Etiketler:
 1. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul

  Işık olmakk...

  Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında Moss tarafından paylaşıldı.

  HTML{height:100%;cursor:text;} BODY{padding:3px;border:0px;margin:0px;} .PlainText,.HTML{font-family:'Lucida Console' !important; font-size: 80%;} P{margin:0em !important;padding:0em !important;} BLOCKQUOTE,UL,OL{margin-top:0em !important;margin-bottom: 0em !important;padding-top:0em !important;padding-bottom:0em !important;} *{text-indent:0in !important;} SPAN.squiggly{border-bottom:dotted 1px #f00} Bir üniversite profesörü öğrencilerine su soruyu sorar; > - Var olan her şeyi Tanrı mı yarattı?
  >
  > Bir öğrenci ayağa kalkar ve cevaplar.
  > - Evet, her şeyi Tanrı yarattı!
  >
  > Profesör sorusunu yineler ve öğrenci yine 'Evet efendim' diye cevaplar.
  > Profesör devam eder.
  > - Eğer her şeyi yaratan Tanrı ise ve şeytan var olduğuna göre şeytanı da Tanrı yaratmış olur. Çalışmalarımızda uyguladığımız kesinleştirme prensibine göre de Tanrı şeytandır.
  > Öğrenci böyle bir önerme karşısında şaşırır ve yerine oturur. Profesör öğrencilerine bir kez daha Tanrı'nın içindeki kaderin bir efsane olduğunu kanıtlamaktan ötürü oldukça mutludur.
  >
  > Bu arada başka bir öğrenci ayağa kalkar ve 'Bir soru sorabilir miyim profesör' der. Profesör sorabileceğini söyler.
  > Öğrenci 'Soğuk var mıdır' diye sorar.
  >
  > Profesör; 'Nasıl bir soru bu böyle, tabii ki vardır' di ye cevaplar.
  > 'Sen hiç soğuktan üşümedin mi?'
  >
  > Öğrenci 'Aslında, fizik yasalarına göre soğuk yoktur; yaşamda/ gerçekte biz soğuğu sıcaklığın yokluğu olarak düşünürüz. Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya bir şekilde enerji iletiyorsa onu deneyimler. Örneğin, Absolute 0 (273 derece C) sıcaklığın kesin yokluğudur. Soğuk yoktur, o yalnızca sıcaklığın yokluğunda duyumsadıkları mızı tarif etmek için yarattığımız bir kelimedir' der ve devam eder.
  >
  > - Profesör, karanlık var mıdır?
  > - Tabii ki vardır.
  > - Korkarım gene yanılıyorsunuz efendim. Çünkü karanlık da yoktur.
  > Yasamda/ gerçekte karanlık ışığın yokluğudur. Biz ışık üzerinde çalışabiliriz ama karanlığı çalışamayız.. Gerçekte, biz Newton'un prizmasını kullanarak beyaz ışığı kırar ve renklerin çeşitli dalga uzunlukları üzerinde çalışabiliriz. Ama karanlığı ölçemeyiz. Bir basit ışık karanlık bir mekânı aydınlatarak karanlığı kırmış olur yani karanlığı geçersiz kılar. Siz belli bir mekânın/uzayın ne kadar karanlık old uğundan nasıl emin olursunuz? Işığın miktarını ölçerek!
  > Bu doğrudur değil mi? Karanlık insanlık tarafından, ışığın olmadığı yer/ mekân için kullanılan bir kelimedir. O zaman size son bir soru daha sormak isterim, efendim. Şeytan var mıdır?
  >
  > Bu kez profesör pek emin olamamakla birlikte cevaplar..
  > - Tabii vardır. Açıkladığım gibi, biz onu her gün, her yerde görürüz.
  > O, dünyadaki işlenmiş tüm suçlarda, şiddette yer alır. Bunların tümü şeytanın kendisinden başka bir şey de değildir.
  > Öğrenci itiraz eder.
  > - Şeytan yoktur efendim. Yani o kendi başına yoktur. Şeytan basit olarak Tanrı'nın yokluğudur. O aynen karanlık ve soğukta olduğu gibi insanın Tanrı'nın yokluğunu tarif etmek üzere yarattığı bir kelimeden ibarettir. Tanrı şeytanı yaratmadı. Şeytan/ kötülük insanın tanrısal sevgiyi yüreğinde hissetmediği zaman yaptıklarının bir sonucudur. O, aynen sıcaklığın olmadığı yere gelen soğuk, ya da ışığın olmadığı yere gelen karanlık gibidir.
  > Profesör kürsüdeki yerine çöker
  > Öğrenci kim mi? Albert Einstein.
   
Işık olmakk... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lara - Işık

  Lara - Işık

  Ne yapsam ne etsem yaranamadım Gece gündüz hep aradım Sabahlar oldu uyandım Yine sensiz yine sensiz kaldım yar Bir kurşunluk canım vardı Onu da sen attın yar Gözlerimde ışık vardı Işığı söndürdün yar Kayboldum gece kimler nerde Seninle başlayan hayallerimle Bir şarkı oldum okunamadım Yine sensiz yine sensiz kaldım yar __________________
 2. Çiçeklerde Işık

  Çiçeklerde Işık

  Çiçeklerde Işık Günümüzde salon bitkileri çoğunlukla seralarda yetiştirilir. Ancak bu konu sözü edilen bitkilerin gelişme alışkanlıklarının değişmesi olarak düşünülmemelidir. Bitkilerin doğal çevrelerinde ışığa gereksinimleri olduğu için salon bitkilerine uygun miktarda ışık sağlanması gerekir. Bitkilerin gerektiği şekilde gelişme ve büyümeleri için ışık çok önemli bir faktördür. Söz konusu...
 3. Işık Oyunu

  Işık Oyunu

  Değişik bir yöntemle yapılmış çok hoş resimler ışıl ışıllar:minik:
 4. Gecenin Işıkları

  Gecenin Işıkları

  Gecenin karanlığında dans eden etrafı şenlendiren şu güzelliğe bakın renk cümbüşleri harika :)
 5. Işık

  Işık

  Günümüzde bitkiler çoğunlukla seralarda yetiştirilir. Bitkilerin doğal çevrelerinde ışığa ihtiyaçları olduğu için ev bitkilerine uygun miktarda ışık sağlanması gerekmektedir. Bitkilerin gerektiği biçimde gelişme ve büyümeleri için ışık çok önemli bir nedendir. Bitkiler pencere kenarına ya da yakınına konulduklarında sağlıklı geliştikleri gözlenmektedir. Açık renkli bir ev duvarı karşısında...

Sayfayı Paylaş