1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  İşitme Cihazı Kullanma ve Cihaz Bakımı

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  işitme cihazı bakımı işitme cihazları bakımı
  İşitme cihazı alırken seçilen firmanın bu konuda uzmanlaşmış olmasına ve teknik servis hizmetinin T.S.E standartlarına uygunluğuna dikkat edilmelidir. Garantisiz ve bilinçsizce satılan cihazlar sizlere birçok problemler çıkartacağına emin olabilirsiniz.
  İşitme cihazınızın elektronik ve hassas bir alet olduğu unutulmamalıdır. Ve bu yüzdendir ki bakımı ve bilinçli kullanımı sizin rahatlığınız ve cihazınızın ömrü için son derece önemlidir.

  • İlk cihaz kullanan kişiler ilk bir ayda kullanım sıkıntı yaşayabilirler. Cihazın sesine, kullanımına alışabilmeleri için en az bir ay zamana ihtiyaçları olacaktır.
  • Cihaz kullanan kişinin yaşına ve sosyal yaşamına göre cihaz tipi seçmesi gereklidir. Örneğin işitme kayıplı bir çocuğa kanal içi cihaz verilmemelidir.
  • Gürültüden aşırı rahatsız olan veya tölerans problemi olan hastaların A.G.C. devreli veya K.amp devreli cihazlar önerilmeli ve kullanmalıdır.
  • Kulak arkası modellerde kulak kalıbı aslına uygun olarak kulağa takmalıdır. Aksi halde kulak kalıbı kulak kepçesini tahriş edecek ve net bir ses elde edilemeyecektir.
  • Kulak kalıbının kanalının temiz ve tıkalı olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Özellikle anlama problemi olan hastalar için anlamakta zorluk çektikleri zaman sesini fazla açmamalı konuşan kişinin dudaklarından yararlanmalıdırlar. Zira sesi fazla açtığı zaman anlama güçlüğü daha fazla belirginleşecektir.
  • Cihazınızın sesi gerektiğinden fazla açılmamalıdır. Bu size istenmeyen ekstra gürültü kazandıracaktır.
  • İşitme kaybınıza uygun bir cihazın maksimum ses ayarı 2-2.5 arasında olmalıdır.
  • Trafikte veya gürültülü ortamlarda cihazınızın sesini biraz düşürmeniz gerekebilir.
  • Telefonla konuşmalarda telefon ahizesi cihazın üzerine tutulmalıdır. Aksi halde net bir ses elde edilmeyebilir.
  • Kişinin işitme cihazından memnun kalabilmesi, aldığı cihazın kullanma kılavuzundan olabildiğince yararlanması ,gerekirse satıcı firmaya başvurması gereklidir.
  Cihazınızın Bakımı:

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi cihazınız tamamen elektronik devrelerle donatılmış hassas ve itina gerektiren bir alettir. Bunun için de bakımına dikkat edilmesi gerekir.
  • Cihazınızın verimli bir şekilde çalışabilmesi için kullandığınız pilleri mutlaka işitme cihazları satan bir firmadan temin etmeniz gerekir.
  • Kesinlikle cihazınızı sudan ve aşırı tozdan korumalısınız. Bunun için yağmurlu havalarda veya çok tozlu ortamlarda cihaz kulaktan çıkartılmalı ve korunmalıdır.
  • Fazla terleyen kişiler arada sırada cihazı kuru bir bez yada mendille silmeli sonra tekrar kullanmalıdır.
  • Cihaz asla terli olarak kurumasına izin verilmemelidir. Bu tür olaylar cihazınızın parçalarının oksitlenmesine ve ömrünün azalmasına sebep olacaktır.
  • Cihaz, kırılmaması ve kişiyi rahatsız etmemesi için yatarken çıkartılmalı cihaz kapatılmalıdır.
  • Cihaz kullanım halindeyken saç kurutma makinası gibi ısı yayan cihazlardan korunmalıdır.
  • Saç sipreyi deodorant v.b. kimyasal ürünler cihaza temas ettirilmemelidir.
  • Cihazınızı kullanmadığınız durumlarda kutusunda muhavaza ediniz.
  • Sahil bölgelerine yaşayanlar için nem giderici ürünler kullanılmalıdır. Yetkili satıcınızda bulabilirsiniz.
  • Uzun süre kullanılmadığı zaman pil cihazdan çıkartılmalıdır.
  • Kulak kalıbının temiz olamsı sağlanmalı, kirlendiği zaman ılık deterjanlı bir suda bir müddet bekletilerek temizlenmelidir.(Sadece kulak kalıbı)
  • Her yıl mutlaka cihazınıza satıcı firma yada teknik servisine müracat ederek bakımı yaptırılmalıdır.
  Kaynaklar
  işitme cihazları web siteleri   
İşitme Cihazı Kullanma ve Cihaz Bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşitme Cihazı

