Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  İslamda diş hediğinin yeri varmıdır?

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Diş buğdayı, hedik, diş aşı, diş bulguru, buğday dirilmesi, diş hediği ya da modernize olmuş ismiyle diş partisi. Adına ne derseniz deyin, öğrenebildiğim kadarıyla Oğuz Türkleri’ne ait olan ve genel olarak masumane gözükse de aslında içinde türlü sakıncalar barındıran bir törendir. Oğuz Türkleri İslamiyeti kabul ettikten sonrada bu geleneklerine devam etmişler mi bilemiyorum. Zaten bir uygulamayı sürdürebilmemiz için Müslüman Türklere ait olması yeterli değil aynı zamanda Resullullah aleyhissalatu vesselam’ın sünnetinde de yer buluyor olması gerekir.
  Ana malzemesi buğday ve nohut olan bu yiyecek bebeğin ilk dişi çıktığı zaman bolca yapılır. Zira eğer yapılıp, dağıtılmazsa bebeğin dişlerinin zor çıkacağına inanılır. Diş ağrısı çekmemesi de mümkün olduğunca çok dağıtılmasına bağlanır. Allah’tan başka bir şeyden medet ummak, şifa beklemek şirktir.

  < Konu Resmi..>
  Hazırlanan hedikten çocuğun başına dökülür. Başında kalan 7 adet buğday nazarlık olarak ipe dizilir. Erkekse boynuna, kızsa saçına takılır. Bu aynı zamanda çocuğun dişlerinin düzgün ve sıralı çıkması için yapılır. Nazara karşı duruşumuz hadislerde bellidir. Var olduğunu bilir, korunmak için Resulullah aleyhissalatu vesselam’ın tavsiye ettiği duaları ederiz. Bir buğday tanesine büyük anlamlar yüklemez, her şeyde olduğu gibi düzgün ve sıralı dişlere sahip olmamızın da ancak Rabbimizin ol demesine bağlı olduğunu biliriz.

  İpe dizilen bu hedikler daha sonra açık bir alana koyulur ki, kuşlar yesin ve çocuğumuz büyüdüğünde tabiata faydalı olsun. Bununda Şamanizm’in etkisinde oluşturulmuş bir inanış olduğunu düşünüyorum. Zira onlar için doğanın farklı anlamları vardı ve her yenidoğanı buna göre yönlendirmeye çalışmaları normal. Ama bir Müslümanın amacı İslam üzere çocuk yetiştirmek olmalıdır. Rabbini seven, onun yarattıklarına da saygı gösterir.

  Ayrıca çocuğun önüne ayna, altın, kitap, makas vb. şeyler konulur. Hangisine uzanırsa onunla ilgili bir meslek yapacağına inanılır. Bu minik bir bebeğe fal baktırmaktan başka bir şey değildir.DBDK006

  Törene gelen misafirler çocuğa hediyeler getirir. Çocuğun dişini ilk gören kişi büyük bir hediye almak zorundadır. Hediğin yanında türlü ikramlıklar hazırlanır. Bebek ve aile fertleri şıkır şıkır olmalıdır. Belki o evde ne doğumgünü ne de yılbaşı kutlanıyordur ama benzer süslerle ev bir güzel süslenir. Artık günümüzde pastacılık sektörünün gelişimi ve şeker hamurunun önlenemez yükselişinden hedik bile nasibini almış ve bu törenler için özel diş pastaları üretilmiştir. Avuç kadar bir bebeğin dişi sektör haline geldi bu da işin kapitalizm ayağıdır.

  Komşular kendilerine getirilen hedik tabağını geri verirken yıkamaz ve içine bir hediye koyarlar ki çocuğun dişleri çürümesin. Bir çocuğun dişlerinin çürümesinde; bir yiyecek hazırlamanın, dağıtmanın, tören düzenlemenin, komşuların davranışlarının etkili olacağına ancak cahil insanlar inanır.

  Sadece Türkler değil, Rumlar da bu geleneği sürdürmektedir ve belki daha başka toplumlarda. Sırf bu sebep bile başka bir kavme benzememe öğüdünü tutmak adına bu geleneği terk etmek için yeterlidir.

  Ama anı bunlar, ben o niyetle yapmıyorum, ne var bunda demeyin. O niyetle yapmıyorsanız niyetinizi belli edin. İsraf dolu, şirk kokan bu adetin sürmesine izin vermeyin. Anı biriktirmek için mi çocuk doğuruyoruz? Dişi çıktı diye törenler yaptığımız, bir anlamda kutsadığımız çocuklarımızı İslam davasına nasıl feda edeceğiz? Ha, sizin zaten öyle bir amacınız yoksa bebeğinizin dişi kutlu olsun.

  Diş çıkartan bir bebeğe sahipseniz kendinizi geliştirmek için en fazla 3-4 seneniz var. Böyle tuhaf törenlerle vakit harcamayın. Çocuğunuzun ne olmasını istiyorsanız, o olun. Bebeğinizle ilgilenmek ve kendinizi geliştirmekten arta kalan enerjinizi unutulmaya yüz tutmuş sünnetleri diriltmek için kullanın.

