1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  İskilip ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İlçenin Tarihi


  İskilip adının Asklepios, yani sağlık ilahı manasına geldiği, Paflagonya tarihine ait kitaplarda belirtilmektedir. M.S. 2. yy. da İskilip, Bitinya sınırları içinde bulunuyordu. Bizans çağında İskilip'e Neoklauniopolis deniliyordu. İskilip 1075 tarihinde Selçuklu Komutanı Gümüştekin Ahmet Gazi tarafından fethedilmiştir. Yıldırım Bayezit zamanında Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Belediye 1872 yılında kurulmuştur. 1921 Yılına kadar bağımsız bir sancak olan Çorum, Cumhuriyetin ilanından sonra İl olunca İskilip’ de Çorum’a bağlanmıştır.

  Coğrafi Yapısı  İskilip İç Anadolu ile Karadeniz Bölgesinin birleştiği sınırlarda, geçiş bölgesindedir. Çorum’a 56 km., Kastamonu’ya 140 km, Osmancık’a 92 km, Oğuzlar’a 124 km., Bayat’a 33 km., Uğurludağ’a ise 26 km., uzaklıktadır.

  Yıllık ortalama yağış 484,8 mm., rakımı 750 m., yüzölçümü 1187 km²’ dir.

  İskilip’in etrafı yüksek dağlarla çevrilidir. Bitki örtüsü, tarihi dokusu, tarihten günümüze uzanan mimari yapıları ile otantik bir özelliğe sahiptir. Araştırmacıların “Müze Kent” olarak niteledikleri bir yerleşim birimidir.

  İç Anadolu bölgesinin karasal iklimiyle, Karadenizin ılıman iklimi arasında bir geçiş özelliğine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır.

  İdari Yapısı ve Nüfus Durumu

  İlçeye bağlı 65 köy vardır. 2000 yılı nüfus sayımına göre İlçe merkezinin nüfusu 19.648, köylerin nüfusu 25.679 olup, toplam nüfus 45.327’ dir.

  İlçenin 65 köyü ve köylerin 110 bağlısı vardır. İlçe merkezinin 14 mahallesi bulunmaktadır.

  Ekonomik ve Sosyal Durum  İlçede daha çok el emeğine dayalı küçük el sanatlarıyla, zirai faaliyetlerin oluşturduğu bir ekonomik yapı vardır.

  İki un fabrikası, iki yem fabrikası ve bir şekerleme imalathanesi bulunmaktadır. Bir ayakkabı fabrikası ürünlerini yurt dışına ihraç etmektedir. İlçe Halk Eğitim Müdürlüğünce imalatı yapılan ayakkabı ve mobilyalar piyasaya arz edilmektedir. Küçük sanayi sitesi vardır.

  Çomu Köyünde özel işletmelerce yıllık 110.000 ton linyit kömürü üretilmektedir. Bu işletmelerde 185 kişi çalışmaktadır.

  İlçeye bağlı Yerliköy ve Çukurköy’de Tekel’e ait çalıştırılmayan tuz havzaları bulunmaktadır.

  Tarım alanı 39.137 ha. dır. Sulanabilir tarım arazisi 7.200 ha. olup, 3.960 ha. lık alan sulanabilmektedir.

  İlçede başlıca; buğday, arpa, şeker pancarı, yeşil mercimek, nohut, elma, bamya, barbunya yetiştirilmektedir.

  İlçede büyükbaş hayvan sayısı 23.061, küçükbaş hayvan sayısı 7.419’dur.

  İlçe merkezinde ve 58 köyde su yeterli olup, yedi köyde yetersizdir. Yedi köyde de kanalizasyon vardır.

  Daha çok küçük esnaf bulunmaktadır. Ayakkabıcılık, marangozluk ve mobilyacılık, leblebicilik, terzilik, bakır ve tenekecilik ile ilgili işyerleri ve küçük tamirhaneler bulunmaktadır. Kırsal ve engebeli kesimlerde oturan köy halkı büyük şehir merkezlerinde işçilik yapmaktadır. Orman köylerinde oturan halkın bir bölümü orman işçiliği ve hayvancılık, ova kesimlerinde oturan halk ise, çiftçilik ve hayvancılık yaparak geçimini temin etmektedir.

