1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İstanbul'un vergi rekortmeni kim olacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Referans son bir haftadır açıklanan illerin gelir vergisi rekortmenlerine gönderme yaparak İstanbul'un vergi rekortmeninin neden açıklanmadığı soruyor? Referans'ın vergi imalı Aydın Doğan haberi:


  2008 gelir vergilerinin beyan edilmesinin ardından geleneksel olarak açıklanan vergi rekortmenleri listesinde İstanbul diğer illerin gerisinde kaldı.
  Birçok il geçen hafta vergi rekortmenlerini açıkladı. Şimdi gözler İstanbul vergi rekortmenlerinde. İstanbul açıklanamadığı için Türkiye Gelir Vergisi rekortmenleri de hâlâ belirlenemedi.

  Ankara ve İzmir açıkladı

  2008 yılına ait elde edilen kazançlara ilişkin Gelir Vergisi beyanı geçen ay yani mart ayında yapıldı. Gelir Vergisi kişilerin şahısları adına elde ettiği gelirleri ifade ediyor. Örneğin doktorlar, avukatlar, müteahhitler ya da işadamları yaptıkları faaliyetlerden elde ettikleri gelirleri mart ayında vergi dairelerine beyan ediyorlar. Vergi daireleri de "özendirici" olması için mart ayı bittikten sonra en çok vergi ödeyeceğini kendisine bildiren mükellefleri kamuoyuna ilan ediyor. En çok vergi ödeyeceğini beyan eden ilk 100 mükellef "vergi rekortmeni" olarak kamuoyuna duyuruluyor.

  Maliye Bakanlığı, bilgi işlem sistemini son yıllarda geliştirmesinin ardından vergi sıralamalarına ilişkin bilgilere çok daha rahat ulaşıyor. Bunun için de son yıllarda vergi rekortmenleri genelde mart ayının son günleri ile nisan ayının ilk haftasında açıklanıyor. Şimdiye kadar başta Ankara ve İzmir olmak üzere birçok ilde rekortmenler açıklandı.

  Ankara'da Rahmi Koç 51.4 milyon TL'lik vergi matrahı ile ilk sırada yer aldı. İzmir'de de geçen günlerde vergi rekortmenleri açıklandı. Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas birinci oldu. Vergi dairesi başkanlığı bulunan Antalya, Kocaeli, Adana, Gaziantep, Konya, Denizli, Trabzon, Malatya, Hatay, Kayseri, Sakarya, Eskişehir, Muğla, Aydın, Mersin, Balıkesir, Tekirdağ ve Şanlıurfa gibi illerde vergi rekortmenleri açıklandı. Manisa, Bursa, Zonguldak, Samsun, Diyarbakır, Bursa gibi bazı illerde ise henüz açıklama yapılmadı.

  Geçen yıllarda mart ayının son günlerinde vergi rekortmenlerini açıklayan İstanbul'da ise hâlâ rekortmenlere ilişkin açıklama yapılmadı. Bilgi işlem sistemlerinin aslında mart ayının son günlerinde en çok vergi ödeyen mükelleflerin tespit edilmesine imkân verdiğini anlatan bazı uzmanlar, İstanbul'da değerlendirme sürecinin hâlâ devam ediyor olabileceğini dile getirdiler. Mart ayında yapılan beyanlar için "ek beyannameler" de verilebiliyor. İstanbul'un açıklanmasının ardından Türkiye geneline ilişkin vergi rekortmenleri de ortaya çıkacak. Çünkü genelde Türkiye sıralamasını İstanbul mükellefleri belirliyor.

  Mükellef sayısı azalıyor

  Gelir İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre 2009 Mart ayında Gelir Vergisi faal mükellef sayısı 1 milyon 688 bin 407 oldu. 2008 yılının nisan ayında 1 milyon 727 bin 310'a kadar çıkan faal mükellef sayısı, mayıs ayından itibaren düşüş trendine girdi. 2008 Ekim ayında 1 milyon 718 bin 837'ye gerileyen mükellef sayısı, aralık ayında 1 milyon 701 bin 865 oldu. Bu yıl ocak ayındaki mükellef sayısı ise 1 milyon 696 bin 627, şubat ayında ise 1 milyon 685 bin 924 olan faal mükellef sayısı martta yani beyan döneminde hafif bir sıçrama yaptı ve 1 milyon 688 bin 407 oldu.

