1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  İsim Değiştirmek İçin bilmeniz Gerekenler

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  isim değiştirmek için gerekli belgeler isim değiştirmek, davası, gerekli evraklar, nelerdir, dilekçesi hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.


  [​IMG]


  İsim değiştirmek için ne yapmak gerekir?

  İsim değiştirme davası nasıl ve hangi gerekçelerle açılabilir, biliyor musunuz? Peki ya soyadı nasıl değiştirilir? Çocuklara hangi isimleri koymak yasaktır?
  İsim, hayatımız boyunca taşıyacağımız etiketimiz gibidir. Toplum içinde rahatsız eden, aşağılayan ya da küçük düşüren isimlerin yaratacağı travmayı düşünsenize…

  Hukuk, bu soruna “isim değiştirme” ya da “isim tahsisi” diye adlandırılan davalarla çözüm bulmuş. Pek, hangi gerekçelerle ve nasıl isim değiştirme davası açılabilir? Kimler soyadlarını değiştirebilir? Evlendikten sonra kadınlar kendi soyadlarını da kullanmak için ne yapabilirler? Avukat Suat Aydın’ın verdiği yanıtlar…
  İsim değiştirmek için hangi sebepler geçerli kabul edilir?

  İsim değiştirmenin haklı sebeplere dayanması gerekir. O isimle tanınmış olmak, ismin toplum içinde kişiyi rencide etmesi gibi sebepler olmalı. Örneğin Döndü, Durdu, Satılmış gibi belirli anlam ifade eden ve kişiyi psikolojik olarak bulunduğu sosyal ortamda sıkıntıya sokan isimlerin değiştirilmesi, kişi tarafından haklı olarak istenebilir.

  Menfaati zarar gören kimse, ismin değiştirilmesinden itibaren bir yıl içerisinde bu ismin tekrar değiştirilmesini, iptal edilmesini isteyebilir.

  İsim değiştirme davası nasıl açılır?

  Toplum içinde nahoş karşılanan, aşağılayıcı, insanı tedirgin eden ve psikolojisine zarar veren ismi için kişi “isim tahsisi” davası açabilirler. Bunun için asli hukuk mahkemesine müracaat eder. Toplum içerisinde bu isimden rahatsız olduğunu, isminin kötü şeyler çağrıştırdığını iddia eder ve kullanmak istediği ismi de dilekçesinde belirterek, isminin kullanmak istediği isim olarak düzeltilmesini talep eder.

  Mahkeme bu davayı görür ve eğer ismin tahsis edilmesini, yeni talep edilen ismin kullanılmasını kabul ederse, bunu nüfus müdürlüğüne bildirir.
  Kişi, başka bir isimle tanınıyorsa ve ismi nüfusa farklı kaydedilmişse, mahkemeye müracaat ile dostlarının onu hep diğer isimle tanıdığını, işlerini bu isimle yaptığını, hukuki menfaati olduğunu söyleyerek ve iki tanıkla birlikte bu ismi kullandığını ispat ederek mahkemeden isminin değiştirilmesini ve nüfus müdürlüğüne bildirilmesini talep edebilir. Bu dava görülür ve kabul edilirse isim değişmiş olur.

  Soyadı değişikliği için nasıl dava açılır?

  Soyadı değişiklikleri için asli hukuk mahkemesine başvurulur. Dava dilekçesinde davalı olarak nüfus idaresi gösterilir. Bu davada cumhuriyet savcısı da yer alır. Çocuklar için soyadı değişikliği gerekiyorsa müracaatı velisi yapar. Haklı bir gerekçesi olması durumunda mahkeme çocuğun veya yetişkinin soyadını değiştirebilir.

  Soyadı değişikliğinde hakkı elinden giden kişiler ise bu işlemin yapılmasından itibaren bir yıl içerisinde mahkemeye müracaatla bunun iptalini isteyebilir.
  Çocuğa hangi isimleri koymak yasaktır?

  Çocuklara isim verirken ahlaka, kanuna, örf ve adetlere aykırı isimler vermemek gerekir. Kanunun yasakladığı isimler aşağılayıcı, hakaret içeren, ahlaka aykırı isimlerdir ve nüfus memuru bunu gözetir. Bu isimlere örnek olarak hayvan isimleri, bir toplumu aşağılayan nitelemede bulunduran isimlerden söz edebiliriz.
  Kimler soyadını değiştirebilir?

