Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İşte başarılı diyetin sırları

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Diyet yapmak zahmetli ve psikolojik hazırlık gerektiren bir süreç. En önemlisi de eş, aile ve yakın çevrenin desteği gerekiyor. Diyetine uyan, ailesinden de destek gören bireyler ideal kilolarına beklenen sürede ve sağlıklı bir şekilde ulaşıyorlar. Ailesinden destek görmeyen obezite hastalarının özgüveni azalıyor ve içe kapanık yaşıyor. Ailesinden psikolojik destek görmediği halde kilo verme çabasında olanlar ise diyetlerine uydukları halde başarısız olabiliyor. Aynı durum zayıf olan ve normal kiloya ulaşmak isteyenler için de geçerli.
  Özel Selçuklu Hastanesi Diyetisyeni Mevra Çimili, diyet programları sürecinde insanların kendi çabası kadar aile ve yakın çevre desteğinin de önemli olduğunu ifade ediyor.

  Beslenme konusunun psikolojik yönü de olduğunu vurgulayan Diyetisyen Çimili, şişmanlık ve zayıflığın asıl nedenlerinden birinin de psikolojik sorunlar olduğunu dile getiriyor.

  Huzursuz ve mutsuz kişilerin sorunlardan kaçmak ya da kendini oyalamak için aşırı derecede ve sık sık yemek yediklerini bildiren Çimili, aynı sorunlarla karşılaşan bazı kişilerin ise iştahlarının kapanıp yemek yiyemediklerini kaydediyor.

  Mutsuz kişilerin genellikle günün büyük bir kısmını mutfakta bir şeyler atıştırarak geçirdiğini veya hızlı yemek yediğini söyleyen Çimili, "Bu kişiler yemek yerken başka şeylerle uğraşabiliyor. Gece kalkıp yemek yiyebiliyor ve bunu ertesi gün hatırlamıyor. Bütün bunlar göz ardı edilmeksizin şişmanlık ve zayıflığın altında yatan psikolojik sorunlar çözülmeli daha sonra zayıflama ya da kilo alma işlemine geçilmelidir. Bu konuda da bir diyetisyene başvurulmalı, kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir." diye uyardı.

  Diyete başladıktan sonraki en önemli aşamanın aile ve yakın çevre desteği olduğunu anlatan Çimili, şunları kaydetti: "Özellikle obezlikle mücadele eden hastalara aile ve yakın çevre desteğini esirgemektedir. Zaten aynalarla barışık olmayan bireyler, ideal kiloya ulaşma süreci desteklenmediği için erken pes ediyorlar veya yarım bırakıp, başarısız sonuçlarla karşılaşıyorlar."

  Ailesinden destek görmeyen obezite hastalarının kendilerine güveninin azaldığını ve içe kapanık bir yaşam tarzı benimsediklerini aktaran Çimili, şöyle devam etti: "Bu durum ideal kiloya ulaşma sürecini daha da zorlaştırır. Sosyal bir mesele olan bu sorun, uzmanlar, hasta ve hasta yakınlarının birlikte göstereceği çabayla aşılabilir."

  En çok eşi, ailesi ve yakın çevresinden psikolojik destek alan obezite hastalarının başarı sağlayabildiğine işaret eden Çimili, "Ailesinden psikolojik destek görmediği halde kilo verme çabasında olanlar, diyetlerine uydukları halde hiçbir başarı elde edememe durumu ile karşılaşılabilir. Fakat diyetine uyan, ailesinden de destek gören bireyler ideal kilolarına beklenen sürede ve sağlıklı bir şekilde ulaşırlar. Aynı konu zayıf olan ve normal kiloya ulaşmak isteyen bireyler için de geçerlidir." ifadelerini kullandı.

  Diyet uygulamanın meşakkatli olduğunu hatırlatan Çimili, sağlıklı gıdalarla uygun kaloride beslenme ve uygun fiziksel aktiviteyle birlikte bireyin moralinin de önemli olduğuna dikkat çekti.
   
İşte başarılı diyetin sırları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Başarılı makyajın sırları ...

  Başarılı makyajın sırları ...

  Kusurları örtmek için yapılan makyaj bazen aksine yol açabiliyor Kadınların en büyük güzellik sırrıdır makyaj. Cildinizdeki kusurları kapatır, kendinizi iyi hissettirir. .Fakat bazen öyle hatalar yapılır ki makyaj sizi çirkinleştirir. Bir güzellik adımı daha atmadan makyaj yaparken yapılan hataları gözden geçirin.. Dudak kaleminin koyu renk olması - Koyu renk bir dudak kalemi ancak koyu...
 2. Diyetinizde Nasıl Başarılı Olursunuz?

  Diyetinizde Nasıl Başarılı Olursunuz?

  Diyetinizde Nasıl Başarılı Olursunuz? Eğer siz de geçici diyet müptelalarından, öğün atlayıcılardan veya atıştırma meraklılarındansanız muhtemelen kilolarınızla da başınız ciddi olarak derttedir. Böyle belli başlı kötü beslenme alışkanlıkları olan kişiler ne yazık ki, her gün yeni bir başarısız diyete başlayıp umutsuz yolculuklarına devam ediyorlar. HER GÜN 33 MİLYON KİŞİ DİYETE BAŞLIYOR...
 3. hangi burç hangi işte başarılı oluyor?

  hangi burç hangi işte başarılı oluyor?

  hangi burç hangi mesleği yapmalı burçlar meslekleri yapmalı Burçların meslek dallarına göre başarılarını sizler için araştırdık. Haberimizi okumadan meslek seçimi yapmayın! :) Koç: Yenilikleri içine alan her türlü iş. Ayrıca askerlik, dişçilik, operatörlük, spor. Boğa: Mimarlık,heykelcilik,dekoratörlük,güzel sanatlarla ilgili işler. Toprak alım satımı, emlak işleri,bankacılık,hesap...
 4. iş mülakatında nasıl başarılı olabilirim acaba ?

  iş mülakatında nasıl başarılı olabilirim acaba ?

  Pazartesi günü bir iş mülakatına gireceğim ve nasıl davranacağımı , neler yapacağımı bilmiyorum. Nasıl hareket etsem bana bir ayrdım etseniz..
 5. en başarılı diyet listesi hangisi ?

  en başarılı diyet listesi hangisi ?

  Fazla kilolarım var ve artık kilo vermek istiyorum.Araştırdım bir sürü diyet listesi var, acaba en başarılı diyet listesi hangisi?

Sayfayı Paylaş