1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  İsim koymak neden önemlidir?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  iki isim koymak
  Sizlerinde fikirlerini almak isterim hanımlar
  hadi bakalım okuyun ve birşeyler karalayın .. Katılıyormusunuz?
  İsim Koymak Neden Önemlidir?

  < Konu Resmi..>

  İsim, sahibinin tanınmasını sağlayan ve kendisini diğer bireylerden ayıran en belirgin semboldür. Buna bağlı olarak kişinin ömründe en çok duyacağı sözcük kendi adı olmaktadır. Bu sebeple herkes kendi adının güzel olmasını ister.
  Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (S.A.V.) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.
  İsimler; kişiye kimi zaman anne baba tarafından, kimi zaman aile büyükleri tarafından verilmiştir. Kişinin seçme hakkı yoktur başlangıçta ismini, ne dediysek o denmiştir bir kere. Zamanla alışır ismine insanoğlu ve sevmeye başlar. Çocuklarına utanmayacakları, iftiharla taşıyabilecekleri güzel isimleri vermek, onların güzel lâkaplarla hatırlanmalarını sağlayacak hasletlerle yetişmelerini sağlamak, anne-babanın vazifelerinden, çocuğun da anne-babası üzerindeki haklarındandır. Ebu'd-Derda (ra)'nın rivayet ettiği, "Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyleyse çocuklarınıza güzel isimler koyunuz."
  [1] hadîs-i şerifinden hareketle, güzel isim koymanın dinî vecibelerden olduğu da söylenebilir.

  Bu çağırma işlemini Allah'ın görevlendirdiği bir melek Allah’ın izniyle yapacaktır. Hiç kimse kıyamet günü Allah (c.c.)’ın hoşlanmayacağı isimle O’nun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.
  Shakspeare “İsmin ne önemi var? Gül dediğimiz şeye herhangi bir başka isim verseydik yine aynı derecede güzel kokardı.” demiş. bu büyük yazar, belli ki isimlerin ne kadar önemli olabileceği gerçeğini ıskalamış. Özellikle insanlara verilen isimlerin... Özellikle kendisinden epey sonra dünyayı saracak olan milliyetçilik döneminde...
  İsmin hala çok önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu cümlenin başına “maalesef” mi koyacaksınız, “ne mutlu ki” mi, artık orası size kalmış. Çağımızda isimler, isimden ibaret değil çünkü. İnsanlara isim vermiyoruz, kimlik veriyoruz. Onları damgalıyoruz.
  Milliyetçilik-öncesi dönemde önemli olan sülalenin ismi imiş, ilk isimlerin fazla bir önemi yokmuş. İsmin temel işlevi “Kimlerdensiniz?” sorusuna yanıt sağlamakmış. Milliyetçilik dönemiyle birlikte ilk isimler de önem kazanmış. Çünkü ebeveynler çocuklarına verdikleri isimlerle “kimlerden” olduklarının yanı sıra “kim” olduklarının belgesini vermek istemişler. İşte o noktadan itibaren çocuklara ne isim verileceği siyasal bir soruna dönüşmüş.

  Koca bir ömür boyu taşınan ve insanla adeta bütünleşen isim, çok önemlidir. Hayatın her sahasında etkin olan dinimizin bu sahayı boş bırakması elbette düşünülemez.
  İslamiyette ad koyarken güzel isim seçme titizliğine, isim vermede Hz. Peygamberin bizatihi kendisinin fiilî olarak gösterdiği titizliğin yanı sıra, “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyleyse çocuklarınıza güzel isimler koyunuz.” şeklindeki sözlü uyarısı da etkin rol oynamıştır. Hâdis-i şerif, ad vermenin aynı zamanda uhrevî boyutunun bulunduğunu göstermektedir.
  İslamiyet çocuğa güzel isim vermeye, çocuğun babası üzerindeki haklarından biri olarak ilan edecek kadar önem vermiştir.

