İslamda kadının saç kestirmesi, peruk takması , kadının saç ektirmesi haram mı?

İ

İslami Yazar

Forum Okuru
İslamda kadının saç kestirmesi, peruk takması , kadının saç ektirmesi haram mı?
Hanım kardeşlerim den saç ile ilgili defaatle sorular almaktayım. Özellikle de saç kesimi, adet dönemin de saç kesimi, adet dönemin de saç boyama ile alakalı mevzular .


peruk.jpgKadının saç kestirmesi haram mı?


Kadınların saçlarını tıraş etmesin de zaruret yok ise haramdır, saçlarını kısaltması ise caizdir. Peygember efendimiz Hz muhammed (s.a.v) kadının mazeret dışın da saçını traşlamasını yasaklamıştır. Peygamberimiz, kadınların saçlarını kısaltabileceklerini , erkeklerin ise traşlayabileceklerini belirtmiştir. Kadının erkeğe benzeyecek şekilde saçını kısaltması caiz değildir. Burda ki ölçü, kadın ve erkeğin saç modellerinin birbirinden farklı görünmesidir.

Kadının saçını siyaha boyatması günah mı?

Peygamber efendimiz ve sahabeleri genelde saç ve sakallarını kına ile boyarlardı. Buradan anlıyoruz ki saç boyamak dinimizde caizdir. Fakat saçı siyaha boyamak caiz değildir. Bunun nedeni siyahın aldatıcı bir renk olması, kişiyi olduğundan genç göstermesidir . ( İleri yaşta ve saçları ağaran kişinin saçını siyaha boyaması karşı tarafı görünüm açısından aldatması buna örnektir) Fakat genç yaşta saçı ağaran kimse saçını siyaha boyayabilir, bunda bir sakınca yoktur. Sağlam ortak görüşe göre saçı beyazlayan erkek yahut kadının saçlarını ,kızıl, sarı gibi renklere boyaması müstehap, siyaha boyamaları ise caiz görülmemiştir. Bir diğer nokta saç boyasının deride tabaka oluşturmamasıdır. Aksi taktirde boya deriye yapışır, su geçirmez ise gusle mani olur.

Peruk takmak haram mı?

Kadınlar süslenme ve bazı durumlarda peruk kullanmayı tercih eder. Peruk insan yada hayvan kılından yada sentetikten üretilmektedir. Kendi saçından veya başkasının saçından yapılan peruğu takmak haramdır. İnsan saçından yapılmış peruğu takmak caiz değildir. Hayvan kılı ve sentetikten yapılmış peruğu takıp yabancı erkeklere göstermekte caiz değildir. Fakat kadına saçını göstermesi caiz olanların karşısın da hayvan kılı ve sentetik peruk takmak caizdir. Peygamber efendimiz Hz muhammed, saçına insan saçı takana lanet etmiştir. İnsanın yaradılışını bozup karşısındakini aldatmak hiledir. Dinimiz islam da peruk takmakta satmakta haramdır. Fakat hiç saçı olmayan ve durumdan rahatsız olan biri , sentetik naylondan yada deve tüyünden peruk kullanabilir. Saça ek, perçem, örgü , çıtçıtta bu hükümlere tabidir. (Erkeklerde bu husutaki hükme tabidirler .)

Takma kirpik haram mı?

Takma kirpik kullanmak haramdır. Lakin kadının kocasına süslenme , güzel görünme maksadıyla takma kirpik takması caizdir. Kadının dışarıda başkalarına güzel görünmek için takma kirpik takması caiz değildir.

Saç ektirmek haram mı?

İnsan dan insana saç nakli yapılması caiz değildir. İnsan dan insana saç nakli yapılması perukla aynı hükmü ihtiva etmektedir. Yine burada başkasının saçını kendininmiş gibi gösterme ve aldatma söz konusu olduğun dan saç ektirmek kesinlikle haramdır diyebiliriz. Fakat insanın kendi saçıyla saç ektirebilir , tedavi olabilir. Lakin buna kesinlikle caizdir diyemeyiz. Bir bakıma farklı görünme ve estetiğe girdiği için konunun son hükmünü veremiyoruz. Bu yüzden şüphe duyulan her işten uzak kalmak en doğrusudur.
 
Vaybee bizim için ne kadarda caiz olmayan durumlar varmış .Çoğu şeyleri bilmeden körü körüne yapıyoruz. Mesela ben çıt çıt saç yani peruk gibi birşey kullanıyordum.Takma kirpikte takıyordum.Ama bunların haram olduğunu bilmiyordum.Yararlı paylaşım için teşekkürler hocam
 
Geri
Üst