1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  İslam Büyüklerinin Hayırlı Dost Anlayışı...

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  Rahman Rahim Allahin adi ile... Allaha hamd olsun. Selam olsun onun secmis oldugu kullarina

  İSLAM BÜYÜKLERİNİN HAYIRLI DOST ANLAYIŞI

  Tabiinden Bilal bin Sad (v. 130 h, 748 m.) hazretleri hayırlı dostu şöyle tarif ediyor:

  *Karşılaştığında sana hep ahiretini hatırlatan dostun, her defasında avucunun içine bir altın koyan dostundan hayırlıdır. Zira altının faydası, sadece dünyanadır. Ama zühd ve takvanın faydası, ebedi hayatına da uzanmaktadır.

  *Takva sahibi hayırlı dostu böyle tarif ve tavsif ediyor tabiinin bu büyük alimi.

  *Yine bir gün, bazı günahların küçüklüğünden, basitliğinden söz edip onları mühimsemez bir tavır alan birisine günah mevzuunda şunları söylüyor:

  *Sen günahın küçüklüğüne değil; günah, kendisine karşı işlenen zatın büyüklüğüne bak!

  *Evet, işlenen günahın-isyanın-kötülüğün basitliğine-küçüklüğüne değil, kime karşı işlendiğine bak ve Rabbinden kork! Küçük de olsa her türlü günahtan kaçınmaya gayret et.

  *Günah mevzuunda başka ikazları da var Bilal bin Sad (k.s.) hazretlerinin.
  Diyor ki:

  *Sakın günahları ilan ve ifşa etmeyin. Zira duyulmayan günahlar daima dönülmeye namzet günahlardır. Şayet onu ilan eder de etrafa duyurursanız, artık günah sahibi yüzsüzleşir, nedamet ve tevbe gereği duymaz hale gelir, yaptığı işin yanlış olmadığını iddia edip kendini müdafaa etmeye başlar. Artık tevbe değil, müdafaa durumu bahis mevzuu olur.

  İnsanları günahlarından dönme yerine, onları müdafaa durumunda bırakmamak için sakın yanlışlarını yüzlerine vurmayın, ilan ve ifşada bulunmayın. Onlara hep hakkı, sabrı, güzel ahlakı tavsiye edin. Kendilerine, sevdiğiniz bir dost olarak baktığınızı bildirin.

  (İnsanın ALLAH'tan başka dostu yoktur.Bu yalan olmuş dünyada gerçek dost diye birşeyde yoktur.Nasıl bakarsan öyle görürsün derler çok yönlü baktım hep böyle gördüm.ALLAH insanın hayırlısıyla karşılaştırsın.Bazen en yakınımızdakini yıllarca tanımayadabiliriz.Ama er yada gec birgün gerçek yüzlerde çıkar ne kadar zaman gecsede.Bu yüzden daha çok kendinizle dost olun.Ellerinizi acın semaya ve derdinizi yüreğinizin sahibi RAHMAN'a dökün.O ki dertlerin en büyük dermanıdır.Veselam)

  kaynak:devtürkler

   
İslam Büyüklerinin Hayırlı Dost Anlayışı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dost

  Dost

  Dost Genç adamın biri, Dermiş babasına her gün; 'Benim de dostlarım var, sendeki dost gibi' Baba, itiraz eder, Olmaz öyle çok dost, hakikisi Belki bir, belki iki, Fazlasını bulamazsın gerçek, hakiki... Devam eder durur konuşma... Aralarında başlar bir tartışma, Karar verirler bir sınava, Dostun hakikisini anlamaya... Bir akşam bir koyun keserler, Ve koyarlar çuvala. Baba der ki oğluna,...
 2. Anlayış

  Anlayış

  Rüyada anlayisli oldugunu görmek çok iyidir. Gizli islerde uzagi görmege, bazi islerin sonunu görmege ve ileriyi kesfetmeye delalet eder. Kendisinin anlayisli ve uzagi görür oldugunu gören, bir takim gizli seyleri kesfeder. Rüyada ileriyi görüs, aynen tabir olunur.
 3. İslamda Yedi Büyük Günah

  İslamda Yedi Büyük Günah

  7 büyük günah nedir yedi büyük günah nedir günahlar nelerdir 7 nelerdir Beş vakit namaz kılan, Ramazan orucunu tutan, zekatını veren ve yedi büyük günahtan kaçınana, Cennetin bütün kapıları açılır, selamet ve emniyet içinde gir denilir.) [Nesai] Bu hadiste bildirilen yedi büyük hangileridir? CEVAP Yedi büyük günah şunlardır: 1- Allah’a şirk, ortak koşmak. 2- Büyücülük 3- Katillik...
 4. Dostlarınız İçin Hayırlı Akşamlar Arkadaşlar Mesajları Sözleri

  Dostlarınız İçin Hayırlı Akşamlar Arkadaşlar Mesajları Sözleri

  Hayırlı Akşamlar Arkadaşlar Sözleri Hayırlı Akşamlar Arkadaşlar Mesajları Hayırlı akşamlar mesajları az önce paylaşmıştık sizlerle, bu kez de arkadaşlar kelimesini de koyalım istedik ve hayırlı akşamlar arkadaşlar sözleri ile karşınıza tekrar geldik. Başlıklar bahane, selamlaşmak şahane diyoruz ve Hayırlı Akşamlar Arkadaşlar Mesajları il sizleri başbaşa bırakıyoruz..:D:D Yüreğin...
 5. İmamı Azam Ebu Hanife ve İslam ı Anlayışı

  İmamı Azam Ebu Hanife ve İslam ı Anlayışı

  Bugün sizlere Hanefi mezhebinin kurucusu olduğu bilinen, İmamı Azam Ebu Hanife’nin nasıl bir düşünceye sahip olduğu ve insanları hangi noktalarda aydınlatmak isteyip, onlara adeta doğrunun şifrelerini hayatı boyunca vermeye nasıl çalıştığını, bazı özel düşüncelerinden yola çıkarak, belki de hiç bakılmayan bir pencereden bakmaya çalışacağım, Allah yanıltmasın. Hayatını okuduğunuzda kendisinin...

Sayfayı Paylaş