Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  İslamiyette 4 Mezhep Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Dört Mezhep Nedir Dört Mezhep hakkında bilgi


  İslam dininde ibadetlerde ki usullerin uygulanışı ile ilgili olarak bizlere yol gösteren mezhepler vardır melekler :) Bu mezheplerle ilgili olarak temel bilgileri öğrenmek için aşağıda ki makaleyi gözden geçirebilirsiniz :)


  [​IMG]

  Mezhep Nedir?

  Sözlük anlamı gitmek, izlemek, gidilen yol demektir. Mecazi olarak kişisel görüş, inanç ve doktrin karşılığında da kullanılır. Terim olarak bir müctehidin, dinin ayrıntılarına ilişkin, kendine özgü kural ve yöntemlerle oluşturduğu inanç ya da hukuk sistemini dile getirir.

  İslâm tarihinde, mezheb kelimesi genel olarak itikadi, siyasi ve fıkhi görüşlerin hepsi için kullanılmıştır.

  Amelde hak olan dört mezhep sırasiyle şunlardır:

  1.Hanefi Mezhebi

  Mezhebin kurucusu İmam-ı A‘zam Ebû Hanîfe’dir (rh.). Hicri 80 (M. 699) yılında Kufe’de doğmuş, 150’de (M. 767) Bağdat’ta vefat etmiştir. Aslen varlıklı bir aileden gelen İmâm-ı A‘zam hazretleri, ilim öğrenme ve öğretmenin yanında ticaretle de meşgul olmuştur. Ticari hayatı, günlük meseleleri iyi bilmesine, ihtiyaçları yakından tanıyıp problemleri kolay ve isabetli çözmesine yardımcı olmuştur.
  İmam-ı Azam Ebû Hanife (rh.) ictihatlarında daima insanların ihtiyaçlarını, dinin inanç ve ameldeki maksadını, temel kriterleri dikkate alarak hareket etmiştir. Mezhebin en önemli özelliği, ayet ve hadislerin hükmü ile aklın yorumu arasında makul bir dengenin oluşudur. Dört ana şer‘î delilin yanında örf ve âdet gibi fer’î delilleri, kamu yararını daima göz önünde bulundurmuş, kişi hak ve hürriyetlerinin korunmasını düstur (ilke) edinmiştir.
  Kaynaklarda, İmâm-ı Azam’ın (rh.) dört bine yakın talebesinin olduğu ifade edilir. Bunlardan kırk tanesi ictihad yapabilecek seviyeye gelmiştir. İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed (İmameyn) rahımehümallah en meşhur iki talebesidir. Ebû Hanîfe (rh.), Ehl-i Irak fıkhının temsilcisidir. Mezhep ekseriyetle Türkiye, Balkanlar, Türkistan, Hindistan, Pakistan’da yaygındır.


  2. Mâlikî mezhebi

  Mezhebin kurucusu İmam Malik’tir (rh.). Hicri 93 (M. 711) yılında Medine’de doğmuş, 179 (M. 795) yılında yine Medîne’de vefat etmiştir. Mezhebin en önemli özelliği, İmam Mâlik’in, o günün ilim merkezi durumunda olan Medine halkının uygulamasına büyük ehemmiyet vermesidir. Ona göre, Medinelilerin ameli, mütevatir sünnet (en kuvvetli sünnet) hükmündedir. Mezheb genellikle Mısır ve Kuzey Afrika’da yaygındır. İmam Mâlik, ehl-i hadis veya ehl-i Hicaz fıkhının temsilcisidir.


  3. Şâfiî mezhebi

  Mezhebin kurucusu İmam Şâfiî’dir. Hicri 150 tarihinde (M. 767) Filistin’in Gazze şehrinde doğmuş, 204’te (M. 819) de Mısır’da vefat etmiştir (rh.). İmam Mâlik’ten Hicaz fıkhını, Ebû Hanîfe’nin talebesi olan İmam Muhammed’den de Irak fıkhını öğrendi. Mezhebinin en önemli özelliği, âdeta Hanefî ile Mâlikî fıkhının terkibi/sentezi (birleşimi) niteliğinde olmasıdır. Şâfiî mezhebi genellikle Mısır, Suriye, Irak, Horasan’da yaygındır. Ayrıca Türkiye’nin Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde de epeyce mensubu bulunmaktadır.


