Islak mendil kullanmak zararlımı ?

Uzman SühaN

Administrator
Islak mendil kullanmak zararlımı ?
Herkesin kullandığı biz hanımların ise çantasından eksit etmediği ıslak mendiller kullanımıyla hem pratik ve bildiğimiz kadarıylada hijyenik.Bildiğimiz kadarıyla diyoruz çünkü ıslak mendillerin de içerdiği kimyasallardan dolayı zararlı olduğu uzmanlar tarafından vurgulanıyor.Islak mendillerin sadece seyahat halindeyken kullanılması gerektiği ,evde yada mümkün mekanlarda ellerin yıkanması gerektiği tavsiye ediliyor.Peki ıslak mendiller neden zararlı,ıslak mendillerin zararları neler tüm detaları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi Islak mendillere dikkat , Islak Mendille Neler Yapabilirsiniz adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Pratik kullanımı nedeniyle ıslak mendiller her zaman tercihimiz olmuştur.Okulda,işte restoranlarda ve evde kullanılan ıslak mendiller bebeklerin alt temizliğin de bile tercih ediliyor.Kullanımı da hayli yaygınlaşan ıslak mendiller artık mercek altında .Uzmanlar ıslak mendille temizlenen ellerin bile hemen durulanması gerektiğini söylüyor.Kimyasal maddeler içeren ıslak mendilleri sıktığımız zaman bir sıvı çıkıyor ve bu sıvı ellerimizde birikiyor.Deriden doğruca nüfüz eden sıvı ,cildi tahriş ettiği gibi ,elimizi ağzımıza götürdüğümüz zaman direk vücuda giriyor.Bu kimyasallar ise sağlığımızı tehdit ediyor.Islak mendiller bizlere sunduğu kolaylığın yanında dikkat edilmez ise ileride ciddi sorunlar doğurabilir.Ölümcül olmasa da cilt sorunlarına yol açabilir.Bu yüzden mümkün olduğunca elleri sabunla yıkamak en doğrusu olucaktır.Islak mendil alırken ayrıca TSE damgasının olduğuna dikkat edin.Şayet ıslak mendil kullanmak zorunda kaldıysanız hemen akabinde ellerinizi durulayın.Yararları ve zararları tartışma konusu olan ıslak mendiller sağlığımızı nasıl etkiliyor ? Tüm detayları uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşıyoruz.

ıslak mendil zararlımı.jpg

Islak Mendilin Zararları

Islak mendil, delikli elyaflar veya bezlerin üzerine, uygulanacağı alanın özelliklerine göre su, alkol ve benzeri sıvılar eklenerek yapılmaktadır. Bazılarında yumuşatıcılar, kokulu losyonlar ve parfümler kullanılmaktadır. Temizlik amacıyla kullanılmasına rağmen bazen istenmeyen zararlı sonuçlara neden olabilmektedirler.

1-Alerjik reaksiyonlar: Islak mendiller çok amaçlı temizlik malzemeleridir. Bazen yüzdeki makyajı temizleme amacı ile kullanılabilir. Bu durumlarda hassas ten ve göz yapısına sahip insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olarak gözlerde sulanma, kızarma, burun ve ağız kenarlarında alerjik yaralara neden olabilir. İçeriğindeki kimyasallar veya aromatik kokular deni ile vücudun belli bölgelerinde alerjik reaksiyonlara neden olması da ıslak mendilin zararları arasındadır.

2-Islak mendil bebekler için zararlıdır: Islak mendiller alkol, parfüm, klor ve dioksin gibi çocuğunuza zarar verebilecek kimyasallar içermektedir. Aynı zamanda bazı kanser ve alerji oluşumuna neden olabilecek bileşenleri de içerebilmektedirler. Bu nedenle ıslak mendil kullanımı yerine pamuk ve su kullanmak bebeğinizi ıslak mendilin zararlarından korumanız için iyi bir yöntemdir.

3-Tuvalet temizliği için kullanılmamalı: Islak mendil tuvalet temizliği sırasında kullanıldığında içeriğindeki kimyasallar nedeni ile alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bazı kişilerin uzun süreli kullandıktan sonra genital bölgede kızarıklıklar, döküntüler, kaşıntılar ve yaralarla karşılaştıkları bilinmektedir. Tuvalet kağıdı yerine kullanılması, su içerisinde parçalanmayacağı için tuvaletinizde tıkanıklıklara ve dolayısı ile talihsiz su baskınlarına neden olabilir.

Islak Mendildeki zararlı maddeler:

Paraben: Methyl, ethyl, propyl, butyl, isobutyl, benzil paraben olmak üzere altı çeşidi var. Birçok ıslak mendilde en az bir tanesi mevcut. Petrolden elde edilen koruyucu katkı maddeleri. Bazı, Avrupa ülkeleri kullanımını yasakladı. AB, parabenlerin kullanımını sınırlandırdı. Bir araştırmada incelenen 20 göğüs tümörünün 18'inde paraben bulundu.

