1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  İskender Makedon Ordusuna Sesleniyor: "Amacımız Tüm Dünyadır!"

  Konu, 'Genel Türk Tarihi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Büyük İskender, 2500 yıldır konuşulan efsanevi lider... Kazandığı mucizevi zaferler, adını verdiği 70 şehir ve halen söylenen efsaneleri ile modern dünyanın da en önemli simâlarından.
  İskender, devasa Pers Ordusunu bozguna uğratıp Babil'e girdiğinde, Makedon ordusu artık eve dönüş vaktinin geldiğini düşünüyordu. Kendilerinden 20 kat büyük orduları mağlup etmişler, kendilerine karşı koyan tüm güçleri perişan etmişlerdi. Ancak, İskender'in aklında tüm dünyayı fethetmenin olduğunu nereden bilebilirlerdi ki?

  İskender'in kayıt altına alınmış belki de tek konuşmasında; eve dönme hazırlıklarına başlamış generallerine Asya seferinin başlayacağını bildiriyor, Makedon mızraklarının yeni hedefinin Hindistan olduğunu tüm askerlerine haykırıyordu!

  ***

  "Beyler, görüyorum ki sizi yeni bir maceraya sürüklediğimde, beni eskiden sahip olduğunuz o ruh hâli ile takip etmiyorsunuz. Sizinle bir karara varalım diye toplanmayı istedim. Benim tavsiyeme uyup ilerleyecek miyiz, yoksa size kulak kabartıp geri mi döneceğiz? Şu ana kadar gösterdiğiniz çabalarla ilgili ya da komutanınız olarak benim hakkımda bir şikayetiniz varsa, söyleyecek bir şeyim yok...

  Ama size hatırlatmak isterim ki, cesaretiniz ve kararlılığınız ile İyonya'yı, Hellespont'u, Frigya'yı, Kapadokya'yı, Mısır'ı, Mezopotamya'yı, Babil'i ve tüm Pers diyarını ele geçirdiniz. Topraklarımız Yunanistan'dan Arap çöllerine dek uzanıyor.

  Tüm bunları başarmışken, gücünüzü Hindistan'a ve diğer taraftaki kavimlere genişletmekte neden tereddüt ediyorsunuz? Geride kalmış birkaç yerlinin bize ayaklanacağıı mı düşünüyorsunuz? Gelin, gelin!

  Bu adamlar ya teslim olurlar, ya da kelleleri gövdelerinden ayrılır. Teslim olanlara ve bize kendi iradeleri le katılanlara büyük hediyeler vereceğiz.

  Adam gibi adam olanlar için iş, benim inancıma göre, asil sonçlara varmak için yapılır; işin kendisinden başka amacı yoktur. Buna rağmen, aranızdan bu seferimizin nereye uzanacağını bilmek isteyenler çıkabilir. O halde biliniz ki, buradan Ganj'a ve Hint Okyanusuna uzanan yol, hedefimizin bütününe bakıldığında çok küçük bir parçadır.

  Hiç şüphe yok ki, okyanuslar dünyayı çepeçevre sardığı için, bu okyanusun Hazar Denizi ile bağlantılı olduğunu göreceksiniz. Daha da ötesi arkadaşlarım, size Hint ve Basra Körfezleri'nin ve Hazar Denizi'nin birbiriyle bağlantılı olduğunu göstereceğim. Gemilerimiz, Basra Körfezi'nden Libya'ya yelken açacak. Sınırlarımız Libya'dan doğuya doğru uzanan toprakların tamamı olacak, Asya gibi! Sınırlarımız, Tanrının dünyaya koyduğu sınırlardan başka birşey olmayacak!

  Ama şimdi geri dönersek, Beas Irmağı ve Hint Okyanusu ile İskit diyarları arasında savaşa meyilli biçok insan, boyun eğdirilmemiş olarak kalacak. Sıkı durun; amacımız tüm dünyadır!

  Tanrıların bile karşılaşmadığı zorlukları yenmişken, Avernus'tan çıkıp tüm Asya'yı tek bayrak altına toplamış bir ordu olarak geri dönmeyi nasıl düşünürsünüz?