  4. Hanbelî mezhebi

  Mezhebin kurucusu İmam Ahmed b. Hanbel’dir (rh.). Hicri 164’te (M. 780) Bağdat’da doğmuş, 204’te (855) de yine Bağdat’ta vefat etmiştir. İmam Ahmed b. Hanbel ibadet ve muamelat konularında iki ayrı usûl benimsedi. İbadetle ilgili hususlarda ayet ve hadislere çok sıkı sarılmakla birlikte, muamelat(3) konularında (günlük hayatın icapları) bir şeyin haram olduğuna dair ayet ve hadislerde açık bir delil yoksa, onun mubah olduğuna hükmederek daha serbest bir anlayış geliştirdi. Mezheb genellikle Hicaz, Filistin, Mısır gibi ülkelerde yaygındır.
  Bu dört hak mezhepten başka daha otuza yakın amelde hak mezhebin olduğu bilinmektedir. Ancak bunların bağlıları kalmadığı için kitaplarda sadece isimleri vardır.
   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  mezhebin hak yada batıl olduğua kim karar verir birisi haksız olduğu kesin olan bir şeye newden inanmaya devam edebilir
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  kardeşim aslında Müslüman Müslümandır dinde mezhep diye bir şey yoktur vardır diyen adam bana göre günah işler imamlar çıkmış dini kendilerine göre daha doğrusu işine geldikleri gibi yorumlamışlar onada mazheb demişler,birileride onların peşine takılmış hiristiyanlığı bitiren değişmesinine sebep olan mezheplerdir Müslümanlık değişmedi fakat mezhepler yüzünden gerçek Müslümanlıktan uzaklaşıldı sorarsan herkez Müslüman ama herkez kıvırıyorbir örnek vereyim hezheplerin birinde helal olan bir hayvan diğerlerinde haram birinde abdesti şu bozuyorsa diğerinde bu bozuyor Müslümanlıkta böyle şeyler yoktur falan filan imamın dediği yoktur kuran tektir uyulması gereken sadece odur peygamberimizde hazreti muhammed (sav)dır.gerisinin söylediğinin Müslümanlıkla veya kuralla alakası yoktur.müslümanlıkta canlıları ayıramazsın her canlı aynı yaşam hakkına sahiptir,ne yazıkki mezhebler bunu daha doğrusu imamlar bunu saptırmıştır Müslümanlıkta canlılar için kural şudur -yaradılanı seveceksin,yaradandan ötürü. insanlar haksız olduğu kesin olan bir şeye neden inanırlar,işine geldikleri için Müslümanlıkta haksızlığa göz yuman bir kimse haksızlık yapandan daha çok günah işler.
   
 4. ramazan

  ramazan Forum Okuru

 5. pınar erdoğan

  pınar erdoğan Forum Okuru

  neden mezhepler kuruldu ? kurulmasa olmazmıydı ?
   
 6. quheylan

  quheylan Forum Okuru

  kardeşim her yer için farklı sehir gibi yerlerede hanefi fln köy de safi gibi anladın one gore katı veya daha az sorumlluk yükümllük gelr
   
İslamiyette 4 Mezhep Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İslamiyette Akraba Evliliği hakkında bilgi

  İslamiyette Akraba Evliliği hakkında bilgi

  İslam ve Akraba Evliliği İslamda Akraba Evliliği Merhaba Sevgili Melek'ler... İslamiyette Akraba Evliliği hakkında bilgi edinmek isteyen misafirimiz için bu yazımızda gerekli tüm bilgileri paylaşıyoruz Melek'ler. Akraba Evlilikleri Zararlı Olduğu Halde, Dinimiz Bundan Sakındırmamış, Hatta Teşvik Babından Hz Ali İle Hz Fatma (ra) İzdivaç Etmişler Evvelâ, akraba evlilikleriyle ortaya...
 2. İslamiyette Dört Mezhep Nedir

  İslamiyette Dört Mezhep Nedir

  İslamiyette Dört Mezhep Nedir ? Arkadaşlar hayırlı günler: Acaba İslamiyette Dört Mezhep Nedir bu konuda bilgi verecek olan arkadaşlara şimdiden tşkler
 3. hanefilik mezhebi hakkında bilgi

  hanefilik mezhebi hakkında bilgi

  hanefilik mezhebi hakkında bilgi rica ediyorum sizden lütfen isteğimi yerine getirin arkadaşlar.
 4. İslamiyet Öncesi Asya Kıtasının Durumu Hakkında Bilgiler

  İslamiyet Öncesi Asya Kıtasının Durumu Hakkında Bilgiler

  İslamiyetten Öncesi Asyanın Durumu İslamiyetten Önce Asyanın Durumu Hakkında Bilgi Sevgili melekler, Genel Türk Tarihi bölümümüzde en son Danişmentlilerin eserleri hakkında sizlere bilgi verdik. Bu sayfamızda da İslamiyetten Öncesi Asyanın Durumu neymiş hep birlikte öğreneceğiz... Asya, Rusya ve Avrupaya dağılmış 170 milyondan fazla Türk var.Farklı isimler altında yaşayan bu...
 5. Mezhep nedir-Kaç çeşit mezhep vardır?

  Mezhep nedir-Kaç çeşit mezhep vardır?

  Dinimizin gerekli gördüğü şekilde yaşamak ve davranmak için Allah (cc) Kuran-ı Kerim’i indirmiştir. Tüm ibadet ve amellerimiz Kuran – ı Kerim’e göre olmalıdır. Ancak bazen dinimizle ilgili herhangi bir sorunun cevabını Kuran’da bile bulamayız ya da yorumlayamayız. İşte bu noktada hadis ve sünnetlere başvururuz. Ayet, hadis ve sünnetlerin farklı kesimlerce yorumlanmasıyla ortaya çıkan görüş...

Sayfayı Paylaş