  Eğitim, Kültür ve Sağlık Durumu  Okuma yazma oranı % 96’dır. İlçe merkezinde bir genel lise, bir kız meslek lisesi, bir endüstri meslek lisesi, bir imam-hatip lisesi, bir sağlık meslek lisesi, bir yatılı ilköğretim bölge okulu, iki pansiyonlu ilköğretim okulu, bir bağımsız anaokulu, yedi ilköğretim okulu, köylerde yedi ilköğretim okulu, 60 köyde birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu mevcuttur.

  İskilip Lisesi pansiyonunda 125, endüstri meslek lisesi pansiyonunda 106 öğrenci kalmaktadır.

  Toplam 326 derslikte 8.209 öğrenci öğrenim görmektedir.

  Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünce 2002-2003 öğretim yılı içerisinde 108 kalfalık, 77 ustalık belgesi ve 24 adet usta öğretici belgesi olmak üzere toplam 209 adet belge verilmiştir.

  İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün kuaför, dokuma, ayakkabı ve mobilya atölyeleri bulunmaktadır.

  İlçe Halk Kütüphanesinde 529 el yazması eser, 36.304 kitap kayıtlıdır.

  Kapalı spor sahası inşaatı devam etmekte olup, bir futbol sahası mevcuttur.

  İlçede 100 yataklı bir devlet hastanesi, Kuzuluk, Akcasu, Yavu, Kılıçdere ve Kayaağzı köylerinde sağlık ocakları vardır.   
İskilip ilçesi Bilgileri, Tanıtımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gümüşova İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

  Gümüşova İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

  Gümüşova ilçesi D-100 Karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlçe Düzce iline 18 km. mesafede olup Düzce ovasının bitişiğindedir. Düzce’nin güneybatısında yer alan Gümüşova, batıda Sakarya ili, güneybatıda Bolu ili, güneyde Gölyaka ilçesi, doğuda Çilimli ilçesi ve kuzeyde Cumayeri ilçesiyle komşudur. Tarih Gümüşova ilçesi 1321 yılında Osman Bey’in silah arkadaşı Konuralp Gazi tarafından Düzce ve...
 2. Cumayeri İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

  Cumayeri İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

  Cumayeri 1987 yılında Gümüşova beldesiyle birlikte birleşerek Cumaova adı altında ilçe olmuştur. Cumayeri, 1993 tarihinde Gümüşova’dan ayrılmış ve müstakil bir ilçe olmuştur. Cumayeri, Aralık 1999’da Düzce’nin il olmasıyla birlikte Düzce’ye bağlanmıştır. Konumu Düzce’nin kuzeybatısında yer alan Cumayeri ilçesi batıda Sakarya ili, Kuzeyde Akçakoca ilçesi, doğuda Çilimli ilçesi ve güneyde...
 3. Ortaköy ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  Ortaköy ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  İlçenin Tarihi İlçe toprakları eski devirlerden bu yana yerleşim yeri olduğu Hitit ve Roma dönemlerine ait kalıntıların bulunmasından anlaşılmaktadır. Ortaasya’dan buraya gelen Türkler kabile halinde, Pınarköy ve Asraköy mevkiileriyle Ortaköy’e yerleşmişlerdir. Daha sonra Asraköy ile Pınarköy, Ortaköy ile birleşerek şimdiki Ortaköy meydana gelmiştir. 1959 yılında ilçe olmuştur. Coğrafi...
 4. Dodurga ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  Dodurga ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  İlçenin Tarihi İlçenin adı Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lugatit Türk adlı eserinde açıkladığı 24 Oğuz boyundan Toturgadan gelmektedir. Dodurga 1910-1935-1942-1943 yıllarındaki depremlerden çok hasar görmüş, birkaç defa yeniden imar edilmiştir. Birinci Dünya savaşında erkek nüfusunun büyük kısmını kaybetmiştir. Milli Mücadelede Dodurga, Osmanlının son zamanlarında her Türk köyü gibi nüfus...
 5. Alaca ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  Alaca ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

  alaca ilcesi alaca ilçe tarım müdürlüğü çorum yemekleri nüfusu çorum nüfusu İlçenin Tarihi Alaca İlçesinin tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Eskiçağ’ da ilçe merkezinin bulunduğu alan, “Etonia” olarak geçmektedir. XIX. ve XX. yy.’ larda Hüseyinova yöre adı yerine, nahiye ve bucak adının tanımlanmasında önceleri bucak olan Alaca, Hüseyinabâd adıyla 1919’da ilçe olmuş, Alaca adı ise...

Sayfayı Paylaş