  Aydın Doğan 14 yıldır vergi rekortmeni oluyor


  Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, tam 14 yıldır İstanbul ve Türkiye rekortmenleri arasında ilk sıralardaki yerini koruyor. 2003-2007 yılları arasında Doğan Grubu devlete milyarlarca dolar öderken, Doğan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan da 73 milyon TL, cari kurla 82 milyon 184 bin dolar gelir vergisi ödedi. 1994-2007 yılları arasında Aydın Doğan, Türkiye birinciliği ve ikinciliği koltuğuna tam 12 defa oturdu. Ödediği gelir vergisiyle 6 defa Türkiye birincisi, 6 defa Türkiye ikincisi oldu. Aydın Doğan, 10 defa İstanbul vergi rekortmen olurken, 2 defa da İstanbul'da ikinci sırada yer aldı. Aynı dönemde bir defa Türkiye beşincisi, bir defa da İstanbul 5'incisi olarak listelere girdi.

   
İstanbul'un vergi rekortmeni kim olacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstanbul'un vergi borçluları listesi

  İstanbul'un vergi borçluları listesi

  İstanbul'da 30 Haziran 2008 itibarıyla 10 milyon YTL üzeri vergi borcu bulunan 135 mükellefin toplam borç tutarı 5 milyar 122 milyon 409 bin YTL oldu. Listenin başında, 370 milyon 245 bin 415 YTL'lik vergi borcuyla Türkiye İmar Bankası eski Genel Müdürü Hilmi Başaran yer aldı. Uzan Grubu ve eski yöneticilerinin ağırlıklı olduğu listede, İmar Bankası Bakırköy Şubesi 247 milyon 840 bin 927...
 2. Ankara'nın vergi rekortmeni Rahmi Koç

  Ankara'nın vergi rekortmeni Rahmi Koç

  Ankara 2008 yılı gelir vergisi rekortmeni 18 milyon 14 bin lira ile Rahmi Koç oldu. Ankara'da 2008 yılının vergi rekortmenleri belli oldu. Rahmi Koç birinci sırada yer aldı. Ankara 2008 yılı gelir vergisi rekortmeni 18 milyon 14 bin lira ile Rahmi Koç oldu. Rahmi Koç, geçen yıl listede ikinci sırada yer almıştı. Koç'u 3 milyon 841bin lira ile Vural Erbilgin takip ederken,...
 3. İstanbul'un vergi rekortmenleri

  İstanbul'un vergi rekortmenleri

  İş adamı Aydın Doğan, 2008 yılında İstanbul gelir vergisi rekortmeni oldu. İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının açıkladığı 2008 vergilendirme dönemi gelir vergisi rekortmenleri listesine göre, Aydın Doğan, 12 milyon 187 bin 634 TL tahakkuk eden vergi ile ilk sırada yer aldı. Hüsnü Özyeğin 9 milyon 708 bin 371 TL ile ikinci, Koç Topluluğunun kurucusu Vehbi Koç'un kızı Semahat Sevim Arsel 9...
 4. Yeni Vergi Rekortmeni Acun Ilıcalı

  Yeni Vergi Rekortmeni Acun Ilıcalı

  acun ilicali acun ılıcalı acun ılıcalı, vergi rekortmenleri, 2011 vergi rekortmenleri, 2011 vergi rekortmeni kim, vergi rekortmeni acun ılıcalı Bu yılın vergi rekortmenleri belli olmuş...Ünlüler arasındaki vergi rekortmeni Acun Ilıcaymış... Ünlü yapımcı Acun Ilıcalı, listede yer alan bir çok iş adamı ve sanayiciyi de geçmiş oldu. Ilıcalı, listede en çok kazanan ünlüler arasında 2.8...
 5. Beren Saat "Fatmagül" vergi rekortmeni

  Beren Saat "Fatmagül" vergi rekortmeni

  beren saat, fatmagül, vergi rekortmeni, vergi, Beren Saat'i "Fatmagül" vergi rekortmeni yaptı. Vergi rekortmenleri arasında 7.sırayı alan Beren Saat oldu... Bakım o listede kimler kaçıncı sıra Melek'lerim. Televizyonlarda ilgiyle izlenen diziler ve şovlar, oyuncuları vergi rekortmenleri listesine taşıdı. Geçen yıl ilk 25’i yayımlayan İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı bu yıl...

Sayfayı Paylaş