1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  İşsizlik ödeneği alanları çalıştıranlara teşvik var

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  Ekim 2009 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiş bulunan yasal düzenleme gereği işsizlik ödeneği almakta olanları çalıştıranlara belli şartlarla teşvik uygulaması var. Söz konusu düzenlemeye göre; işsizlik ödeneği alanların, işe alındığı tarihten önceki aydan başlayarak işe alan işyerine ait son altı aylık dönemde, prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınması kaydıyla, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan kısa vadeli sigorta primi tutarının yüzde biri, işçi ve iş veren payı sigorta primleri ile genel sağlık sigortası primi, kalan işsizlik ödeneği süresince Fondan karşılanacaktır.
  Söz konusu teşvikten yararlanabilmenin çalışan ve çalıştıran yönünden şartlarına ayrı ayrı bakmak lazım.

  Çalışan için şartlar
  Çalışanın 1/10/2009 veya sonraki bir tarihte işe alınmış olması,
  İşe giriş tarihi itibariyle işsizlik ödeneği almaya hak kazanmış olması gerekmekte.

  İş yerleri için şartlar

  Sigortalının işe alındığı tarihten önceki aydan başlanarak son altı aylık dönemde aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınmış olması, İşsizlik ödeneği almaya hak kazanmış olan sigortalının, işsizlik ödeneği almaya hak kazanmadan önce son çalıştığı işyeri haricindeki bir işyerinde işe başlamış olması gerekmektedir.

  İşsizlik ödeneğini kimler alır?
  Yukarıda görüldüğü üzere çalışan yani sigortalı için en önemli şartlardan biri işsizlik ödeneğine hak kazanmış olmaktır.
  4447 sayılı Kanunda, çalışanların işsizlik ödeneğine hak kazanabilmesi için gerekli olan şartlar aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.
  1. Hizmet akitlerinin anılan Kanunda belirtilen hallerden birisine dayalı olarak sona ermesi,
  2. Süresi içinde şahsen veya elektronik ortamda İŞKUR’a başvurarak yeni bir iş almaya hazır olduklarını kaydettirmeleri,
  3. Hizmet akitlerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmaları gerekmektedir.

  Ortalama sigortalı sayısı önemli
  İş veren için önemli olan işe aldığı işsizlik ödeneği alan kişinin, son altı ayda çalıştırdığı ortalama sigortalı sayısına ilave bir çalışan olmasıdır. Örneğin Aralık 2009 ve öncesi 6 aylık çalışan ortalaması 5 olan bir iş yerine Ocak 2010’da 6. kişi olarak giren, işsizlik ödeneği alan kişi için kalan işsizlik sigortası süresi boyunca söz konusu teşvikten yararlanılabilecektir.

  Sadece bir teşvikten yararlanılabilir
  Diğer teşvik kanunlarına istinaden sigorta primi iş veren hissesi teşvikinden veya beş puanlık prim indiriminden yararlanmakta olan iş verenlerin, teşvik kapsamına giren sigortalılarından dolayı aynı dönem için ve mükerrer olarak açıkladığımız teşvikten yararlanmaları mümkün bulunmamaktadır.   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Bilgi için saol canım
   
İşsizlik ödeneği alanları çalıştıranlara teşvik var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Teşvik etmek

  Teşvik etmek

  Birine bir hususta teşvikte bulunduğunu görmek söz ve öğüdünün geçerli olmasına ya da istenen şeyin sebeplerine delalet eder.Birisine bir is yaptirmak için tesvik ettigim veya hayvani sürmek için ona çaba gösterdigini görenin, vaaz ve nasihati kabul etmesine isarettir.
 2. Kim Ne kadar İşsizlik Ödeneği alacak?

  Kim Ne kadar İşsizlik Ödeneği alacak?

  Öncelikle hesaplamanın kuralını öğrenelim. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez....
 3. İşsizlik..........

  İşsizlik..........

  Oley bir tek ben issiz degilim :D İngiltere'de işsizlik son 14 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Yılın ikinci çeyreğinde, işsiz sayısı 220 bin artış göstererek, toplamda 2,4 milyon kişiyi aştı. İngiltere'de işsizlik oranı da yüzde 7,8 ile 1995 yılından buyana ki en yüksek düzeyine ulaştı.
 4. 2010 İşsizlik Ödeneği Belli Oldu

  2010 İşsizlik Ödeneği Belli Oldu

  ssk işsizlik maaşı 2010 işsizlik sigortası maaşı 2010 sskişsizlikmaaşı ssk nasıl alınır 2010 YILINDA NE KADAR İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALINACAK 5951 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 1.maddesinde Türkiye İş Kurumu tarafından, 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu uyarınca sigortalı işsizlere...
 5. Türkiyedeki Teşvik Paketi Hakkında bilginiz var mı

  Türkiyedeki Teşvik Paketi Hakkında bilginiz var mı

  Bu teşvikler 6 bölgeye ayrılmış hangi bölgede hangi teşvik numaralı yerler var. Burada neler anlatılıyor. Teşvik dedikleri olay nedir arkadaşlarım. Ssk lar ödenmeyecekmiş misal 6. bölgedeki kişiler. Bilginiz var ise paylaşırsanız memnun olurum.

Sayfayı Paylaş