  Bu düşündüklerinizden dolayı utanın ve Asya'nın geri kalan ufak bölgelerine de sahip olmak için benimle gelin! Eğer tüm bu fetihlerimizin yeterli olduğunu düşünüp Makedonya'ya dönersek, sadece kendi evimizi korursak, sınırlarımıza tecavüzlerde bulunan Yunanlılara bulaşırsak, çok görkemli ve asil bir iş mi yapmış oluruz?

  Eğer komutanınız olarak sizinle bu yorucu ve zor seferlere çıkmamış olsaydım, cesaretinizi ilk kaybedenler olduğunuz için sizi suçlayamazdım. Sadece başkalarını bu işin meyvelerini yemesi için bu kadar sıkıntıya katlanmamış olsaydınız, bu yılgınlığınız doğal olabilirdi. Ancak bu böyle olmadı...

  Beyler! Siz ve ben, yükü ve tehlikeyi paylaştık. Ve tabii ki ödülleri de. Fethedilmiş topraklar size ait, hazineler ve gelirler size akıyor. Ve tüm Asya'yı aldığınız zaman, tutkularınızın zirvesine çıkıp tüm zenginliklere doyacaksınız. İşte o zaman, eve dönüp dönmemekte serbest olacaksınız. Benle ya da bensiz.. İşte o zaman ben, kalanların gidenleri kıskanmasını bizzat sağlayacağım."

  İskender'in bu ateşli konuşmasının ardından Makedon mızrakları, Hindistan topraklarına yönelecekti. İskender; savaş, kan ve zaferden başka hiçbir şey düşünmüyordu!
   
İskender Makedon Ordusuna Sesleniyor: "Amacımız Tüm Dünyadır!" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Orduda Tuhaf Bir Adet.

  Orduda Tuhaf Bir Adet.

  ordu düğün adetleri Burda ölen Kisinin Fotografini Cekiyorlar Ve Vitrinlerine Asiyorlar Gelene Gecene Gösteriyorlar Burda Cok Dogal Ama Tüyler ürpertici Bence :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
 2. İskender

  İskender

  Malzemeler 1/2 Kg Kuşbaşı Et 2 Adet Soğan 3 Diş Sarmısak 3 Adet Domates 2 Adet Sivri Biber Tuz, Karabiber 1 Çay Kaşığı Salça 1 Su Bardağı Sıcak Su 1 Adet Pide 1 Çay Kaşığı Tereyağı Üzerine: 2 Çorba Kaşığı Yoğurt 2 Çorba Kaşığı Tereyağı Yapılışı Yarım kg kuşbaşı eti tencereye alın.2 adet soğan ve 3 diş sarmısağı yemeklik doğrayın.Küp küp doğranmış 2 adet sivribiber ve 3 adet...
 3. İskender Pala

  İskender Pala

  1958 Uşak doğumlu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi (1979). Divan Edebiyatı dalında doktor (1983) ve doçent oldu (1993). Edebiyat araştırmacısı olarak çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebî makaleler yayınladı. Ortaokul ve liseler için ders kitapları yazdı. 1982 yılında teğmen rütbesiyle intisab ettiği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu ve...
 4. hey sana sesleniyorum!

  hey sana sesleniyorum!

  evet melekler hani bazen bişeye çok sinirleniriz fakat ya muhatap bulamayız yada o an bişe diyemeyiz işte şimdi dökelim içimizi hayden.......
 5. yalancı iskender

  yalancı iskender

  Malzemeler: - 500 gr dana kıyma, - 5 adet pide, - 1 su bardağı yoğurt, - 2 diş sarımsak, - 4 adet domates, - 2 yemek kaşığı salça, - 1 adet kırmızı soğan, - 1 tatlı kaşığı sumak, - 1 yemek kaşığı tuzot, - 3 yemek kaşığı tereyağ, - 1 adet patlıcan, - 6 adet sivri biber Yapılışı:Pideleri küp küp kesin. 1.5 kaşık tereyağında soteleyin. Kalan yağ ile kıymayı kavurun. Salça ve rendelenmiş 2...

Sayfayı Paylaş