları bulunmaktadır. İlgili Yasalardaki uygulamaları ve yargı kararları incelediğinde durumun önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır. 5510 sayılı yasada son yapılan değişiklikler sonucunda ücret ve diğer personel alacaklarının bankaya yatırılma şartı getirilmesi resmi kurum alacakları (Gelir vergisi ve SGK primleri) garanti altına alındığı düşünülerek bordrodaki imza bakımından zorunluluklar ortadan kalkmış olarak yorumlanmaktadır.
  Ancak bordroların imzalanma zorunluluğu; 4857 sayılı iş kanunun 37 maddesi ile İşverenlerin, bankaya yatırılan ücret ve benzeri alacakların hesabını gösterir imzalı bir pusulanın personele verilmesini zorunlu tutulması, İncelemelerde İşverenlerin ücret hesap pusulasını personele verdiklerini ispatlama yükümlülüğü yerine getirdiğinin ispat edilmesi durumu ve Personelin hakları için açtıkları davalarda Mahkemelerin ve Yargıtay’ın imzalı ücret bordrolarına ispat edici belge olarak itibar etmesinde çok önemlidir. Genellikle işletmelerde bordro imzalatılmasın daki zorluk veya amacının bilinmemesi nedeniyle bordro imzalatılmaktan kaçınılmaktadır. Unutulmaması gereken konu Yargıtay’ın verdiği kararlarda ücret bordrolarının usulüne uygun düzenlenmesi, bordrodaki bilgilerin doğru olması, personelin ihtirazı kayıt koymadan imzalanması halinde ilgili ayla ilgili alacağı bulunduğunu iddia edemez şeklindedir.


  5510 sayılı SGK Yasasında Düzenlenen bordrolarda imza şart olarak konmuş ancak maddenin sonuna bankaya yatırmada imza şartı aranmaz denmektedir. SGK bakımından ücretin tahakkuk ettirilmesi ve bordronun usulüne uygun düzenlenmesi yeterli sayılmaktadır.

  Yukarıdaki konuları incelendiğinde devlet ücretlerin bankaya yatırılması nedeniyle imza şartını askıya almış ve Gelir idaresi ve SGK , tahakkukların yapılması vergi, SGK primlerinin ödenmesini garanti altına almak için ücretlerin bankaya yatırılması ile ilgili yapılan son yasal değişiklikleri yeterli bulmaktadır. Ancak burada önemli olan İş yasasının, İşveren ve çalışan arasındaki hukuksal ilişkileri düzenleyen konularda imzanın öneminin ortaya çıkmasıdır.
  - Personel ücret, fazla mesai ve diğer alacak ödemelerinin doğru yapılmasını sağlamak,

  - Personelin ödenmeyen haklarını teminat altına almak,
  - İş davaları öncesi personelin eksik ödemelerine itiraz etmesini sağlamak,


  Konusunda tedbirler ile sosyal sorumluluklar nedeniyle Yargıda İşverenlere karşı çalışanları korunmak ve bordronun personel verilmesini sağlamak maksadıyla imza ile ilgili hüküm önemsenmemesine rağmen bordroyu veya hesap pusulasını personele teslim şartını getirilmiştir.

  Firmayı koruyacak tedbirler açısından bordroların imzalatılması ve personel dosyalarında yasal zaman aşımı süreleri olan 5-10 yıl saklanması gerekmektedir. Davaların, bordrodaki imzadan dolayı kaybedilmesi sıkıntı yaratacağı için bordroların yada bordro bilgilerini taşıyan hesap pusulalarının imzalatılması saklanması gerekmektedir. Bilhassa alt işverenlerle çalışan asıl işverenlerin müteselsil sorumlulukları nedeniyle imzalı bordro ve belgeleri olmaması halinde firmaların zaman aşımı süresince sıkıntıları daha fazla olacaktır.