  Toplumda rahatsız edici bir soyadı olan ve bundan rahatsızlık duyan insanlar soyadının değiştirilmesini talep edebilirler. Burada davalı nüfus müdürlüğüdür. Dava, asli hukuk mahkemesinde açılır ve davada cumhuriyet savcısı da yer alır.
  Cumhuriyet savcısının yer alması, kamu düzenine zarar verecek, topluma kötü örnek teşkil edecek soyadlarının olmamasını sağlamaktır. Eğer isminde ve soy isminde bir değişiklik isteyen kişinin, bunda hukuki ve manevi bir menfaati olacaksa, yani talebi haklı bir sebebe dayanıyorsa soyadını değiştirebilir. Mahkeme bu haklı nedenleri inceler ve gerekli görürse davayı kabul eder. Mahkemenin nüfus müdürlüğüne bildirmesiyle o kişinin soyadı değişmiş olur.

  Evlenen kadın kendi soyadını da kullanmak isterse ne yapmalı?

  Evlenen kadın kendi soyadını da kullanmak isterse ve evlilik sırasında evlendirme memuruna bunu beyan etmişse, asli hukuk mahkemesine müracaat ile çok basit bir dava sonucu kendi soyadını da kullanabilir. Kendi soyadını, eşinin soyadından önce gelmek kaydıyla kullanabilir.


   
İsim Değiştirmek İçin bilmeniz Gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güzel Bir Cilt İçin Bilmeniz Gerekenler!

  Güzel Bir Cilt İçin Bilmeniz Gerekenler!

  Güzel Bir Cilt İçin Bilmeniz Gerekenler! Hangi kadın cildinin güzel ve sağlıklı olmasını istemez ki? Güzelliğinizi olumsuz etkileyen şeylerin sebebini ve çözümünü bilmek ister misiniz? Yüzünüze kullandığınız kremin sizin için yeterli olup olmadığını biliyor musunuz? Kremi sürdükten yarım saat sonra kuru ve hala gerginse, daha fazla nem depolayan bir gündüz kremine ihtiyacınız var demektir....
 2. Tarot açtırmanız için bilmeniz gerekenler**yenilendi

  Tarot açtırmanız için bilmeniz gerekenler**yenilendi

  tarot yenilendi Öncelikle herkese açılım yapılmamaktadır.. Özellikle sorunları olan meleklerimize yardımcı oluyorum.. Bununla birlikte tarot açılımı yapmam için; 1- İlk Tarot Açılım istediğiniz için, Site genelindeki konulara yorum yapıp mesaj sayınızı 30 yapınız.. 2- İkinci tarot talebiniz için 1 aydan önce açılım istemeyiniz...
 3. Sağlıklı Kilo Vermek İçin Bilmeniz Gerekenler

  Sağlıklı Kilo Vermek İçin Bilmeniz Gerekenler

  kilo vermek için bilmeniz gerekenler 1 adet gözleme kaç kalori Yaza girmeden hem kilo vermek hemde sağlıklı kalmak için unutmamanız gereken bilgiler... 1. Porsiyon ölçülerinizi küçültün. Kendinize yasaklar koymak yerine her şeyden tüketip küçük miktarlarda tercih etmeyi deneyin. Tabağınızı yarım bırakın veya karşınızdaki ile paylaşın 2. Çay ve kahvede şeker kullanıyorsanız bırakın....
 4. İsim Değiştirmek İçin Gereken Bilgiler

  İsim Değiştirmek İçin Gereken Bilgiler

  isim değiştirme işlemleri kimlik isim değiştirme isim değiştirmek, isim ve değiştirmek, isim değiştirmek için ne yapmak gerekir, isim değiştirmek ve işlemler,isim değiştirmek hakkında İsim tashihi için haklı bir sebebin varlığı halinde, isminin değiştirilmesini talep eden kişi ikamet ettiği veya nüfusa kayıtlı olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde, Nüfus İdaresi aleyhine dava açabiliyor....
 5. Erken hamile kalmak için bilmeniz gerekenler

  Erken hamile kalmak için bilmeniz gerekenler

  Rahat olun,strese girmeyin .Gebe kalamayacağınız korkusuna kapılmayın. Adet düzeninizi takip edin, gebe kalabileceğiniz muhtemel günlerde cinsel ilişkide bulunmaya özen gösterin. Eşinizin sigara ve alkolü bırakmasını sağlayın,hayatını düzenlemesine yardım edin. Eşinizin kalın ve sıkı pantolon,iç çamaşırı giymesini engelleyin.Sauna ve sıcak banyolardan kaçınmasını tavsiye edin....

Sayfayı Paylaş