1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.308
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  islam Astronomisi

  Konu, 'Kader Rüya Kozmik Gizli İlimler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  islam astronomisi türk islam astronomisi türk astronomiciler bilimcileri astronomiciler Ortaçağ Hıristiyan Dünyası, böylesine karanlık bir dönemden geçerken, Ortadoğu’da İslâm dini ortaya çıkmış ve özellikle dinin gereklerini yerine getirmek için Astronomi ve matematikteki çalışmalar önem kazanmıştır. İslam bilimcilerinin dikkatini astronomiye çeken özel nedenler vardır. Bunlar:
  -Kıble yönünün belirlenmesi,
  -Namaz vakitleri,
  -Takvim için ayların saptanması,
  -Oruç vakitlerinin belirlenmesi vb. dir.
  Tabii ki bu değerlerin doğru bir şekilde bulunabilmesi için o bölgenin enlem ve boylamların doğru olarak bulunması gerekir.
  İslâm Dünyası’nda bilimsel faaliyetlerin gelişmesinde devrin devlet adamlarının önemli rolü olmuştur.
  Astronomlar, birbirleriyle bağlantılı iki tür etkinlik üzerinde yoğunlaşmışlardır. Hem gözlem aletleriyle gökyüzünü gözlemişler hem de gözlem verilerini geometrik düzeneklerle anlamlandırmaya çalışmışlardır. Böylelikle ilk gözlemevleri İslâm dünyasında ortaya çıkmıştır. Sonraki zamanlarda hükümdarlar tarafından pek çok gözlemevi kurulmuştur. Gözlemevlerinde yapılan gözlem sonuçları tablolar halinde ‘’zic’’ adı verilen kataloglarda gösterilmiştir. Bu kataloglarda yer alan yıldız adları ile astronomi ve matematik terimleri günümüzde halen kullanılmaktadır.
  13 üncü yüzyılın ortalarında astronomi çalışmaları İspanya’da sona ererken Ortadoğu da kurulan Türk devletlerinde yeniden canlanmış ve düzenli gözlemler yapılmaya başlanmıştır.
  15 inci yüzyılın başında Türkistan hakanı Uluğ Bey, Semerkant yakınında büyük bir gözlemevi kurmuş ve kendisi bizzat çalışmalara katılmıştır.
  1577 yılında Padişah III. Murat’ın emriyle İstanbul Tophane’de bir gözlemevi kurulmuş ancak iki yıl sonra İstanbul’da veba salgınının ortaya çıkmasının sebebi olarak gözlemevindeki astronomların, meleklerin bacaklarını gözlemelerinin neden olduğu ve bu nedenle yıkılmasının gerektiğini fetva veren şeyhülislamın, padişahı etkilemesi sonucu gözlemevi yıktırılmıştır.
  Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünden sonra Osmanlılarda; astronomların yerini namaz saati, dini günler vb. zamanlarını hesaplayan muvakkitler almıştır. Bunlar halk için takvim, padişah için ahkâm ( bir çeşit yıllık yıldız falı ) hazırlardı.

   
islam Astronomisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İslami Kültür

  İslami Kültür

  Alemlerin Rabbi olan ALLAH a hamd olsun. Salat ve selam Peygamber Efendimiz Muhammed e aline ve ashabına olsun İmam Beyhaki nin rivayet ettiği bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: "İlim talep etmek (öğrenmek) her Müslüman nın üzerine farzdır." Nefsi ve ehli , şiddetli sıcaklığa sahip olan Cehennem ateşinden korumak , sadece ALLAH ın her mukellefe farz kıldığı...
 2. İslam Ahlakı

  İslam Ahlakı

  İslam Ahlakı İslâm Dini kadar güzel ahlaka önem veren bir başka din veya düşünce sistemi göstermek mümkün değildir. Öyleki Peygamber Efendimiz "İslâm, güzel ahlâktır" buyurmuştur. Hz. Peygamberin güzel ahlâka teşvik eden bir çok güzel sözü vardır. "Mü’minlerin îmanca en kamil olanı, ahlâkI en güzel olanıdır" "İçinizden en çok sevdiklerim ve kıyamet gününde bana en...
 3. İslamın şartları nelerdir ?

  İslamın şartları nelerdir ?

  İslam dinine girmiş olanlara, yani Müslümanlara farz olan, mutlaka yerine getirilmesi emredilen beş temel görev vardır: 1. İslam'ın şartlarından birincisi "Kelime-i şehadet" getirmektir. Kelime-i şehadet getirmek, "Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resûlüh" demektir. Yani ergenlik çağına ulaşan ve konuşabilen herkesin bunları dil ile...

Sayfayı Paylaş