Isırgan Otu Temizliği ve Faydaları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Isırgan Otu Temizliği ve Faydaları
ısırgan otu nasıl temizlenir, ısırgan otunun faydaları, ısırgan otu neye iyi gelir, ısırgan otu faydaları
Şifa kaynağı bir bitki olan ısırgan otu sağlıktan güzelliğe kadar birçok alan da kendisinden faydalanılan mucizevi bir bitkidir.
Kötü bir tarafı ellendiğinde cildi yakıcı ve kızartıcı bir etkisi olduğundan dolayı birçok kişi ısırgan otunu ellemeye çekinir.
Sizler için bu yazımız da ısırgan otunun pratik bir şekil de nasıl temizlenmesi gerektiğini ve bu mucizevi bitkinin faydalarını paylaşıyoruz.
ısırgan-otu-nasıl-temizlenir.jpg

Isırgan otu, günümüzde bolca tüketilen bir şifalı bitkidir ve birçok ilacın da etmen maddesi olarak kullanılmaktadır. Bilimsel adı Urtica olan ısırgan otu; Avrupa, Kuzey Amerika, Asya’nın soğuk bölgeleri ve Kanada’nın bazı bölgelerinde ve ülkemizde doğal olarak yetişir. Koyu yeşil renginde olan yaprakları tırtıklı bir yapıya sahiptir. Boyu bir metreye erişebilir. Haziran ayından eylül ayına kadar çiçek açar ve yıl boyunca yetişebilir. Isırgan otunun yapraklarına dokununca, üstünde bulunan tüylerden formik asit, histamin gibi maddeler salgılanır. Bu yüzden cilde değen yerde yanma hissiyle beraber kaşıntı ve kızarıklık oluşturur. Ayrıca ısırgan otunun yapısal özellikleri hakkında daha detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.
Isırgan otunu genel olarak tanıdıktan sonra ısırgan otu nasıl temizlenir konusuna geçmeden önce faydalarına da göz atalım.
Isırgan otunun faydaları:

Boğaz ağrılarına iyi gelir
Balgam söktürür
Sivilcelere iyi gelir
Aybaşı düzensizliğini engeller
İştah açar
Kansere karşı mucizevi şekilde koruyucu özelliğe sahiptir
Enerji ve zindelik verir
Egzama ve çıbanları yok eder
Kanı temizler ve idrar söktürür
Yüksek tansiyona ve şekere karşı etkilidir
Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur
Safra kesesi ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir
Kanı temizlediği gibi kan yapıcı özelliği de vardır. Bu nedenle anemi gibi kan rahtsızlıklarına iyi gelir.
Cilt temizliğinde etkili olduğu gibi gargara yapılması da nefesi temizler
Isırgan otuyla yapılan kür saç köklerini besler ve dökülmeyi engeller

Bu saydıklarımız ısırgan otunun faydaları içinde sadece bir kısmıdır. Halen üstünde bir çok araştırma yapılan ısırgan otu, daha bir çok hastalığın tedavisine yardımcı olacakmış gibi duruyor.
Isırgan otunun faydalarını açıkladıktan sonra biraz da ısırgan otu ile temas etmemiz durumda neler yaşarız konusunu açıklamak isteriz. Isırgan otuna dokunulduğunda ciltte oluşturduğu yanma hissi ve kaşıntı nasıl engellenir, ısırgan otunu nasıl temizlenir? Sizlere biraz da bu konu hakkında bilgi vermek istiyoruz.
Isırgan otu nasıl temizlenir?

Isırganın otunu temizlemeden önce bilmeniz gereken en önemli şey toplarken ve yıkarken eldiven kullanmaktır. Bulaşık eldiveni ya da tıbbi eldivenler işinizi görebilir.
İlk önce aldığınız ısırgan otlarını akan çeşme suyunun altında güzelce yıkayın.
Yıkadığınız ısırgan otlarını boş bir leğene koyun ve su kaynatın.
Kaynattığınız suyu ısırgan otlarının üzerine dökün ve tahta kaşık yardımıyla beş dakika boyunca karıştırın.
Karıştırdıktan sonra ısırgan otlarını çıkartın ve tuzla ovun. Yaklaşık yirmi dakika bekleyin ve suyun altında tekrar durulayın.

Isırgan otu temizleme işlemi işte bu kadar.Artık muhteşem ısırgan otlu börekler, çorbalar ve yemekler yapabildiğiniz gibi hazırladığınız kürlerle de bir çok hastalığın tedavisinde ısırgan otunu kullanabilirsiniz. Gözlenen bir yan etkisi olmasa da bazı kişilerde alerjik reaksiyon yaratabilir. Bu konuda dikkatli davranmanızı öneririz.
 
Geri
Üst