Etiketler:
 1. birtutamanne

  birtutamanne Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  426
  Beğenilen Mesajlar:
  31
  Ödül Puanları:
  0

  İştahsız Çocuklar İçin Öneriler.

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında birtutamanne tarafından paylaşıldı.

  Bebek besinleri bebeklere neler yedirilmeli


  Merhaba kızlar
  her anne bebeği sürekli yesin ister değil mi?
  Ama ya yemiyorsa neler yapmak gerekir
  Çoçuklara faydalı olan besinler nelerdir  İştahsız Çocuklar İçin Öneriler


  Dr. Hayriye Aygar, anne – babalara şu önerilerde bulunuyor:


  • Çocuğa çeşitli ve sağlıklı gıdalar önermek annnenin sorumluluğudur. Ancak bu gıdaların hangilerinden ve ne kadar yiyeceğinin çocuğun sorumluluğu olduğunu kabul edin.
  • Çocuğa yemek konusunda alternatifler, değişik tatlar, görünümü eğlenceli yemekler sunun, tabağını fazla doldurmayın. Yemek saatlerinin stresten ve gerginlikten uzak olmasına özen gösterin. Ancak eğlenceye de dönüştürmeyin.Eğlence olmayınca yemeği reddedeceğini unutmayın.
  • Çocukla birlikte yemek yiyin. Kendisini beslemesine izin verin.
  • Sürekli gıda vermeyin, düzenli ve aynı saatte öğünler halinde beslenmesini sağlayın. Midesini dolduracağından yemek öncesi ya da yemek sırasında fazla sıvı vermeyin.
  • Ek gıdalara başlarken her seferinde bir yeni gıdayı belirli bir süre verin. Diğer yeni gıdaya başlamadan 8-10 kez yemesini sağlayın.Bir yaşına kadar tüm besinlerle tanıştırılan çocuklar daha az seçici olurlar, aklınızdan çıkarmayın.
  • 2-3 yaşındaki çocuklar yeni gıdalara karşı isteksiz döneme girerler. Bunun geçici bir dönem olduğunu kabul edin.
  • Beslenmede “bu sebzeyi yersen sonra tatlıyı yersin.” tarzı konuşmalar genellikle geri teper ve çocuğun sebzeyi daha da sevmemesine yol açar.
  • Yemek için yeterli süre verin, ancak bu süre yarım saatten fazla olmasın.
  • Evdeki gergin ortam, tartışmalar,kardeşler arası uyumsuzluk, kıskançlık iştahlarını olumsuz etkileyeceğinden bu sorunların çözümü sağlayın.
  • Televizyonla birlikte ya da oynarken yemek yedirmeyin.
  • Arkadaşlarıyla birlikte ya da ailece yemek yemesini sağlayın.Sofrada çocuğunuza iyi örnek olun.Ailece iyi beslenme alışkanlığı kazanın.
  • Yemeği disiplin aracı olarak kullanmayın. Yemek yemediğinde cezalandırmayın, yemek yediğinde takdir edin ancak ödüllendirmeyin. Çocuk yemek yediğinde annesinin mutlu, yemediğinde üzgün olduğunu hissederse bunu bir koz olarak kullanır. Çocuğun anne veya baba için değil kendi sağlıklı büyümesi için yediği mesajı verilmelidir.

  < Konu Resmi..>


  kaynak milliyet


   
İştahsız Çocuklar İçin Öneriler. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. iştahsız cocuklar için tavsiyeler

  iştahsız cocuklar için tavsiyeler

  Bazı çocuklara yemek yedirmek bir işkence olabilir. Belli besinleri alması gereken çocuğunuzun iştahsızlığını ortadan kaldırmak için ne yapabilirsiniz? Çocuklardaki iştahsızlığın önüne geçilmesi için, yemekten bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımının sınırlandırılması gerekir; çünkü çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve kolayca doygunluk hissi duyar, böylece almaları gereken besinleri...
 2. İştahsız çocuklar..

  İştahsız çocuklar..

  Çocuklardaki iştahsızlığın önüne geçilmesi için, yemekten bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımının sınırlandırılması gerekir; çünkü çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve kolayca doygunluk hissi duyar, böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirler. Anemi, bağırsak parazitleri ve hastalıklar iştah kaybına yol açar. Psikolojik nedenler de iştahsızlığı etkilemektedir. Normal büyüme...
 3. iştahsız çocuklar için tavsiyeler!!!

  iştahsız çocuklar için tavsiyeler!!!

  İştah probleminin en çok 2 yaşındaki çocuklarda görüldüğünü belirten uzmanlar, çocuklardaki yemek probleminin önüne geçebilmek için beslenmeden bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımının sınırlandırılması gerektiğini belirtiyorlar. Diyetisyen Zerrin Aydın, çocukların içmeyi yemeğe tercih ettiğini ve kolayca doygunluk hissi duyduğunu belirterek, "Böylece almaları gereken besinleri...
 4. İştahsız çocuk için tavsiyeler

  İştahsız çocuk için tavsiyeler

  Anneler için en zor şey yemek yemeyen çocuklarla uğraşmaktır...Bazı çocuklara yemek yedirmek bir işkence olabilir. Belli besinleri alması gereken çocuğunuzun iştahsızlığını ortadan kaldırmak için ne yapabilirsiniz? Çocuklardaki iştahsızlığın önüne geçilmesi için, yemekten bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımının sınırlandırılması gerekir; çünkü çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve...
 5. İştahsız Çocuklar İçin Öneriler

  İştahsız Çocuklar İçin Öneriler

  iştahsız çocuklar, iştah açıcı tavsiyeler, çocuklarda iştahsızlık Benim gibi çocuk sahibi olan anneler iyi bilir ki birçok çocuğun yeme problemi vardır. Yeme problemi ve iştahsızlık sorunu yaşayan çocuklar karşısında bazen anneler aciz kalarak ne yapacaklarını bilememektedir. Uzmanlar iştahsız çocuğu olan anneler için iştah açıcı tavsiyelerde bulundular. Sizlere işinize yarayacak ve...

Sayfayı Paylaş