  Allah Rasulü’nün (S.A.V.) tavsiyeleri içerisinde, çocuğa manası düzgün güzel bir isim koymak anne-babanın ilk vazifelerinden birisidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.):
  “Peygamberlerin isimleri ile isimleniniz. Ayrıca Allah nezdinde isimlerin en sevimlisi Abdullah ve Abdurrahman’dır. İsimlerin en doğrusu Hâris (kâr getiren, ahireti kazanan) ve Hümâm (himmetli, azimli)dır. En çirkini de Harp (savaş, şiddet) ve Mürre (cimrilik, acı) isimleridir”
  [2] buyurarak çocuklara isim vermenin ehemmiyetini dile getirmiştir.
  İsim, insan için çok önemlidir. Bu sebeple çocuklarımıza güzel, sevimli ve anlamlı isimler koyarak onların insanlığa faydalı birer fert olması için yetiştirmeliyiz.


   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113
  İsmin anlamı olması çok önemli.Çok isim varki Kuran da bulunmuyor ama Kuran da bulunması illaki şart değilmiş önemli olan anlamının güzel olmasıymış.
   
İsim koymak neden önemlidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Beyin ne is yapar

  Beyin ne is yapar

  Temizlikçi bir kadın dışardan ilkokul diploması almak için sınava girer. Tabiat bilgisi soruları ve cevapları şöyle: Soru : Mide ne iş yapar? Cevap : Sindirim yapar, yediklerimizi öğütür Soru : Akciğer ne iş yapar? Cevap : Solunum yapar. Bizi yaşatır. Soru : Kalp ne iş yapar? Cevap : Dolaşım yapar. Soru : Beyin ne iş yapar? Cevap : Bizim apartmanda kapıcılık yapar...
 2. Sigara ne ise yarar?

  Sigara ne ise yarar?

  -Sigara içeni köpek ısırmaz; çünkü yanında baston taşır. -Evine hırsız girmez; çünkü sabahlara kadar öksürür. -Üzerine sinek konmaz; çünkü buram buram nikotin kokar. -Fazla yorulmaz; çünkü yorulunca tıkanacağını bilir. -Yürümek için zorlanmaz; çünkü tekerlekli iskemlede gezdirilir. -İhtiyarlamaz; çünkü genç yaşlarda sevdiklerine kavuşur. -Yüzlerine renk gelir; çünkü dişleri ve...
 3. Önemli Piyanistlerin İsimleri nelerdir?

  Önemli Piyanistlerin İsimleri nelerdir?

  Merhaba arkadaşlar sizlere bir sorum olacak dünya da ve bizim ülkemizde ki Önemli Piyanistlerin İsimleri neler eğer biliyorsanız lütfen bana Önemli Piyanistlerin İsimlerini yazın.
 4. Kurban Kesmek Neden Önemlidir ?

  Kurban Kesmek Neden Önemlidir ?

  Kurban Kesmenin önemi Kurban Kesme ve önemi hakkında bilgi Sevgili melekler, Kurban Bayramı yavaş yavaş yaklaşıyor. Eğer kurban kesmeye niyetiniz varsa bayrama kadar paylaşacağımız konuları takip etmenizi tavsiye ederiz. Bir önce ki konumuzda paylaştığımız kurbanın hangi ayağı serbest kalmalı bilgilerinin ardından bu sayfamızda da Kurban Kesme ve önemi hakkında bilgi vermek istiyoruz...
 5. Çocuğa nasıl isim verilmeli?

  Çocuğa nasıl isim verilmeli?

  Yeni doğan çocuğun babası veya yasal varisindən alacağı temel haklardan biri güzel isim sahibi olmaktır. Eğer çocuk ölü doğarsa bile ona isim konulmalıdır. Doğan çocuğa aynı gün isim koymak daha faziletlidir.Doğduğu zaman çocuğa verilen özel isim onun adı sayılır Ad insan için büyük önem arz eden meselelerdendir. Toplumumuzda iyi, anlamsız ve hatta kötü isimleri olan, adları ile olumlu ya da...

Sayfayı Paylaş