1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Islak mendil kullanmak zararlımı ?

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Herkesin kullandığı biz hanımların ise çantasından eksit etmediği ıslak mendiller kullanımıyla hem pratik ve bildiğimiz kadarıylada hijyenik.Bildiğimiz kadarıyla diyoruz çünkü ıslak mendillerin de içerdiği kimyasallardan dolayı zararlı olduğu uzmanlar tarafından vurgulanıyor.Islak mendillerin sadece seyahat halindeyken kullanılması gerektiği ,evde yada mümkün mekanlarda ellerin yıkanması gerektiği tavsiye ediliyor.Peki ıslak mendiller neden zararlı,ıslak mendillerin zararları neler tüm detaları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi Islak mendillere dikkat , Islak Mendille Neler Yapabilirsiniz adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.
  Pratik kullanımı nedeniyle ıslak mendiller her zaman tercihimiz olmuştur.Okulda,işte restoranlarda ve evde kullanılan ıslak mendiller bebeklerin alt temizliğin de bile tercih ediliyor.Kullanımı da hayli yaygınlaşan ıslak mendiller artık mercek altında .Uzmanlar ıslak mendille temizlenen ellerin bile hemen durulanması gerektiğini söylüyor.Kimyasal maddeler içeren ıslak mendilleri sıktığımız zaman bir sıvı çıkıyor ve bu sıvı ellerimizde birikiyor.Deriden doğruca nüfüz eden sıvı ,cildi tahriş ettiği gibi ,elimizi ağzımıza götürdüğümüz zaman direk vücuda giriyor.Bu kimyasallar ise sağlığımızı tehdit ediyor.Islak mendiller bizlere sunduğu kolaylığın yanında dikkat edilmez ise ileride ciddi sorunlar doğurabilir.Ölümcül olmasa da cilt sorunlarına yol açabilir.Bu yüzden mümkün olduğunca elleri sabunla yıkamak en doğrusu olucaktır.Islak mendil alırken ayrıca TSE damgasının olduğuna dikkat edin.Şayet ıslak mendil kullanmak zorunda kaldıysanız hemen akabinde ellerinizi durulayın.Yararları ve zararları tartışma konusu olan ıslak mendiller sağlığımızı nasıl etkiliyor ? Tüm detayları uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşıyoruz.
  < Konu Resmi..>  Islak Mendilin Zararları  Islak mendil, delikli elyaflar veya bezlerin üzerine, uygulanacağı alanın özelliklerine göre su, alkol ve benzeri sıvılar eklenerek yapılmaktadır. Bazılarında yumuşatıcılar, kokulu losyonlar ve parfümler kullanılmaktadır. Temizlik amacıyla kullanılmasına rağmen bazen istenmeyen zararlı sonuçlara neden olabilmektedirler.


  1-Alerjik reaksiyonlar: Islak mendiller çok amaçlı temizlik malzemeleridir. Bazen yüzdeki makyajı temizleme amacı ile kullanılabilir. Bu durumlarda hassas ten ve göz yapısına sahip insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olarak gözlerde sulanma, kızarma, burun ve ağız kenarlarında alerjik yaralara neden olabilir. İçeriğindeki kimyasallar veya aromatik kokular deni ile vücudun belli bölgelerinde alerjik reaksiyonlara neden olması da ıslak mendilin zararları arasındadır.


  2-Islak mendil bebekler için zararlıdır: Islak mendiller alkol, parfüm, klor ve dioksin gibi çocuğunuza zarar verebilecek kimyasallar içermektedir. Aynı zamanda bazı kanser ve alerji oluşumuna neden olabilecek bileşenleri de içerebilmektedirler. Bu nedenle ıslak mendil kullanımı yerine pamuk ve su kullanmak bebeğinizi ıslak mendilin zararlarından korumanız için iyi bir yöntemdir.


  3-Tuvalet temizliği için kullanılmamalı: Islak mendil tuvalet temizliği sırasında kullanıldığında içeriğindeki kimyasallar nedeni ile alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bazı kişilerin uzun süreli kullandıktan sonra genital bölgede kızarıklıklar, döküntüler, kaşıntılar ve yaralarla karşılaştıkları bilinmektedir. Tuvalet kağıdı yerine kullanılması, su içerisinde parçalanmayacağı için tuvaletinizde tıkanıklıklara ve dolayısı ile talihsiz su baskınlarına neden olabilir.


