1. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ

  İşinizle aileniz arasında dengeyi nasıl kurmalısınız?

  Konu, 'Kadınlar' kısmında $ul€ tarafından paylaşıldı.

  İşinizle aileniz arasında dengeyi nasıl kurmalısınız?

  Yapılan araştırma ve sosyal çalışmalar, çalışan aile bireylerinin iş ile aile arasındaki dengeyi sağlamakta sıkıntı çektiklerini, oysa bu dengeyi sağlamanın çok da zor olmadığın ortaya çıkardı. İşte işinizle aileniz arasında denge kurmakta imdadınıza yetişecek öneriler…
  İşiniz ve aileniz arasındaki hassas dengeyi bir türlü oturtamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Yoksa her şey ve herkes üzerinize üzerinize mi geliyor? Hayır, inanın hayat o kadar da zor değil. Bütün mesele hayatı programlayabilmekte. Şimdi arkanıza yaslanın ve okuyun, okuduklarınızı hayata geçirmekten de korkmayın.
  Planlı hareket edin
  Bir aile takvimi tutun ve sık sık güncelleyin. Bu takvimde bütün aile olaylarının tarihlerini belirtin, örneğin; ailece dışarıya çıkma ve tatiller ve aynı zamanda çocuğunuzun oyunları, spor faaliyetleri ve doğum günleri gibi.
  Aktivitelere öncelik
  Zamanınızı alan aktivitelerin bir listesini yapın ve önem derecelerine göre sıralandırın. Her zaman kendinize sorun, ‘bu iş ya da aktivite ne kadar önemli’. Bu aktiviteyi elimine edebilme imkânı var mı ya da bu aktiviteyi tamamlayabilecek zaman kısaltılabilir mi? Örneğin; oğlunuzun doğum günü partisi için bir pasta yapmak yerine pastayı satın alabilir misiniz? Sıradan aktiviteler için boşa zaman harcamaktan kaçının.

  Limitler belirleyin Üstlendiğiniz sorumlulukları ve aktiviteleri sınırlandırın. Gün içerisinde pek çok zaman var ve siz sadece bir kişisiniz. Yardım isteyin. Ev işlerinizi eşiniz ya da çocuklarınızla paylaşın.
  Hedefleriniz olsun
  Kariyeriniz ve aileniz için kısa ve uzun vadeli hedefleri tespit ederek, kendinize bu iki yaşamınızda bir denge kontrolü sağlama olanağı verin. Örneğin; eğer aile yaşamınız için belirlediğiniz hedefleri başaramıyorsanız belki kariyeriniz için çok fazla zaman harcıyor olabilirsiniz ve bir ayarlama yapmanız gerekiyor olabilir.
  Ailenize zaman ayırın
  Herhangi bir kesinti olmadan sadece ailenize her gün zaman geçirmeye kendinizi adeta adayın ve mümkün olduğunca sık bir şekilde ailenizle tatil ve diğer olaylar için özel bir zaman planlayın.
  Kendinize bakın
  Sadece kendiniz için her gün bir zaman ayırın. Kitap okumak, güzel bir banyo yapmak ya da uzun yürüyüşler.


   
İşinizle aileniz arasında dengeyi nasıl kurmalısınız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. işte denge diye buna denir!

  işte denge diye buna denir!

  denge İşte Denge diye buna denir arkadaşlarım, bakın dengeye slm söyleyin yengeye :D:D:D
 2. Denge

  Denge

  Rüyasında dengesini kaybeden insanın hayatı birden altüst olur.
 3. ailede kadın nasıl davranmalı

  ailede kadın nasıl davranmalı

  kocaya nasıl davranmalı kadin kocasina nasil davranmali kadın kocasına nasıl davranmalı engelli insanlara davranmalıyız kocama davranmalıyım bir kadın, önce evinin kadını olmalı. Kocasına, akrabalarına, komşularına karşı daima saygılı ve uyumlu bir kişilik sergilemelidir. Tutumlu olmalı, zira (c.c.) israf edenleri sevmez. Evde herşeyi dikkatli ve itina ile kullanmalı. En ufak ve değersizmiş...
 4. iş özel hayat dengem nerelerde?

  iş özel hayat dengem nerelerde?

  Son zamanlarda bu kavramı çok sık duyar olduk. Nedir iş-özel hayat dengesi?Ev mi iş mi.?Gelgitler yaşıyorsanız,biri ağır mı basıyor,denge kuramıyor musunuz?Tüm bu soruların yanıtını yazıyı okuyunca bulacaksınız..Karaıı kendiniz vereceksiniz.. Önce şu sorulara bir göz atın: Geceyarılarına kadar çalışıp eve gidemiyor musunuz? Cumartesi günü kızınızı arkadaşının doğumgünü partisine...

Sayfayı Paylaş