İşsize 2500 TL maaş

PaSikA

Yeni Üye
Üye
İşsize 2500 TL maaş
hamilelikte işsizlik maaşı hamilelikte maaş ödemesi
İşsiz kalma korkusu, özel sigorta şirketlerinin işsizlik sigortası ürünlerine talepte büyük artış yarattı.
Bu sigorta ile, ayda 10 TL öderseniz 6 ay boyunca 320, ayda 31 TL öderseniz ise 1.000 TL özel işsizlik maaşı alma hakkına sahip oluyorsunuz. Garanti Emeklilik 2009’un ilk 2 ayında geçen yılın tamamını aşarak 140 bin kişiye işsizlik sigortası sattı.

Küresel ekonomik krizin özellikle beyaz yakalılarda yarattığı travma, özel işsizlik sigortalarına talebi patlattı. Krizle birlikte hızla büyüyen bu pazarın hakimi konumunda olan Garanti Emeklilik, 2009 yılının ilk 2 ayında 140 bin kişiye işsizlik sigortası sattı. Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı işsizlik sigortası ürününü satmaya 2008 yılının Mayıs ayında başladıklarını ve geçen yılın tamamında 130 bin kişiye ürün sattıklarını söyledi.

Adalı, “2009 yılı Ocak ve Şubat ayında ise bu rakam 140 bini buldu. Yani bu yılın sadece ilk iki ayında geçtiğimiz yılın üzerinde işsizlik sigortası sattık” dedi. Adalı, işsizlik sigortası ürününe ilginin artarak devam etmesini beklediğini açıkladı.

3 AY PRİM ÖDEMEK YETERLİ

Garanti Emeklilik, işsizlik ek teminatlı 3 hayat ürünü sunuyor: Gelir güvencesi, kredi ödeme güvencesi ve kredi kartı ödeme güvencesi. Üç ürünün de en önemli kriteri sigortanın alındığı tarihten sonra 120 gün çalışmak, yani en az 3 ay prim ödemek ve en az 6 aydır aynı işyerinde çalışıyor olmak.

Bu koşullara sahip olanlar, almak istedikleri prime uygun bir aylık ödeme yapıyor. 1.500-2.149 TL arası aylık geliri olanlara, aylık 1.000 TL işsizlik ödemesi yapılan paket öneriliyor. Ayda 1.000 TL işsizlik maaşı almak isteyen aylık 31 TL prim ödüyor.

Aylık 10 TL prim ödeyen sigortalı, işsiz kalırsa 320 TL alıyor. Aylık 78 TL prim ödeyenlerin işsizlik maaşı ise 2 bin 500 TL’ye çıkıyor. Sigortaya en az 3 ay prim ödeyen ve daha sonra isteği dışında işsiz kalanlar en fazla 6 ay işsizlik maaşı alabiliyor. Sigorta kapsamında vefat ve kaza sonucu maluliyet durumlarında ise bir kerede 10 maaş veriliyor.

Garanti Emeklilik kapsamında, işsiz kalındığında mortgage ve taşıt kredilerinin ödenmesini sağlayan Kredi Ödeme Güvencesi Sigortası da bulunuyor. Bu ürün kapsamında da işsiz kalınması halinde kredi taksitleri bir yıldan uzun vadeli kredilerde maksimum 12 aya kadar ödeniyor.

KART BORCUNU KAPATIYOR

Krizle birlikte çok önemli bir talep alan bir diğer sigorta ise Kredi Kartı Ödeme Güvencesi Sigortası. Bu sigorta kapsamında işsiz kalanların kredi kartı borçlarını ödediklerini anlatan Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı aynı zamanda hayat sigortası da verdiklerini söyledi. Bu sigorta kapsamında maksimum 10 bin TL kredi kartı limiti olan bir kişi, aylık kredi kartı bakiyesinin yüzde 1’i kadar bir prim ödediğinde, isteği dışında işsiz kalırsa işsiz kalmadan önceki son ekstresindeki borç, sigorta tarafından tek seferde tamamen kapatılıyor.
 
Üst