  Islak Mendildeki zararlı maddeler:

  Paraben: Methyl, ethyl, propyl, butyl, isobutyl, benzil paraben olmak üzere altı çeşidi var. Birçok ıslak mendilde en az bir tanesi mevcut. Petrolden elde edilen koruyucu katkı maddeleri. Bazı, Avrupa ülkeleri kullanımını yasakladı. AB, parabenlerin kullanımını sınırlandırdı. Bir araştırmada incelenen 20 göğüs tümörünün 18'inde paraben bulundu.

  Propylene glycol: Petrol türevi bir madde. Cilt tahrişine, alerjiye, merkezi sinir sisteminde tahribata ve bazı organlarda hasara sebep olabiliyor.
  Phenoxyethanol: Deri tahrişine, böbrek ve karaciğer hasarına sebep olabilen koruyucu madde.
  Peg-40 hydrogenated castor oil: Hidrojene edilmiş hintyağı. Hidrojene yağlar, kanser ve kalp damar hastalıklarına neden olan trans yağ asitleri içerir.

  2-bromo-2 nitropropame-1, 3 diol: Zehirlidir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

  Methylisothiazolinone: Cilt ile teması sakıncalı bulunan yanıklara sebep olabilecek bir maddedir.
  Sodyum hidroksit Cilt yanmalarına sebep olur ve kişiyi diğer kimyasallara karşı hassaslaştırır. Yutulursa öldürücüdür. Fırın, kanal ve boruların, tıkanmış lavaboların temizliğinde kullanılır.
  Formaldehit: Kanserojendir. Bebek ürünlerinde kullanımı kesinlikle yanlıştır, fakat çok ucuz bir koruyucu olduğundan merdivenaltı üretimlerde kullanıyor. Teneffüs edilmesi, yutulması ve deri ile teması halinde zehirlidir.
  Triclosan: Laboratuvar hayvanlarında karaciğer hasarına neden oldu.
  Carbomer: Solunması halinde zehirlidir. Temasta sabun ile yıkanması gerekir.
  Sodium benzoate:Uzun vadede üreme sistemi, karaciğer ve merkezi sinir sistemine zarar verir.
  Paraffinum liquidum: Cildin gözeneklerini tıkayıp akneye sebep olur.
  Benzl alcohol:Cildi tahriş eden, karaciğer ve sinir sistemine hasar verebilen katkı maddesidir.
  Benzyl benzoate: Yutulduğu takdirde toksik (zehirli) etki yapar. Göz ve cildi tahriş edicidir.
  Fragrance/parfüm:Bir koku 200 veya daha fazla kimyasal madde içerir. Merkezi sinir sistemi hasarı, alerji ve egzamaya neden olabilmektedir.

  3-lodo2-propynyl butyl carbonate:Ciltte tahrişe sebep olur.
  Cetrimonium chloride: Cilt tahrişine ve sinir sisteminde tahribata neden olur.
  Polyquaternium 7 olumaktan kaçınılmalı. Temas ettiği yer bol sabunlu suyla yıkanmalıdır.
  Coumarin: Aşırı maruz kalma durumu ölüme neden olabilir.


   
 2. melekannesi

  melekannesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2016
  Mesajlar:
  306
  Beğenilen Mesajlar:
  43
  Ödül Puanları:
  28
  yenidoğan bebeklerde ıslak mendiller cilde zarar veriyor ben kendi bebeğimde yaşadım çok hassas oluyor ciltleri bende ılık suya temiz yumuşak tülbent bezi batırıp siliyordum bebeğimin popişini daha doğal ve sağlıklı oluyor
   
 3. pandacık

  pandacık Forum Okuru

  Kızlar bu konuda bebeğimin cildinde olan sıkıntılardan dolayı çok bilgi edindim. Doğum yaptığım zaman kızımın altını değiştirirken ıslak mendil kullanıyordum. Aklıma hiç zararlı olacağı gelmemişti. Kızımın altını değiştirdiği bir gün pişik olduğunu gördüm. Tabi ben yine ıslak mendil ve pişik kremini kullandım. Kızarıklık daha da artınca doktora gittim.