  İşitme Cihazı

  hansaton işitme cihazları işitme cihazının icadı İŞİTME CİHAZI İşitme Cihazı Nedir: İşitme cihazları dışarıdan gelen seslerin şiddetini yükselterek kulağın duyabileceği seviyeye getiren elektronik aletlerdir. Hangi Durumlarda Kullanılırlar: Hastada mevcut işitme kaybının ilaç ya da ameliyatla düzelme ihtimalinin olmadığı veya düzelme ihtimali olsa bile özellikle ameliyatların riskli...
 2. İşitme Yetersizliği Tedavisi ve Cihazlar

  İşitme Yetersizliği Tedavisi ve Cihazlar

  odyogram formu işitme kaybı ve yetersizliği İşitme Tedavi ve Cihazlar 1- ABR (Auditory Brainstem Response - İşitsel Beyinsapı Cevabı) ile Değerlendirme Bu testle, kişinin işitme sinirinin sese nasıl cevap verdiği değerlendirilir. Davranışsal testlere uyum sağlayamayan bebeklerde özellikle ABR testi tercih edilir (Şekil 4). Uyumlu bebeklerde ise elde edilen eşiklerin güvenirliği...
 3. İşitme cihazının icadı, İşitme cihazını kim buldu

  İşitme cihazının icadı, İşitme cihazını kim buldu

  işitme cihazını kim buldu işitme engelliler için yapılan icatlar engelliler için icatlar İşitme cihazının icadı, İşitme cihazını kim buldu, İşitme cihazı nasıl bulundu, İşitme cihazını ilk kim buldu, İşitme cihazı ne zaman bulundu, merak ettiğiniz herşey burada! İşitme engelli olanlar için, mükemmel bir icad olan işitme cihazını, kim icad etti; buyrun öğrenelim Melek'ler. İşitme cihazı...
 4. İşitme cihazlarının kullanımı nasıldır?

  İşitme cihazlarının kullanımı nasıldır?

  işitme cihazı nedir,işitme cihazı nasıl kullanılır,işitme cihazının kullanma talimatı,işitme cihazları hakkında bilgiler İşitme cihazı bir mikrofon, bir güçlendirici ve bir hoparlörden oluşur; sesi alır, daha güçlü hale getirir ve kulağa gönderir. İşitme cihazları kulak arkası ya da kulak içi modeller olarak sınıflandırılabilir. İşitme cihazları aşağıdaki parçalardan oluşur: Ses...
 5. İşitme cihazlarının çeşitleri nelerdir?

  İşitme cihazlarının çeşitleri nelerdir?

  işitme cihazı nedir,en iyi işitme cihazı hangisidir,işitme cihazlarının çeşitleri,işitme cihazlarının modelleri hakkında bilgiler Kulak Arkası İşitme Cihazları Kulak arkası işitme cihazları kullanıcının kulağının arkasına yerleştirilir ve kulak arkasına bir tüp ile bağlanır. Kulak İçi İşitme Cihazları Tüm elektronik parçalar kulak kalıbı içine yerleştirilmiştir. İki temel tasarım tipi...

Sayfayı Paylaş