  Sonuç olarak; bordro imzası önemi nedeniyle işverenlerin personel yöneticilerinin dikkatli olmaları önemli bulunmaktadır. Ücret bordrosu ile ilgili olarak; Personel ödemeleri ile ilgili bordroların kesinlikle düzenlenmeli, personele imzalatılmalı, 4857 sayılı yasaya göre zaman aşımı süresi olan 5 yıl, Borçlar yasası gereğince kıdem ve ihbar tazminatları için zaman aşımı süresi olan 10 yıllık süre boyunca saklanmalı ve personelin çalışırken veya işten ayrıldıktan sonra zaman aşımı süresince dava açmasında imzalı bordroların kıymetli evrak ve kanıt olarak olarak saklanması çok önemlidir.

  Haydar KARAYÜNLÜ
  S.M. Mali Müşavir / İzmir

   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.108
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Bu yararlı bilgiler içen çok teşekkür ediyorum. Zaten evrak olayı muhasebecilerin bitmeyen çilesiydi, şimdi bordronun imzalatılmasının kaldırılması isabetli bir karar, zaten ücret pusulası olayında imzalatılıyor. Artı bankadan maaşını çekiyor işçi...
  Tekrar teşekkürler.
   
İşçi Ücret bordrolarında imza kalktı!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşçi ücreti düşürülebilir mi?

  İşçi ücreti düşürülebilir mi?

  İşçi ücreti düşürülebilir mi? İsminin açıklanmasını istemeyen bir okurumuz diyor ki; yabancı uyruklu bir şirkette 1 yıldan bu yana çalışmaktayım. Belirsiz süreli iş sözleşmesinde yer alan ücretim net 1.700,00-YTL dir. Şimdi işveren ekonomik durumunun kötü olduğunu beyan ederek ücretimi 1.200,00-YTL’ ye düşürdü ve bir süre sonra personelin yarısını yine bu sebeple işten çıkaracak. İşveren...
 2. Ücret bordrolarını imzalatmanıza artık gerek yok

  Ücret bordrolarını imzalatmanıza artık gerek yok

  Arkadaşlar biliyorsunuz çalışanların her ay maaşalarını öderken bordrolarınıda imzalattırmak zorundaydık. İlerde İşçinin işverene açacağı dava yada hak ta delil olarak sunabiliyorduk. Oysa şuan Ücretlerin bankaya yatırılması ücretin ödendiğini gösterdiğinden, ücret bordosunu işçiye imzalatmanıza gerek yok. Ancak, ücret bordosu Vergi Usul Kanununun 238 nci maddesince düzenlenmesi zorunlu...
 3. 2010 Asgari Ücret bordro hesaplamaları

  2010 Asgari Ücret bordro hesaplamaları

  bordro hesaplama 2010 ücret bordrosu hesaplama maaş bordrosu ücret 2010 Sevgili Melekler nihayet 2010 Asgari ücret rakamları belli oldu. Size 2010 hem 1 hemde 2. dönem 2010 yılı asgari ücretlerin net ele geçen 2010 yılı asgari ücretin işverene maliyeti aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir. *Damga Vergisi oranı 2010 yılında binde 6,6 olmuştur .29/12/2009 tarihli ve 2009/15725 sayılı...
 4. İşçi ücretlerinde zamanaşımı

  İşçi ücretlerinde zamanaşımı

  işçi alacakları zamanaşımı işçilik alacaklarında zamanaşımı işçi alacaklarında fazla mesai alacağı alacağı Kanunlarla, sözleşmelerle veya işyeri uygulamalarıyla işçilere getirilen hakların yasal sürelerde talep edilmesi gereklidir. Bu hakların belirtilen sürede istenmemesi halinde işçi açısından zaman aşımı sorunu ortaya çıkacaktır. Zamanaşımı, alacak hakkının belli bir süre kullanılmaması...
 5. Ücretini (Maaşını) Zamanında Alamayan İşçi Neler Yapabilir?

  Ücretini (Maaşını) Zamanında Alamayan İşçi Neler Yapabilir?

  maaşını zamanında alamayan işçi ne yapmalı,zamanında maaşını alamayan işçinin hakları nelerdir,parasını alamayan işçi ne yapabilir,maaşını alamayan işçi nereye başvurmalı,maaşını zamanında alamayan işçi hakları hakkında bilgiler, Çalışma hayatının temel sorunlarından biri olan zamanında ya da tam alınamayan ücretler konusunda 4857 sayılı İş Kanunumuz çalışana ne tür haklar vermiştir?...

Sayfayı Paylaş