  Kızım da sürekli ağlıyordu ve ben bu duruma dayanamıyordum. Doktor ıslak mendil kullandığımı hemen tahmin etti. İçinde kimyasal olduğu için pişik olan yere ıslak mendil sürdüğüm zaman çatlaklar yanıyormuş ve tüm kimyasal vücuda nüfus ediyormuş. O kadar çok üzüldüm ki anlatamam. Ondan sonra pamuğu suya batırıp kızımın altını temizledim. Artık içim rahat.
   
 4. melis765

  melis765 Forum Okuru

  Benim hayatımda ıslak mendil çok önemli yer kaplıyor. Toz alırken, bir yere bir şey döküldüğünde kullanıyorum ve çok işime yaradığı için asla vazgeçemem. Ama cildime kesinlikle kullanmıyorum. Cilde alerji yapıp, leke bıraktığını çok söyleyen oldu. En korktuğum şey lekeler olduğu için, bir yeri sildiğim zaman bile hemen elimi sabunlu bol su ile yıkıyorum.


  Sonuçta içinde sağlıklı malzeme olmadığını çok iyi biliyorum. Ama ev içinde çok pratik olduğu için benim fazlasıyla işime yarıyor. Bence siz de makyaj temizliğinde veya bebeklerinizin altını temizlerken kullanmayın. Benim gibi banyoda, mutfakta yeri geçici temizlemek için kullanabilirsiniz. Bir de alkolsüz olanları tercih ederseniz daha iyi olur.
   
Islak mendil kullanmak zararlımı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Islak mendile dikkat

  Islak mendile dikkat

  Islak mendile dikkat Islak mendilde 'alkol' polemiğine katılemm Uni Wipes'in üreticisi Ataman Özbay, "Alkol masum, bilseniz başka neler kullanılıyor" dedi. Islak mendilde 'alkol' polemiğine katılemm Uni Wipes'in üreticisi Ataman Özbay, "Alkol masum, bilseniz başka neler kullanılıyor" dedi Özbay kayıtdışına dikkat çekerek şaşırtıcı bir gerçeği ilan etti: Kâğıdı...
 2. Islak mendillere dikkat!

  Islak mendillere dikkat!

  Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu, ıslak mendillerin kimyasal madde barındırdığının unutulmaması gerektiğini belirterek, ''Bu yüzden ıslak mendil kullanıldıktan sonra mümkünse eller suyla durulanmalı'' dedi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu, ıslak mendillerin kimyasal madde barındırdığının unutulmaması gerektiğini...
 3. Islak Mendil Zararları hakkında bilgi

  Islak Mendil Zararları hakkında bilgi

  Ya bu aralar bebişim oldu ve ben bebeğimin altını gayri ihtiyari ıslak mendille temizliyorum, diğer annelere sormak istiyorum, acaba bu ıslak mendilin zararları hususunda bilginiz var mı ? Paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler. Bebişli Anne
 4. Islak Mendille Neler Yapabilirsiniz?

  Islak Mendille Neler Yapabilirsiniz?

  ıslak mendil ıslak mendil faydaları ıslak mendil kullanımı Sevgili melekler, günlük hayatımızda ellerimizi pratikçe temizlemek için sıkça kullandığımız ıslak mendiller aslında bundan başka pek çok işe de yarıyor. İşte ıslak mendille yapabileceğiniz ve bekli de aklınıza daha önce hiç gelmemiş bazı öneriler... Yeni arabanızın güzel kokusu uçtuysa ıslak mendillerden yararlanın....
 5. Hamilelikte bilgisayar kullanmak zararlımıdır?

  Hamilelikte bilgisayar kullanmak zararlımıdır?

  gebelikte bilgisayar kullanmanın zararları,gebelikte bilgisayar kullanmak sakıncalımı,hamilelikte bilgisayar kullanmak neden zararlı,hamilelikte bilgisayar kullanma hakkında bilgiler Bilgisayar günlük yaşamımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Özellikle iş yaşamının vazgeçilmezi. Bilgisayar kullanan kadınların büyük çoğunluğu ise üreme çağındaki kadınlar. Bilgisayar teknolojilerinin...

Sayfayı Paylaş