Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İslam'da Astroloji nin yeri

  Konu, 'Burçlar' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  islama göre burçlar ve özellikleri islami burçlar ve özellikleri islama göre islamda islamda burçların ASTROLOJİNİN DOĞUŞU
  İlk peygamber olan Hz. Adem'den, son peygamber Hz. Muhammed (S.A.V.)'e kadar 124.000 peygamber gelmiştir. Allah, insanlara, doğru yolu göstermeleri, onların, kendi TEKliğini bilmeleri için gönderdiği peygamberlerin her birine, değişik konularda ilim hazineleri vermiştir.

  Çok okuyan, kalemi bulan ve kalemle yazı yazabilen ilk peygamber olan İDRİS peygambere BURÇLAR İLMİ, verilmiş, kendisi de bunu genişletmiştir.

  İdris peygamber almış olduğu vahye dayalı bir şekilde burçlar ve yıldızların, gerek insanlar, gerek yeryüzünde mevcut tüm birimler üzerindeki tesir ve önemini anlatmaya çalışmıştır.

  Kısaca, Yıldız İlmi, veya Burçlar İlmi, İdris peygamberin mucizesi olup, daha sonra aynı çağda ilk defa Babiller tarafından, mevcut veriler ışığında düzenlenmiş ve genişletilmiştir.

  Pek çok İslam düşünürü de, yıldızlar konusunu inceleyerek, varlığın var oluşunda burçların ve yıldızların rolünü, çeşitli kitaplarında anlatmışlardır. Ayrıca Kur'an-ı Kerimde yıldızlarla ilgili 60 küsur ayet vardır.

  İslam Alim İmam Aziz bin Muhammed Nesefi "ZUBTEDİL HAKAİK" isimli eserinde "cisimler Alemin Mertebeleri "bölümünde anlatıyor:

  "Malum olsun ki; Cenab-ı Hak Hazretleri cisimler alemini halketmek diledi. Önce dört zulmaniye nazar etti. Hemen bunlar eriyip cuşa geldi. Öz ve hülasasınsan Arş-ı Alayı yarattı, kalandan kürsiyi yarattı. Kalandan yedinci göğü yarattı, kalandan altıncı göğü, kalandan beşinci göğü, kalandan dördüncü göğü, kalandan üçüncü göğü, kalandan ikinci göğü, kalandan hava unsurlarını ( ay,yıldızlar, gezegenler v.s ), daha sonra su unsurlarını ve toprak unsurlarını yaratmıştır. Sonra maden, nebat, hayvan ve son olarak da insan meydana gelmiştir."

  İNSANIN OLUŞUMU
  Kuran-ı Kerim'de Al-i İmran suresi 60. ayette de şöyle buyurulmaktadır.

  "O Allah'tır ki; rahimlerde sizi dilediği gibi şekillendiren o'dur. Kendisinden başka ilah olmayan o, Aziz (mutlak güç) ve Hakim'dir (hikmet sahibi)".

  BURÇLAR
  Burçların her biri batinen (özleri itibariyle) Allah'ın "Esma-ül Hüsna"sının, yani yoplu olarak 99 olarak bilinen, güzel isimlerinin anlamlarının birleşimidir. Her bir burç 99 ismi ihtiva etmesine karşın, bunların farklı bileşimi ve her burçta belli isimlerin daha dominant olması nedeniyle, 12 burç değişik özellikler taşır.

  Her burçta ağırlıklı olan isimlerden bazı örnekler:

  KOÇ: Cabbar, Kaviy, Aziz, Vahid
  BOĞA: Hasib, Metiyn, Hafıd
  İKİZLER: Semi, Muid, Fettah, Rauf
  YENGEÇ: Batın, Şekür, Müheymin, Hafız
  ASLAN: Hayy, Evvel, Baki, Selam
  BAŞAK: Basir, Muhsi, Melik
  TERAZİ: Musavvir, Vedud, Mümin, Va**ab
  AKREP: Ka**ar, Muntakim, Mumit, Muktedir
  YAY: Alim, Kabız, Gafur, Tevvab, Gani
  OĞLAK: Sabur, Metiyn, Mani, Kadir
  KOVA: Vasi, Kuddüs, Hakim, Mürid
  BALIK: Halim, Latif, Mucib, Batın   
İslam'da Astroloji nin yeri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Astroloji

  Astroloji

  Hayatınız başarılar ve hoşluklarla dolu olacak.Hayatınız başarılarla ve hoşluklarla dolu olacak.Hayatınız başarılarla ve hoşluklarla dolu olacak.
 2. İslam'da Kadının Degeri

  İslam'da Kadının Degeri

  İslâm Dîni, kadına en büyük değeri vermiş ve onun namuslu, temiz, vakarlı, haysiyetli ve şerefli bir tarzda yaşamasını sağlamıştır. İslâm nazarında kadın, şefkat, merhamet, hürmet duyulması ve nezâket gösterilmesi gereken asîl ve nezîh bir varlıktır. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, kadınların nârin, nâzik ve kibâr olduklarına işâretle, onların hiç kırılmaması ve incitilmemesi gerektiğini tavsiye...
 3. Astrolojide Günler

  Astrolojide Günler

  Astrolojide yedi gezegen aynı zamanda günlerle özdeşleştirilmiştir: Güneş günü pazar günüdür; Hıristiyanların kutsal günü kabul edilir. Satürn günü Cumartesi günüdür; Satan ya da Şeytan'la ilişkili görülür birisi yeni Latince ismidir diğeri ise eski Latincedir bu da Yahudilerin kutsal günü kabul edilir. Venüs günü Cuma günüdür ki Müslümanların kutsal günü olup sevgi toplanma bir...
 4. suCre nin ŞekEr TaDınDa köŞesi KÖşem KOcAman herkeSe yer Var.:))))

  suCre nin ŞekEr TaDınDa köŞesi KÖşem KOcAman herkeSe yer Var.:))))

  meraba arkadaşlar bende kendime bi köşe yapım dedim nacizane gönlümden geçenleri sizinle paylaşmak istedim.bütün melişlerimi köşeme beklerim hep beraber güzel paylaşımlarımız şeker tadında muhabbetlerimiz olacağına inanıyorum... Saltanatım gece başlar. Bulutların vurgununu yemiş gibi yıldızlar: ölgün... Ben ay ışığıyla yarışırım, Ve adını bilmediğim gece kuşlarının göğü...
 5. Dinimizde burçların yeri var mıdır?

  Dinimizde burçların yeri var mıdır?

  Burçlar , bir çok insan hayatını burç yorumuna göre şekillendiriyor.Öyleki bekarlar artık ilişkilerinin başlarında hemen burcun ne diye soruyor ve buna göre evlilik planı yapıyor.Bunu saplantı haline getirip günlük burç yorumunu okuyup evden işe çıkanlar, yatırımlarını burç analizine göre yapanlar daha neler var neler..Peki burçlara bakarak hüküm çıkarmak doğrumu ,islamın burçlara bakış açısı...

Sayfayı Paylaş