1. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Ödül Puanları:
    0

Isı farkına dikkat

Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında laetitia tarafından paylaşıldı.

Bu ısı farkı küçümsenecek bir konu değilmiş kızlar .
    Bazı bölgelerde evin içi ile dışarısı arasındaki neredeyse 50 dereceye varan ısı farklılıklarının solunum yollarındaki hücreleri adeta şok ettiği bildirildi.
    Isı farkı nedeniyle şoka giren hücrelerin fonksiyonlarını yitirmesi sonucu; gribal enfeksiyon, sinüzit,faranjit, zatüre gibi solunum yolu hastalıklarının ortaya çıktığı belirtildi.
    Erzurum Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ayhan Yiğit, solunum yolu hastalıklarında artış yaşandığını belirtti
    Burundan nefes alın
    Konu ile ilgili uzun süredir çalışmalar yürüten Dr. Yiğit, şunları söyledi:
    “Evinden dışarı çıkan bir kişi, aniden 20 derece ile eksi 30 derece arasındaki 50 derecelik ısı farkına maruz kalıyor. Bu fark, kişi nefes aldığında, solunum yollarındaki hücreleri adeta şok ediyor. Hücreler; nemlendirme, ısıtma, zararlı mikroorganizmaları süzme gibi fonksiyonlarını yitiriyor.
    Normalde hastalıklara neden olmayan mikroorganizmalar bile, gücünü yitirmiş bu hücrelere yerleşerek, solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Solunum yolu hücrelerini, aşırı ısı farkından koruyabilmek için burundan nefes alınmasının yararı olur.

Ağızdan alınan nefes direkt olarak hücrelerle temas ediyor ve hücreleri daha fazla ısı farkına maruz bırakıyor. Ancak burundan nefes alındığı takdirde, hava, solunum yoluna gelinceye kadar bir miktar ısınır. Ayrıca, bu tür durumlarda atkı kullanması da soğuk havanın şiddetini azaltır.”

Isı farkına dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Isı kaynaklarından uzak tutulmalı

Isı kaynaklarından uzak tutulmalı

Isı kaynaklarından uzak tutulmalı Fırın ve diğer ısı kaynaklarından gelen sıcak hava, buzdolabınızın serin kalmak için daha çok çalışmasına neden olacaktır. Buzdolabınızı güneş alacak yere, soba veya radyatör yanına yerleştirmemelisiniz.
  2. Canon   PowerShot SD850 IS

Canon PowerShot SD850 IS

Canon'un, Dijital Cin olarak da bilinen SD serisi, başarılı tasarımını serinin yeni modellerinde küçük farklarla devam ettiriyor. Kompakt tasarıma sahip SD850 IS de bu geleneği devam ettiren bir model. Serinin önceki modeli SD700 IS'e göre tasarımında pek farklılık olmayan SD850 IS asıl farklılığı özellikler konusunda getiriyor. SD850 IS'in, SD700 IS'e göre getirdiği farklılıklar arasında;...
  3. Isı Yalıtımı ve Önemi

Isı Yalıtımı ve Önemi

ısı yalıtımı nedir önemi teknolojik önemi nedir faydaları yararları sağladığı kazanç ile ilgili bilgiler burada melekler Günümüzde ödediğimiz faturlarda yapmamız gereken tasarruf yanında enerji kaynaklarında da tasarruf yapmak gerektiğini artık hepimiz biliyoruz melekler :) Zaman gittikçe bilinçlenen biz tüketiciler ,enerji kaynaklarının sorumsuzca kullanılmasıyla gelecek nesillere ne büyük...
  4. kızım ıcın ısım arıyorum....

kızım ıcın ısım arıyorum....

selam kızlar eve uzun bekleyısten sonra hamıleyım ve kızım olacak ınsallah ve hıc bır ısmı yakıstramıyorum :)) annelık boyle bırsey galıba en ıyısı olsun ıstıyorum hadı bakalım boyle denız dag tepe ısmı ıstemıyorum anlamlı karakterlı bır ısım olsun kı bebısımde oyle bırı olsun hadı beklıyorum cevaplarınızı lutfennn:hamileyim::hamileyim::hamileyim:
  5. Çocuklar neden altını ıslatır ?

Çocuklar neden altını ıslatır ?

çocuğum altına kaçırıyor nedeni nedir,çocuklarda alt ıslatma sorunu nasıl çözülür,çocuğum uykuda altını kaçırıyor neden,uykuda altına kaçıran çocuklar hakkında bilgiler Gece uykuda idrar kaçıran bazı çocuklarda görülen psikolojik sorunların hastalığın nedeni değil, sonucu olduğunu belirten Prof. Dr. Önen, idrar kaçırmanın psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmadığını söyledi. Prof....

Sayfayı Paylaş