Etiketler:
 1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  İşte Bebeklerde İshali Önleyen En Etkili Yöntem....

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Bebeklerde İshali Önleyen Yöntemler İshal Nasıl Önlenir

  Bebeklerin çocukların büyük sorunlarından biri de ishaldir...Peki anneler bebeklerinin ishal olmasını engellemek için neler yapmalı...Hangi yöntemlerle ishali engelleyebilirler..İşte yanıtları....  < Konu Resmi..>  İshali Önleyen En Etkili Yöntem  Uzmanlar, ishal olan bebeğe daha fazla anne sütü vermenin faydalı olacağı uyarısında bulundu.

  Anne sütünün ishali önleyen en etkili yöntem olduğunu belirten Özel Bahar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Irmak İpek, ishal olan bebeklerin emzirme sıklığının artırılmasını tavsiye etti.

  Yaz ishalleri konusunda bilgi veren Uzm. Dr. Irmak İpek, ishallerin çocuklarda en sık 0-5 yaş grubunda rastlandığını ve bu yaş grubunda ölüme sebep olduğunu söyledi. Dünyada her yıl ishalden 4-5 milyon çocuğun yaşamını kaybettiği belirten Dr. İpek, ishalin oluşum nedenleri hakkında şu bilgileri verdi: "Yaz aylarında yiyecek ve içeceklere bulaşan mikropların veya bunların salgıladığı toksinlerin bağırsak sistemine girmesiyle oluşan mikrobik kökenli ishallerde artış meydana gelmektedir. Bu artış, yüksek hava sıcaklığının, mikropların gıdaların içinde çoğalmasını hızlandırmasından, seyahatlerin artması ve beslenme düzeninin değişmesinden ve sineklerin çöp ve pisliklerle yiyecekler arasında mikrop taşıyan bir köprü oluşturmasından kaynaklanmaktadır. İshalle birlikte vücutta su ve tuz kaybı olur. Bu özellikle çocuk ve yaşlılarda ciddi sonuçlar doğurabilir. 'Dehidratasyon' olarak bilinen bu durum, kendini dil kuruluğu, gözlerde içe çökme, susama hissi, idrar miktarında azalma, halsizlik, sersemleme ve idrar renginde koyulaşmayla gösterir."

  Yaz ishallerinin çok büyük kısmının antibiyotik kullanmadan kısa sürede iyileştiğini kaydeden Dr. İpek, yüksek ateş ve şiddetli karın ağrısı durumunda antibiyotik kullanmak gerektiğini ifade etti. İpek, bebeklerde ve çocuklarda şiddetli karın ağrısı, yüksek ateş, titreme, ishalin 3 gün içinde azalmaması, tekrarlayan kusma, aşırı susama, gözlerde çökme, kuru deri, kalp hızı artışı, dalgınlık ve bebeklerde bıngıldak çöküğü gibi aşırı sıvı kaybı belirtilerinde mutlaka doktora başvurulması uyarısını yaptı.

  "YEMEK KONUSUNDA ZORLAMAYIN"

  İshal süresinde iştahsızlık olacağından çocuğun yemek konusunda zorlanmamasını isteyen Dr. İpek, şu uyarılarda bulundu: "Besinler sık ve ufak öğünler şeklinde verilmelidir. İshalde ilk tedbir olarak sıvı alımının artırılması ve uygun diyetle beslenmenin sürdürülmesidir. Uygulanması gereken diyetin de haşlanmış patates veya patates püresi, yağsız çorba, yoğurt, yağsız makarna ve pirinç pilavı, haşlanmış yağsız et ve tavuk, yağsız ızgara köfte, yağsız peynir, ekmek, şeftali, elma ya da havuç püresi ve muz gibi besinleri içermesi gerekmektedir. Sıvı olarak da kaynatılmış su, ayran, şekersiz açık çay, şekersiz elma kompostosu, asitsiz maden suyu alınabilir. İshal olan anne sütü alan bebeklerin emzirme sıklığı arttırılmalıdır. Anne sütü almayan bebeklerin ise her zamanki mamasına devam edilmelidir. Çocuk her 3-4 saatte bir, günde 6 defa azar azar beslenmelidir. İshal durduktan sonra da 2 hafta süreyle her gün bir öğün fazla beslemek gerekir."


