1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İşsizlik krizi de aştı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İşsizlik oranı Aralık döneminde yüzde 13.6 oldu. 2007 aynı döneminde oran yüzde 10.6'ydı. Krizin etkisiyle ekonomide yaşanan yavaşlama işsizliği rekor düzeye çıkardı.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, işsizlik oranı Aralık ayında yüzde 13.6'ya yükselerek tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. İşsizlik en son 2004'ün ilk çeyreğinde bugüne kadarki en yüksek seviye olan yüzde 12.4'e çıkmıştı.

  İşsizlik oranı Kasım ayında yüzde 12.3 düzeyindeydi. Kasım'a göre bir ayda işsiz sayısı 279 bin kişi arttı. İşsizlik oranı geçen yılın aynı döneminde ise yüzde 10.6'ydı.
  Haberin devamı ↓reklam

  Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 838 bin kişi artarak 3 milyon 274 bin kişiye yükseldi.

  Kentsel yerlerde işsizlik oranı 3.2 puanlık artışla yüzde 15.4, kırsal yerlerde ise 2.6 puanlık artışla yüzde 10.7'ye çıktı. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 20.6 olan genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 25.7'ye yükseldi.

  TARIM DIŞI İŞSİZLİK YÜZDE 17.3


  Türkiye'de tarım dışı işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 4.3 puanlık artışla yüzde 17.3'e yükseldi. Bu oran erkeklerde geçen yılın aynı dönemine göre 4.2 puanlık artışla yüzde 16.3, kadınlarda ise 4.1 puanlık artışla yüzde 20.9 oldu.

  Aralık döneminde istihdam edilenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 293 bin kişi artarak, 20 milyon 736 bin kişiye yükseldi. Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 202 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 91 bin kişi artış kaydetti.

  Kayıtdışı işsizlik oranı Aralık'ta yüzde 43.2 olurken, işgücüne katılma oranı yüzde 47.7 olarak belirlendi.

  İŞSİZLERİN PROFİLİ
  • Yüzde 74.2'si erkek nüfus
  • Yüzde 61.3'ü lise altı eğitimli
  • Yüzde 24.3’ü bir yıl ve daha uzun süredir iş arıyor
  • İşsizler sıklıkla (yüzde 31.6) eş-dost vasıtasıyla iş arıyor
  • Yüzde 88.6'sı (2 milyon 901 bin kişi) daha önce bir işte çalışmış
  • Daha önce bir işte çalışmış olan işsizlerin yüzde 44.1'i hizmetler yüzde 25’i sanayi, yüzde 19.3’ü inşaat, yüzde 9.7’si ise tarım sektöründe çalışmış. Yüzde 2’si ise 8 yıldan önce işinden ayrılmış.
  • İşsizlerin yüzde 31.2’sini çalıştığı iş geçici olup, işi sona erenlerin yüzde 19,3’ünü işten çıkarılanlar, yüzde 14.1’ini kendi isteğiyle işten ayrılanlar, yüzde 8.5’ini işyerini kapatan/iflas edenler, yüzde 8.3’ünü ev işleriyle meşgul olanlar, yüzde 7.1’ini öğrenimine devam eden veya yeni mezun olanlar, yüzde 11.5’ini ise diğer nedenler oluşturuyor.   
İşsizlik krizi de aştı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. özcan deniz kriz nedeniyle evlenemiyor

  özcan deniz kriz nedeniyle evlenemiyor

  Kriz Özcan Deniz'i de vurmuş KRİZ ÖZCAN DENİZ’İN AŞK HAYATINI DA VURDU. FAHRİYE EVCEN İLE EVLİLİK KARARI ALAN DENİZ, “KRİZ OLMASAYDI ÇOKTAN EVLENMİŞTİK” DEDİ. Kurban bayramında Almanya'ya giderek 7 aydır birlikte olduğu Evcen'in ailesiyle tanışan Deniz, önlerinde evlilik için hiçbir engelin kalmadığını söyledi. Cihangir’de bir mekândan çıkarken “Eğer fotoğraf çekmezseniz, konuşurum”...
 2. BMW de krizden etkilendi

  BMW de krizden etkilendi

  Alman otomobil firması BMW'nin satışları dörtte bir oranında düştü. Merkezi Münih'te bulunan şirketten yapılan açıklamaya göre, Şubat ayında, dünya genelindeki BMW satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 oranında azalarak, 80 bin 453 araca geriledi. BMW yetkilileri, satışlardaki azalmaya rağmen, 2009 yılında dünyanın lider otomobil şirketleri arasında yer almayı hedeflediklerini...
 3. kriz de neymiş

  kriz de neymiş

  ünlü manken şarkıcı Ebru Destan daldan dala atlıytor.... podyumdan şarkıcılığa başlayan ünlü manken şimdide gayrimenkul le ilgilileniyormuş..... EBRU DESTAN KRİZDEN KAR’LI ÇIKTI! DÜNNYA’NIN EN ÜNLÜ EMLAK KRALI DONALD TRUMP İLE ANLAŞMA YAPAN EBRU DESTAN AYNI ZAMAN DA DUBAİ'NIN EN GÜÇLÜ İNŞAAT GRUBU “DAMAC”LADA ÇALIŞMAYA BASLADI.. Kendine ait ofis ve ekibiyle yerli ve yabancı yatırımcılara...
 4. Nişantaşı simitçisini de kriz vurdu

  Nişantaşı simitçisini de kriz vurdu

  İstanbul’un adı zenginlik ve lüksle özdeşleşmiş semti Nişantaşı, ekonomik krize teslim oldu. Nişantaşı’ndaki simitçinin satışı bile yüzde 50 düştü Nişantaşı’nın önemli caddelerinde mağazalar bir bir kapanıyor, ’Kiralık’ tabelaları artıyor. Evlerini kiraların daha ucuz olduğu semtlere taşıyanlar yüzünden sokaklar da tenhalaşıyor, simitçilerin satışı bile yüzde 50 gerilemiş bulunuyor....
 5. İşsizlik..........

  İşsizlik..........

  Oley bir tek ben issiz degilim :D İngiltere'de işsizlik son 14 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Yılın ikinci çeyreğinde, işsiz sayısı 220 bin artış göstererek, toplamda 2,4 milyon kişiyi aştı. İngiltere'de işsizlik oranı da yüzde 7,8 ile 1995 yılından buyana ki en yüksek düzeyine ulaştı.

Sayfayı Paylaş