İstanbul'un vergi rekortmeni kim olacak

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
İstanbul'un vergi rekortmeni kim olacak
Referans son bir haftadır açıklanan illerin gelir vergisi rekortmenlerine gönderme yaparak İstanbul'un vergi rekortmeninin neden açıklanmadığı soruyor? Referans'ın vergi imalı Aydın Doğan haberi:2008 gelir vergilerinin beyan edilmesinin ardından geleneksel olarak açıklanan vergi rekortmenleri listesinde İstanbul diğer illerin gerisinde kaldı.
Birçok il geçen hafta vergi rekortmenlerini açıkladı. Şimdi gözler İstanbul vergi rekortmenlerinde. İstanbul açıklanamadığı için Türkiye Gelir Vergisi rekortmenleri de hâlâ belirlenemedi.

Ankara ve İzmir açıkladı

2008 yılına ait elde edilen kazançlara ilişkin Gelir Vergisi beyanı geçen ay yani mart ayında yapıldı. Gelir Vergisi kişilerin şahısları adına elde ettiği gelirleri ifade ediyor. Örneğin doktorlar, avukatlar, müteahhitler ya da işadamları yaptıkları faaliyetlerden elde ettikleri gelirleri mart ayında vergi dairelerine beyan ediyorlar. Vergi daireleri de "özendirici" olması için mart ayı bittikten sonra en çok vergi ödeyeceğini kendisine bildiren mükellefleri kamuoyuna ilan ediyor. En çok vergi ödeyeceğini beyan eden ilk 100 mükellef "vergi rekortmeni" olarak kamuoyuna duyuruluyor.

Maliye Bakanlığı, bilgi işlem sistemini son yıllarda geliştirmesinin ardından vergi sıralamalarına ilişkin bilgilere çok daha rahat ulaşıyor. Bunun için de son yıllarda vergi rekortmenleri genelde mart ayının son günleri ile nisan ayının ilk haftasında açıklanıyor. Şimdiye kadar başta Ankara ve İzmir olmak üzere birçok ilde rekortmenler açıklandı.

Ankara'da Rahmi Koç 51.4 milyon TL'lik vergi matrahı ile ilk sırada yer aldı. İzmir'de de geçen günlerde vergi rekortmenleri açıklandı. Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas birinci oldu. Vergi dairesi başkanlığı bulunan Antalya, Kocaeli, Adana, Gaziantep, Konya, Denizli, Trabzon, Malatya, Hatay, Kayseri, Sakarya, Eskişehir, Muğla, Aydın, Mersin, Balıkesir, Tekirdağ ve Şanlıurfa gibi illerde vergi rekortmenleri açıklandı. Manisa, Bursa, Zonguldak, Samsun, Diyarbakır, Bursa gibi bazı illerde ise henüz açıklama yapılmadı.

Geçen yıllarda mart ayının son günlerinde vergi rekortmenlerini açıklayan İstanbul'da ise hâlâ rekortmenlere ilişkin açıklama yapılmadı. Bilgi işlem sistemlerinin aslında mart ayının son günlerinde en çok vergi ödeyen mükelleflerin tespit edilmesine imkân verdiğini anlatan bazı uzmanlar, İstanbul'da değerlendirme sürecinin hâlâ devam ediyor olabileceğini dile getirdiler. Mart ayında yapılan beyanlar için "ek beyannameler" de verilebiliyor. İstanbul'un açıklanmasının ardından Türkiye geneline ilişkin vergi rekortmenleri de ortaya çıkacak. Çünkü genelde Türkiye sıralamasını İstanbul mükellefleri belirliyor.

Mükellef sayısı azalıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre 2009 Mart ayında Gelir Vergisi faal mükellef sayısı 1 milyon 688 bin 407 oldu. 2008 yılının nisan ayında 1 milyon 727 bin 310'a kadar çıkan faal mükellef sayısı, mayıs ayından itibaren düşüş trendine girdi. 2008 Ekim ayında 1 milyon 718 bin 837'ye gerileyen mükellef sayısı, aralık ayında 1 milyon 701 bin 865 oldu. Bu yıl ocak ayındaki mükellef sayısı ise 1 milyon 696 bin 627, şubat ayında ise 1 milyon 685 bin 924 olan faal mükellef sayısı martta yani beyan döneminde hafif bir sıçrama yaptı ve 1 milyon 688 bin 407 oldu.

Aydın Doğan 14 yıldır vergi rekortmeni oluyor


Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, tam 14 yıldır İstanbul ve Türkiye rekortmenleri arasında ilk sıralardaki yerini koruyor. 2003-2007 yılları arasında Doğan Grubu devlete milyarlarca dolar öderken, Doğan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan da 73 milyon TL, cari kurla 82 milyon 184 bin dolar gelir vergisi ödedi. 1994-2007 yılları arasında Aydın Doğan, Türkiye birinciliği ve ikinciliği koltuğuna tam 12 defa oturdu. Ödediği gelir vergisiyle 6 defa Türkiye birincisi, 6 defa Türkiye ikincisi oldu. Aydın Doğan, 10 defa İstanbul vergi rekortmen olurken, 2 defa da İstanbul'da ikinci sırada yer aldı. Aynı dönemde bir defa Türkiye beşincisi, bir defa da İstanbul 5'incisi olarak listelere girdi.
 
Üst