  Genelde aslında tören falan bahane maksat aile büyükleri bir araya gelsin denir. Öyle ya; artık aile büyüklerimizle, akraba ve arkadaşlarımızla bir araya gelebilmek için mutlaka bir sebebe ihtiyacımız var. Bu sebep için de ne kadar önceden hazırlanırsak o kadar makbul olur. Bir masa dolusu ikramlığın hazırlanması, vitrindeki gümüşlerin parlatılması, çoraptan saça takılacak tokaya o gün için hazırlanılması gerekir. Öyle yarım saat önce arayıp, evdeyseniz geliyoruz, bir kuru çayınıza talibiz diyen, geliş amacı sadece muhabbet olan, gelirken bir kese kağıdı dolusu sıcacık çekirdek getiren ağabeyler, ablalar, görümceler, amcalar tarihe karıştı. Misafir ağırlamak eşittir davet sofrası. Bu davet sofralarını kurmak için sebepler bulmakta üstümüze yok. Hayırlı olsun.
  kaynak:cahidejibek.com


   
 2. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  589
  Beğenilen Mesajlar:
  47
  Ödül Puanları:
  28
  Bizde de diş hediği yapılıyor. Bebeklerin dişi ilk çıktığın da kafasına nohut ve buğday dökülüyor.Sonra dişi güzel biri bebeğin kafasından nohut alıp yiyor.Bebeğin dişi güya nohutu yiyenin dişleri gibi güzel oluyormuş. Birde bebeğin önüne bir takım nesneler konuyor bebek hangisini alırsa mesleği o oluyormuş.Böyle şeylerin sadece gelenek olduğunu biliyorum.İslamla ilgisi yok.
   
İslamda diş hediğinin yeri varmıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. islam dininde kadının yeri!

  islam dininde kadının yeri!

  islam dininde hamilelik islamda hamile kadın islam dininde kadının yeri islamiyette hamile kadın en üstün melek Dinimizde kadının yeriSual: Günümüzde (Hayat müşterektir) denilerek, kadına zulmediliyor. En ağır, en adi işlerde bile çalıştırılıyor. İslamiyet’te kadın ev içinde ve dışında çalışmak, para kazanmak zorunda mıdır? Dinimizde kadın hakları hususunda bilgi verir misiniz? CEVAP...
 2. İslami Tatil Yerleri

  İslami Tatil Yerleri

  İslami Tatil Yerleri Selam hanımlar, ben ve ailem kapalıyız ve tatilimizide bizim gibi kapalı olan yerlerde yapmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmasın ayrımcılık değil bu sadece daha rahat edebilmek için bunu diyorum. Yoksa herkesin giyimi kuşamı kendine kalmış bir konudur ve kesinlikle saygı duymak gerekir.
 3. Diş buğdayı - diş hediği

  Diş buğdayı - diş hediği

  DİŞ BUĞDAYI soframızdan sonra size ilk olarak DİŞ HEDİĞİ'nin tarifini vereceğimi söylemiştim...Sözümü tutuyorum... Ne kadar güzel adetlerimiz var değilmi???Bizi birleştiren bağlayan birbirinden güzel adetler...Bir çoğu dini vecibeler,bazıları ananeler...Hepsi birbirinden güzel örfümüz... Bebek doğunca kulağına Ezanla isim okuma,yarı kırkını yapma,kırk uçurma,kırk mevlidi okutma...Derken...
 4. İslamda uğursuzluğun yeri varmı?

  İslamda uğursuzluğun yeri varmı?

  Sual: Komşularım bana, (Seni görünce, bize uğursuzluk geliyor, işimiz hiç rast gitmiyor) diyorlar. Salı günü iş yapmayı uğursuz sayanlar vardır. Dinimizde uğursuzluk diye bir şey var mıdır? CEVAP Uğur, iyilik getiren şey veya belirti, hayır, iyilik, bereket. Uğursuz, kötülük ve zarar getirdiği sanılan şey. Uğursuzluk, bir şeyi veya bir olayı kötüye yorumlamak. Bir şeyin, bir günün veya bir...
 5. İslamda manto giymek varmı?

  İslamda manto giymek varmı?

  Bizim anlayabildiğimiz kadarıyla, İslâm’da elbisenin ismi ve resmi mühim değildir. Mühim olan vasfıdır. Yâni, el yüz dışındaki bütün bedeni örtüyor mu, vücut hatlarını belli etmeyecek genişlik ve uzunlukta bedeni kaplıyor mu? Aranan vasıf budur. Bir elbise böyle ise, yâni eşarp saçın telini dahi göstermiyor, manto vücudun hatlarını dahi gizliyor, kalın çoraplar diz üstlerine kadar çıkıp teni...

Sayfayı Paylaş