İshal deyip geçmeyin,öldürebilir .

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
İshal deyip geçmeyin,öldürebilir .
20165.jpg


Dünyada ölüm nedenleri arasında ishalin ikinci sırada yer aldığı, gelişmemiş ülkelerde ise en sık ölüm nedenleri arasında geldiği belirtildi.

İshal, herkesin başına gelebilen basit bir hastalık olarak hep küçümseniyor ama öldürücü olabildiği ortaya çıktı. İshal özellikle çok küçük veya çok yaşlı kişilerde öldürücü olabiliyor. Sürekli kaybedilen su, sıvı derken vücut kendini toparlayamıyor. Sürekli ishal olma, aşırı kusma gibi durumlarda acil olarak doktora gidilmesi gerekiyor.


İshalin ölümcül olabileceği vaziyetleri anlatan Avrupa Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Perihan Aylin Dalkıran, "Özellikle çok yoğun ishali ve kusması olan hastalarda kaybedilen sıvı ve elektrolit tecrübe et tuz ve minerallerin yerine koyulamamasının sebep olduğu durum bebek, çocuk ve çok yaşlılar ile kalp ve böbrek hastalığı olanlarda hayatı tehdit edebilir. Su kaybına bağlı olarak tansiyon düşmesi, çarpıntı, böbrek yetmezliği, şuur bozukluğu, asidoz tecrübe et kanda asitlerin tehlikeli şekilde yükselmesi ve en sonunda koma ve ölüm gelişebilir" dedi.


Akut ve kronik ishal farkı Her ne kadar dışkılama sıklığı ve dışkı kıvamı kişiden kişiye değişkenlik gösterse de ishal dendiğinde çoğu defa hem sıklık hem de dışkının sıvı hacminin artmasının kastedildiğini belirten Dr. Dalkıran, ishalin sıklıkla AKUT ve kronik olmak üzere iki grupta incelendiğini kaydetti. Dalkıran, "Akut ishal denince, birkaç gün ile bir hafta arasında değişen sürelerde devam eden ishal tablosu akla gelirken kronik ishal ise en az 3 haftadır devam eden tabloyu akla getirmelidir. İshalin akut veya kronik olduğunun belirlenmesi, çoğunlukla nedenlerinin farklı olması, farklı tetkiklerle tanılarının koyulması ve farklı şekilde tedavi edilmeleri nedeniyle önemlidir" diye konuştu.

Her türün ayrı belirtisi var Uzm. Dr. Perihan Aylin Dalkıran, sekretuvar ishal tecrübe et salgı artışına bağlı diyarede barsak hareketlerinin hızlandığını ve çok sulu ishal olduğunu, ozmotik ishalde ise bu duruma neden olan gıdanın tüketimi kesildiğinde ishalin de durduğunu kaydetti. Dalkıran, motilite ile ilişkili ishalde kramp tarzında karın ağrısına rastlandığını, inflamatuvar ishalde ise karın ağrısına ateş ve dışkının mikroskopik incelemesinde kan ve iltihap hücrelerinin görülmesinin de eşlik edebileceğini vurguladı.


İlaçlar da ishal yapabilir Akut ishallere en sık olarak viral, bakteriyel veya paraziter enfeksiyonların sebep olduğunu izah eden Uzm. Dr. Dalkıran, yeni başlayan ilaç tedavilerinde de benzer etkinin görülebileceğinin vurguladı. İshal nedenleri arasındaki bir başka faktör olan gıda zehirlenmesinin ise bakteri zehirli maddeleri yöntemiyle ortaya çıkan kısa müddetli bir ishal olduğunu belirten Dalkıran, oda sıcaklığında beklemiş salata, et veya mayonezli gıdalar ile konserve gıda tüketimi ertesi zehirlenme tablosunun ortaya çıkabildiğini söyledi.

Dr. Dalkıran, turist ishali olarak adlandırılan koli basili adlı mikrobun sebep olduğu ve ani karın ağrısı, bulantı, kusma ile başlayan ishale bilhassa sıcak iklim özelliğine sahip az gelişmiş ülkelere gidenlerde rastlandığını bildirdi. Hangi hallerde doktora gidilmeli Dr. Dalkıran, "38,3 derece ve üzerinde ateş olması, orta derecede veya şiddetli karın ağrısı varlığı, şiddetli barsak enflamasyonunu düşündüren kanlı ishal varlığı, diyabet, kalp hastalığı ve AIDS gibi dehidratasyonun ciddi sonuçlara yol açacağı, altta yatan hastalığı olanlar, 48 saat geçmesine rağmen hiçbir düzelme belirtisi göstermeyen ishal varlığı, orta veya ciddi derecede dehidratasyon belirtileri olması, ağızdan sıvı ve gıda alımını engelleyecek kadar yoğun kusma olması durumunda zaman geçirmeden enfeksiyon hastalıkları veya gastroenteroloji uzmanına başvurulmalıdır" dedi. Dr. Dalkıran, ayrıca gebelik sırasında şiddetli ishal varlığı ile yeni doğan veya çok küçük bebeklerin ishal olması durumunda da derhal bir uzmana gidilmesi gerekliliğine dikkat çekti.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst