1. @şK_MeLeĞ!.

  @şK_MeLeĞ!. Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.035
  Beğenilen Mesajlar:
  18
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Işte bel ağrısının nedenleri...

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında @şK_MeLeĞ!. tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  BEL AĞRISI EN SIK KARŞILAŞILAN AĞRI NEDENLERININ BAŞINDA GELIYOR. ERIŞKINLERIN YÜZDE 85’I YAŞAMLARININ BIR DÖNEMINDE EN AZ BIR KEZ BEL BÖLGESINDE AĞRIDAN YAKINIYOR.
  BEL AĞRISI ŞIDDETLI YA DA UZUN SÜRELI OLDUĞU ZAMAN KIŞILERIN GÜNLÜK VE IŞ YAŞAMLARINI OLUMSUZ YÖNDE ETKILEYEREK, YAŞAM KALITELERINI BELIRGIN DERECEDE DÜŞÜREBILIYOR.

  İŞTE BEL AĞRISININ NEDENLERİ...
  < Konu Resmi..>
  1. BELI KÖTÜ KULLANMA: UZUN SÜRE AYNI POZISYONDA DURMAK GÜNLÜK HAYATTA BEL MEKANIĞINE UYGUN OLMAYAN YANLIŞ HAREKET VEYA KÖTÜ DURUŞ BELINIZDE YIPRANMAYA NEDEN OLUR.
  < Konu Resmi..>
  2. KAS SPAZMI: GENELLIKLE BELI DESTEKLEYEN KASLARIN VEYA BAĞLARIN AŞIRI GERILMESI, AĞIR BIR ŞEY KALDIRMAK, ATLAMAK, DÜŞMEK VE SPOR AKTIVITESI BEL TUTULMASINA NEDEN OLABILIR. VÜCUDUN BUNA CEVABI AĞRILI KAS SPAZMIDIR. MEVSIMSEL ISI DEĞIŞIMLERI, RÜZGAR VE HAVA AKIMI KAS SPAZMINI ARTIRIR.
  < Konu Resmi..>
  3. BEL FITIĞI: HER IKI BEL OMURU ARASINDA YASTIK GÖREVI YAPAN JÖLEMSI DOKUNUN DISK KAYMASI VEYA TAŞMASIDIR. BÖYLECE OMURILIKLTEN ÇIKARAK BACAĞA, AYAĞA INEN SINIRE BASKI YAPARAK BEL VE BACAK AĞRISI OLUŞUR. ÖKSÜRÜKLE, HAPŞIRMAKLA, IKINMAKLA AĞRI ARTAR.4.
  OMURGA KANALINDA DARLANMA (SPINAL STENOZU): OMURILIK VE SINIRLERININ GEÇTIĞI KANALLARIN DARALMASI, SINIRLERI SIKIŞTIRMASI ILE OLUŞUR. İLERI YAŞLARDA ÖZELLIKLE BELLI BIR MESAFE YÜRÜNDÜĞÜNDE BACAKLARDA AĞRI, UYUŞMA VE TOPALLAMA ILE KENDINI GÖSTERIR.

  < Konu Resmi..>

  5. OMURLARDA KAYMA VE BIÇIM BOZUKLUKLARI: BEL OMURLARININ BIRBIRININ ÜZERINDEN KAYMASIYLA KARAKTERIZE 'SPONDILOLISTEZIS' DE BEL AĞRISI SEBEBIDIR. HAREKETLE AĞRI ARTAR. AYRICA BELDEKI EĞRILIKLER, DÜZLEŞMELE, BELDEKI AÇIKLIKLAR, FAZLA VEYA EKSIK BEL OMURU BEL AĞRISI NEDENİ OLABİLİR.

