1. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa

  İsimleri Unutanlara önemli bilgiler!!

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında laetitia tarafından paylaşıldı.

  Tanıştığınız insanın ismini unutmak ve hatırlamamak zor olsa gerek.Bazen benimde çok eski arkadaşları unuttuğum oluyor.Bu bilgiler işe yarayacağa benziyor.

  < Konu Resmi..>

  1) ZİHİNSEL HAZIRLIK
  İsimleri sürekli olarak unuttuklarını söyleyen kişilere, tanıştıkları insanların isimlerini hafızalarına almak gibi bir hedeflerinin olup olmadığı sorulduğunda, genellikle böyle bir hedeflerinin olmadığını söylüyorlar.

  * İsimleri hafızaya almak konusunda yapılacak ilk iş, bunu hedef olarak belirlemektir. Çünkü hedef olmadan yapılacak her atışın karavana olacağı açıktır.

  * Daha sonra yapılacak iş ise, karmakarışık bir masaya benzeyen beynimizdeki düşünceleri üzeri derli toplu bir masaya dönüştürmektir. Bir masayı düzenlerken, işe yaramayan herşeyi nasıl çöpe atarsak, zihnimizi organize ederken yapacağımız şey de aynıdır.

  * Sonraki basamak ise, belki de çok az kullandığımız hayâl gücümüzü, bu kitapta anlatılan bilgiler ışığında sürekli olarak kullanmaya çalışmaktır.

  * Zihinsel çalışmaların son basamağında ise konsantre olmak vardır. Tanıştığımız bir insanın ismini hafızamıza alırken, eğer bu olaya yoğunlaşmazsak o kişinin ismini asla hafızamızda tutamayız.

  Bir insanla tanışırken aklımızdan birçok düşünce geçer. Bu düşüncelerden, en önemlisi, o kişinin ismini hafızamıza almak değilse, o ismi aklımızda tutmamız mümkün değildir.

  Buraya kadar anlattığımız, olayın zihinsel hazırlık yönüdür. Şimdi de işitsel ve görsel hafızanın isimleri hafızada tutmadaki rolünü İnceleyelim.

  Zihinsel çalışmaları şöyle özetleyebiliriz:

  a) Hedef belirle.
  b) Zihnini organize et.
  c) Hayâl gücünü kullan.
  d) Konsantre ol.

  2) İŞİTSEL HAFIZA
  Birçok insan, tanıştıkları sırada doğru dürüst duymadıkları bir isim konusunda, hatırlayamamaktan söz ederler.Bir ismi hatırlamakla ilgili olarak işitsel hafızayı ilgilendiren ilk kural şudur: Biriyle tanışırken, o kişinin ismini iyice duyduğunuzdan emin olun.

  İsimlerine gösterdiğiniz ilgi insanları memnun eder. Zira, birçok insan için dünyadaki en güzel sözcük kendi ismidir. Bu yüzden, iyi duymadığınız bir ismin tekrarlanmasını istemekten çekinmeyin. Bu tekrar, isme daha çok yoğunlaşmanızı sağlar.

  Daha sonra, tanıştığınız kişiye isminin manâsını sorun. Ancak bunu yaparken herkes tarafından bilinen bir ismin de manâsını sormaya kalkmayın. Örneğin Gül ismindeki birine isminin anlamını sorduğunuzda karşınızdaki kişi sizin zekânızdan şüphe edebilir.

  Tanışma faslından sonra karşınızdaki insanla sohbet ederken, konuşma sırasında onun ismini kullanın. Ancak, bunu çok abartılı bir şekilde yapmayın.

  Arada sırada, öğrendiğiniz bu yeni ismi içinizden tekrarlayın.

  Tanışma faslında işitsel hafızamızı kullanabileceğimiz son basamak ise, vedalaşırken, tanıştığımız kişiye ismiyle hitap etmektir.

  İşitsel hafızamızı kullandığımız bu basamakları izlerseniz, ister istemez karşınızdaki insanın ismine yoğunlaşmış olursunuz. Bunun sonucunda, hedefinize yarı yarıya ulaşmış olursunuz. Hedefinize tamamen ulaşmak istiyorsanız, görsel hafızanın yardımını almanız da gerekir.

  İşitsel hafızayla, ilgili söylediklerimizi toparlayacak olursak;

  *Dinle.
  *Tekrarlat.
  *Manâsını sor.
  * Konuşurken kullan.
  * İçinden tekrarla.
  * Vedalaşırken kullan.

  3) GÖRSEL HAFIZA
  Daha önce de söylediğimiz gibi, görsel hafıza işitsel hafızadan çok daha kuvvetlidir. Görsel hafızamızın özelliklerini kullanarak karşımızdaki insanın ismini çok daha kolay biçimde hafızamıza alabiliriz.

  İsimler hafıza sistemine göre üç kategoriye ayrılır:

  a) Bildiğimiz bir anlamı olanlar,
  b) Bildiğimiz bir anlamı olmasa da bize bir şeyler hatırlatanlar,
  c) Bildiğimiz bir anlamı olmayan ve bize bir şeyler hatırlatmayanlar.

  Bildiğimiz bir anlamı olan isimleri akılda tutmak kolaydır. Örneğin; Gül, Aslan, Deniz, Savaş, Ateş, Lale, Sarp, Umut gibi isimlerin herkesin bildiği bir manâsı vardır.

  Bu isimleri hafızamıza alırken manâlarını düşünmemiz ve böylece onları somutlaştırmamız kolaydır. Manâsını bilmediğimiz ancak bize birşeyler hatırlatan isimlerde de yine bir kolaylık vardır. Mükremin, Sadri, Süleyman, Şamil, vs.

  Mükremin diye bir dostum vardı ve bana bir gün şöyle dedi: "Yıllarca ismimi insanların doğru söylemesi için uğraştım durdum. Ne zaman ki Mükremin Abi diye biri çıktı, ondan sonra ben rahatladım."

  Mükremin'i Mükremin Abi ile, Sadri'yi İbrahim Sadri ile, Süleyman'ı Süleyman Demirel ile hatırlayabilirsiniz.

  Şamil isminde biriyle tanıştığınızda ise onu Şeyh Şamil'e benzetip Kafkas giysileri giymiş bir şekilde hayâl edebilirsiniz. Asıl zor olan, bildiğimiz bir anlamı olmayan ve bize bir şeyler hatırlatmayan isimlerdir.İsimlerin büyük bir kısmı bu gruba girer. Bu gruptaki isimlerden biriyle karşılaştığınız zaman yapacağınız ilk şey, size o ismi çağrıştıracak, sizin için bir anlam ifade eden yeni bir deyim veya sözcük bulmaktır. Örneğin, Hayrettin isimli biriyle karşılaştığınızda bu kişiyi sürekli "hayır yapan" bir kişi olarak düşünürseniz, bu ismi hatırlamanız kolaylaşacaktır.Bütün isimlerin somut bir çağrıştırıcısı bulunabilir veya bizim için bir anlam ifade eden kelimelere bölünebilir. Bu kelimeler çok gülünç ve abartılı olabilir. Olsun; ne kadar iyi, ne kadar ilginç kelimeler bulursanız, isimler o kadar çok aklınızda kalır.

  İsmail isminde biriyle karşılaştığınızda bu ismi İsmail olarak ikiye böler ve bu kişinin isli bir bilgisayardan size e-mail attığını düşünebilirsiniz.

  Cemil ismini Cem ve il diye ikiye ayırabiliriz. Cem, toplamak demektir. Cemil'in tüm illeri toplayıp birleştirdiğini ve bu birleşmiş illerde bir tepede oturduğunu düşünebilirsiniz.

  Bulduğunuz deyim veya sözcük asıl kelimenin tam sesini vermeyebilir. Bunun pek bir önemi yoktur. İsmin sadece ilk kısmını hatırlamanız, ismin tamamını da size hatırlatacaktır. Örneğin, Erkut isminde birine asker kıyafetleri giydirirseniz, muhtemelen onu hatırlarsınız. Ancak bu erin Akut ekibinde çalıştığını ve insanları göçük altından çıkardığını düşünürseniz, hatırlamanız daha kolay olur. Gördüğünüz gibi, her isim bir anlam ifade edecek şekle sokulabilir. Pek çok isim benzer hecelerden oluşur. Örneğin, "er", "şen", "men", "ay",... vb. gibi.

  Bunların herbiri için ayrı hayâl kurun ve bunları sürekli kullanın. Bir ismi işittiğinizde aklınıza ilk gelen çağrışımı bulun ve bunu kullanın. Daha sonra yapacağınız şey, bu çağrışımla karşınızdaki insanın yüzü arasında bir ilişki kurmaktır. Bu ilişki için alın, burun, kulaklar, gözler, dudaklar, çene, yüzdeki sivilceler sizin için abartılı örnekler oluşturabilirler.

  Karşınızdaki insanın yüzünde dikkat çekici bir özellik ararken, ayrıca o insanın yüzüne ve ismine de konsantre olmuş olursunuz. Örneğin, Ahsen isimli çatık kaşlı bir bayanla tanıştığınızda bu bayanın önüne gelen herkesi payladığını ve bunu yaparken de "Ah seni seni!" dediğini akıl gözünüzle görün. O insanla tekrar karşılaştığınızda onun çatık kaşlarını görünce ismini rahatça hatırlarsınız.

  Görsel hafızayla ilgi bütün bu söylediklerimizi özetleyecek olursak; görsel hafıza:
  *İsmi somutlaştırır, çağrıştırır,
  *Yüzün özelliklerini inceler,
  *İsmi çağrıştırdığınız kelimeyle yüz arasında ilişki kurar,
  *Özelliği gülünç hale getirir.   
 2. Şevvall

  Şevvall Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Ekim 2009
  Mesajlar:
  588
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Daha 26 yaşındayım ama bayağ hafızada kayıplarım var çok geçmişi hatırlayamıyorum bunları benimde dikkate almam şart sağol
   
İsimleri Unutanlara önemli bilgiler!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Önemli Aşk Şairleri kimlerdir isimleri

  Önemli Aşk Şairleri kimlerdir isimleri

  Önemli Aşk Şairleri kimlerdir lütfen isimlerini yazın burdan kızlar.
 2. Önemli Göllerin İsimleri nelerdir

  Önemli Göllerin İsimleri nelerdir

  Merhaba arkadaşlar ben bir konuda merak duyuyorum acaba ülkemizde ve dünyada ki Önemli Göllerin İsimleri nelerdir bu konuda bilgisi olan bana yazarsa sevinirim.
 3. Önemli Piyanistlerin İsimleri nelerdir?

  Önemli Piyanistlerin İsimleri nelerdir?

  Merhaba arkadaşlar sizlere bir sorum olacak dünya da ve bizim ülkemizde ki Önemli Piyanistlerin İsimleri neler eğer biliyorsanız lütfen bana Önemli Piyanistlerin İsimlerini yazın.
 4. Önemli Tarikatlar hangileri isimlerini yazın

  Önemli Tarikatlar hangileri isimlerini yazın

  Merhaba ben ülkemizde ki Önemli Tarikatların isimlerini merak ediyorum aranızda Türkiye de ki Önemli Tarikatlar hangileridir bilen varsa bana isimlerini ya da hakkında bilgileri not düşerse sevinirim:)
 5. En Önemli Üniversiteler Hangileri Önemli Üniversitelerin isimleri

  En Önemli Üniversiteler Hangileri Önemli Üniversitelerin isimleri

  Önemli Üniversitelerin İsmi En Önemli Üniversiteler Daha önce siz sevgili melek'lerimiz ve bizi ziyaret eden misafirlerimiz ile üniversitede doğru tercih yapmak için gerekli bilgi ve öneriler sunmuştuk. Şimdi de önemli üniversiteler ve isimleri hakkında merak edilen bir konuya değiniyor ve en önemli üniversiteler hangileri bu yazımızda hepbirlikte öğreniyoruz. Beykent Üniversitesi...

Sayfayı Paylaş