  "ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN AĞIR İSHAL OLMAZ"

  İshalden korunma yollarını da açıklayan Dr. İpek, şöyle devam etti: "Anne sütü ile beslenme, ishal gelişmesini önleyen en iyi ve etkili korunma yöntemidir. Ayrıca anne sütünün, bebeğin immünolojik yanıtını artırma ve pasif immunizasyon sağlama, bağırsağı koruyan ve uygun bağırsak florasının devamını sağlayan faktörler içerme gibi önemli koruyucu özellikleri vardır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde genellikle ağır ishal görülmez. Anne sütü almaya devam eden ishalli çocukta, ağır dehidratasyon gelişme olasılığı pek azdır. Enfeksiyöz ishaller fekal-oral yolla bulaşır. Bu zincirin kırılması çok önemlidir. Hijyen kurallarına dikkat edilmesi ile enterik patojenlerin buluşması engellenebilir."

  Dr. İpek, ishalden korunma adına kişisel temizliğe dikkat edilmesi, açıkta satılan su ve meyvelerin tüketiminde dikkatli olunması, çiğ sebze ve meyve tüketilmemesi, içme suyu ve mama hazırlanan suların kaynatılması, biberon, bardak, tabak ve kaşık gibi malzemelerin iyice yıkanmasını tavsiye etti.


   
İşte Bebeklerde İshali Önleyen En Etkili Yöntem.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yüzünüzdeki kırışıklardan kurtulmada en etkili yöntem!

  Yüzünüzdeki kırışıklardan kurtulmada en etkili yöntem!

  kırışıklardan kurtulma “Doğru nefes alıp vermek ve kaslarınızı doğru çalıştırmayı öğrenmek, hayatınızı değiştirir” diyen ve aslen dans öğretmeni olan Marja Putkisto, Finlandiyalı ve 14 yıldır Londra’da yaşıyor. Beş yıl önce sistemi bulan ve uygulamaya başlayan Patkisto’nun kendi ismini verdiği metod, kısa sürede Avrupalı kadınların gözdesi haline geldi. 51 yaşındaki Marja’nın “Putkisto...
 2. Yorgunluğu önleyen 5 basit yöntem

  Yorgunluğu önleyen 5 basit yöntem

  Çalışan birisiniz ve yoğun geçen bir iş gününden sonra, akşam evde ki işlerinizi yorgunluktan ötürü erteliyor musunuz? O halde bu yazımızda ki bilgiler tam da size göre Melek'ler:) İşte yorgunluğunuzu önleyecek 5 pratik ve basit yöntemler; Küçük bir parça çikolata yiyin: Çikolata ruhsal durumunuzu desteklemenin yanında vücudunuzun endorfin salgılamasına yardım eder. Böylece kendinizi...
 3. Bebekler de İshal

  Bebekler de İshal

  ishal, bebeklerde ishal, hastalıklar, tedavileri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. İshal, bebeğin kakasının yumuşak ve sıvı kıvamda olması demektir. Diğer bir anlamıyla dışkılama sayısındaki ve miktarındaki ani artış demektir. Genellikle yeni doğan bebeklerde ve süt çocuklarında gözlenir. 2 yaşına kadar da devam edebilir. Ancak iki yaşından sonra pek ishal olayı olmaz....
 4. Arkadaşlar En etkili sigara bırakma yöntemi nedir?

  Arkadaşlar En etkili sigara bırakma yöntemi nedir?

  En etkili sigara bırakma yöntemi nedir ben artık şu meret sigarayı bırakmak istiyorum ama öyle kolay olacağa benzemiyor ve bu yüzden sizden En etkili sigara bırakma yöntemi nedir diye öneri bekliyorum. Aranızda sigarayı bırakan kişiler var ise bana kendi uyguladıkları yöntemi yazsın lütfen!
 5. Kırışıklık ve sarkmalara karşı en etkili yöntem

  Kırışıklık ve sarkmalara karşı en etkili yöntem

  Ultrason teknolojisinden faydalanarak uygulanan Ultherapy Plus protokolü ile cildin en alt tabakasına inilip kollajen artırımı ve gençlik hücrelerinin çoğalması sağlanıyor. Böylece cildin en altından en yukarıya doğru gençleşme elde ediliyor. Bu sayede yüzde oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar herhangi bir cerrahi müdahale olmadan kendiliğinden yok oluyor. Yarım asırdan fazla bir süredir...

Sayfayı Paylaş