1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İşsizlikte dünya üçüncüsüyüz

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  TİSK, işsizlik oranında resmi veriler esas alındığında Türkiye’nin dünyada 3’üncü sırada bulunduğunu açıkladı.
  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Türkiye’nin işsizlik oranında resmi veriler esas alındığında bile, dünya piyasalarında adı geçen 52 ülke içinde 3’üncü sırada bulunduğunu, hızla önlem alınmaması durumunda dünyada birinciliğe aday olduğunu kaydetti. TİSK, Hükümete reel sektör işletmelerinin eriyip gitmesine seyirci kalmaması çağrısında bulundu.

  TİSK’ten yapılan açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işsizlik oranının Kasım 2008’de yüzde 12.3’e çıktığını ortaya koyan Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçları değerlendirildi.

  Açıklamada, tarım dışı işsizlik oranının yüzde 12.6’dan yüzde 15.4’e; kentlerdeki genç işsizliğinin yüzde 21.6’dan yüzde 25.5’e yükseldiğine işaret edilerek, “İş bulmaktan umudunu kesenleri, eksik istihdam edilenleri ve mevsimlik çalışanları dikkate almayan klasik tanıma göre dahi, işsiz sayısı 645 bin kişi artarak 3 milyona ulaşmıştır” denildi.

  Sanayi ve inşaat sektörlerinde 91 bin kişilik istihdam kaybı olduğuna da işaret edildi.

  HÜKÜMETE ÇAĞRI

  The Economist Dergisi’nin belirlediği dünya piyasalarında adı geçen 52 ülkenin işsizlik oranları ile karşılaştırıldığında Türkiye’deki işsizlik oranının yüzde 12,3 ile üçüncü sırada geldiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

  “Sanayi ve hizmet sektörlerindeki işletmeler talep yetersizliği ve finansman sorunları sebebiyle göz göre göre eriyip gitmektedir. Hızla önlem alınmadığı takdirde Türkiye, dünyada işsizlikte bir numara olmaya adaydır. Hükümet buna daha fazla seyirci kalmamalı, bir an önce belirtilen sorunları çözecek kısa ve uzun vadeli etkin tedbirler içeren bir paketi hayata geçirmelidir.”
   
İşsizlikte dünya üçüncüsüyüz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Unakıtan: İşsizlik yüreğimizi dağlıyor

  Unakıtan: İşsizlik yüreğimizi dağlıyor

  Dünyadaki krizin Türkiye'yi de etkilediğini söyleyen Bakan Unakıtan, "İşsizlik yüreğimizi dağlıyor" dedi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir'in Emek Mahallesi'ndeki bir düğün salonunda bir araya geldiği partililere hitaben yaptığı konuşmada, dünyada bir ekonomik bir kriz olduğunu belirterek, bu ekonomik krizin istismar edildiğini söyledi. ''Bu krizin sadece Türkiye'de olduğu...
 2. İşsizlik..........

  İşsizlik..........

  Oley bir tek ben issiz degilim :D İngiltere'de işsizlik son 14 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Yılın ikinci çeyreğinde, işsiz sayısı 220 bin artış göstererek, toplamda 2,4 milyon kişiyi aştı. İngiltere'de işsizlik oranı da yüzde 7,8 ile 1995 yılından buyana ki en yüksek düzeyine ulaştı.
 3. 'Cahillikler Kitabı’nın üçüncüsü

  'Cahillikler Kitabı’nın üçüncüsü

  Sıra cahillikler kitabının tanıtımına geldi daha önceki serileri oldukça ilgi gören kitabın üçüncü sü kitapseverlerle buluştu kitabın tanıtımına gelince Çok satan 'Cahillikler Kitabı’nın üçüncüsü 'Sağlık', 23 Ekim Cuma tarihinden itibaren kitapçılarda. Seri, sağlığımız hakkında bilmediklerimiz ve yanlış bildiklerimizle devam ediyor. NTV Yayınları’ndan çıkan ve bir yılda 17 baskı yapan, en...
 4. İşsizlik maaşı ne kadar

  İşsizlik maaşı ne kadar

  İşsizlik maaşı ne kadar ? Ve kaç aydır ?
 5. işsizlik sigotası

  işsizlik sigotası

  yeni yasaya göre iş kurdan nekadar süre sağlıktan yararlana biliriz

Sayfayı Paylaş