Propylene glycol: Petrol türevi bir madde. Cilt tahrişine, alerjiye, merkezi sinir sisteminde tahribata ve bazı organlarda hasara sebep olabiliyor.
Phenoxyethanol: Deri tahrişine, böbrek ve karaciğer hasarına sebep olabilen koruyucu madde.
Peg-40 hydrogenated castor oil: Hidrojene edilmiş hintyağı. Hidrojene yağlar, kanser ve kalp damar hastalıklarına neden olan trans yağ asitleri içerir.

2-bromo-2 nitropropame-1, 3 diol: Zehirlidir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Methylisothiazolinone: Cilt ile teması sakıncalı bulunan yanıklara sebep olabilecek bir maddedir.
Sodyum hidroksit Cilt yanmalarına sebep olur ve kişiyi diğer kimyasallara karşı hassaslaştırır. Yutulursa öldürücüdür. Fırın, kanal ve boruların, tıkanmış lavaboların temizliğinde kullanılır.
Formaldehit: Kanserojendir. Bebek ürünlerinde kullanımı kesinlikle yanlıştır, fakat çok ucuz bir koruyucu olduğundan merdivenaltı üretimlerde kullanıyor. Teneffüs edilmesi, yutulması ve deri ile teması halinde zehirlidir.
Triclosan: Laboratuvar hayvanlarında karaciğer hasarına neden oldu.
Carbomer: Solunması halinde zehirlidir. Temasta sabun ile yıkanması gerekir.
Sodium benzoate:Uzun vadede üreme sistemi, karaciğer ve merkezi sinir sistemine zarar verir.
Paraffinum liquidum: Cildin gözeneklerini tıkayıp akneye sebep olur.
Benzl alcohol:Cildi tahriş eden, karaciğer ve sinir sistemine hasar verebilen katkı maddesidir.
Benzyl benzoate: Yutulduğu takdirde toksik (zehirli) etki yapar. Göz ve cildi tahriş edicidir.
Fragrance/parfüm:Bir koku 200 veya daha fazla kimyasal madde içerir. Merkezi sinir sistemi hasarı, alerji ve egzamaya neden olabilmektedir.

3-lodo2-propynyl butyl carbonate:Ciltte tahrişe sebep olur.
Cetrimonium chloride: Cilt tahrişine ve sinir sisteminde tahribata neden olur.
Polyquaternium 7 olumaktan kaçınılmalı. Temas ettiği yer bol sabunlu suyla yıkanmalıdır.
Coumarin: Aşırı maruz kalma durumu ölüme neden olabilir.

yenidoğan bebeklerde ıslak mendiller cilde zarar veriyor ben kendi bebeğimde yaşadım çok hassas oluyor ciltleri bende ılık suya temiz yumuşak tülbent bezi batırıp siliyordum bebeğimin popişini daha doğal ve sağlıklı oluyor

Kızlar bu konuda bebeğimin cildinde olan sıkıntılardan dolayı çok bilgi edindim. Doğum yaptığım zaman kızımın altını değiştirirken ıslak mendil kullanıyordum. Aklıma hiç zararlı olacağı gelmemişti. Kızımın altını değiştirdiği bir gün pişik olduğunu gördüm. Tabi ben yine ıslak mendil ve pişik kremini kullandım. Kızarıklık daha da artınca doktora gittim.

Kızım da sürekli ağlıyordu ve ben bu duruma dayanamıyordum. Doktor ıslak mendil kullandığımı hemen tahmin etti. İçinde kimyasal olduğu için pişik olan yere ıslak mendil sürdüğüm zaman çatlaklar yanıyormuş ve tüm kimyasal vücuda nüfus ediyormuş. O kadar çok üzüldüm ki anlatamam. Ondan sonra pamuğu suya batırıp kızımın altını temizledim. Artık içim rahat.

Benim hayatımda ıslak mendil çok önemli yer kaplıyor. Toz alırken, bir yere bir şey döküldüğünde kullanıyorum ve çok işime yaradığı için asla vazgeçemem. Ama cildime kesinlikle kullanmıyorum. Cilde alerji yapıp, leke bıraktığını çok söyleyen oldu. En korktuğum şey lekeler olduğu için, bir yeri sildiğim zaman bile hemen elimi sabunlu bol su ile yıkıyorum.

Sonuçta içinde sağlıklı malzeme olmadığını çok iyi biliyorum. Ama ev içinde çok pratik olduğu için benim fazlasıyla işime yarıyor. Bence siz de makyaj temizliğinde veya bebeklerinizin altını temizlerken kullanmayın. Benim gibi banyoda, mutfakta yeri geçici temizlemek için kullanabilirsiniz. Bir de alkolsüz olanları tercih ederseniz daha iyi olur.

Geri