  6. GERILIM, STRES, SIGARA: BEL AĞRISINI ARTIRAN VE KRONIKLEŞTIREN EN ÖNEMLI SEBEPTIR. EKONOMIK, SOSYAL VE PSIKOLOJIK SORUNLAR BEL AĞRISINI ARTIRIR. SIGARA DA BEL BÖLGESINE GIDEN DAMARLARDA TIKANIKLIĞA NEDEN OLDUĞUNDAN DISKTE HARABIYET DAHA HIZLI, KEMIKTE IYILEŞME DAHA GEÇ OLUR. GÜLMEK, ÇALIŞMAK, SOSYAL UĞRAŞILAR VE HAYATA BAĞLILIK AĞRIYA KARŞI ETKILIDIR.
  7. FAZLA KILO: BELIMIZIN TAŞIDIĞI YÜK MIKTARINI ARTTIRDIĞI IÇIN SAKINCALIDIR
  8. KIREÇLENME - OSTEOARTIRIT: YAŞIN ILERLEMESI ILE KEMIK YAPIDA, BAĞLARDA VE DISKLERDE YIPRANMA BAŞLAR. YIPRANMIŞ DOKULAR KIREÇLENIR, HAREKET KABILIYETI AZALIR.
  9. KEMIK ERIMESI, OSTEOPOROZ: OSTEOPOROZ KEMIKLERDE YUMUŞAMAYA YOL AÇARAK KOLAY KIRILMA VE AĞRIYA SEBEP OLUR. BESLENMEDE KALSIYUM VE D VITAMINI EKSIKLIĞI, HAREKETSIZ YAŞAM, ERKEN MENOPOZ, ALKOL KORTIKOSTEROIDLER VE SIGARA RISKI ARTIRIR.
  10. ROMATIZMA: VÜCUDUN BAĞIŞIKLIK SISTEMININ KENDI ÖZ HÜCRELERINE SAVAŞ AÇMASI SONUCU GELIŞIR. OMURGADAKI NORMAL KEMIK VE KIKIRDAK DOKULARI HASARA UĞRAR. SABAHLARI GÖRÜLEN EKLEM SERTLIĞI VE TUTULMALAR ROMATIZMAL HASTALIKLARDA UYARICIDIR.   
  Son düzenleme: 15 Kasım 2008
 2. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Işte bel ağrısının nedenleri...
  Teşekkürler canım
   
Işte bel ağrısının nedenleri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bel ağrısı neden olur nasıl geçer

  Bel ağrısı neden olur nasıl geçer

  Bel ağrısı Bel ağrısı günümüz toplumunun %60-85 inde hayatın her hangi bir döneminde görülebilen, sebebleri çok çeşitli olan bir sendromdur. Özellikle mekanik bel ağrılarında tedavi maliyetlerinin yüksek olmasının yanında, ağrının kronikleşmesinin hasta üzerindeki olumsuz etkileri çok önemlidir. Bel ağrıları yaygın sanılanın aksine, kaçınılmaz olan yaşlanmanın sonucu değildir. Tüm organlar...
 2. Bel Ağrısının Riskleri

  Bel Ağrısının Riskleri

  Bel Ağrısının Riskleri Bel ağrısı riski olan kişiler arasında hem genel fiziksel kondüsyonları düşük olan kişiler hem de ağır iş yapan veya uzun saatler boyunca oturarak veya ayakta durarak çalışan kişiler vardır. Bu kişiler bel ağrısına yakalandıklarında iyileşme süreçleri büyük olasılıkla daha yavaş olacaktır. Buna ek olarak duygusal stres veya uzun süre hareketsiz kalmak bel ağrısını daha...
 3. Bel Ağrısının Nedenleri

  Bel Ağrısının Nedenleri

  Bel Ağrısının Nedenleri Bel ağrısı konusunda genellikle zayıf kaslar, kas gerginliği veya spazmlar, geriye doğru burkulmalar, ligaman veya kaslarda yırtılmalar ve eklem problemleri sorumlu tutulur. Bazen sinirler kayan bir disk nedeniyle omurilikten ayrıldıkları noktada tahriş olur. Böyle bir tahriş kalça ve bacaklarda ağrıya veya bacaklarda duyarsızlığa, karıncalanmaya veya zayıflığa neden...
 4. Bel Agrisi

  Bel Agrisi

  Yetişkinlerin %80 inde, yaşamlarının bir döneminde önemli derecede bel ağrısı olmaktadır. Bel ağrısı, işgücü kaybına neden olan ve faaliyetlerimizi etkileyen sağlık sorunlarından birisidir. Belle ilgili zedelenmeler, işyerinde çalışanlar arasında görülen toplam yaralanma ve hastalıkların yaklaşık %20 sini oluşturmaktadır. Bel ağrısının önlenmesi amacıyla yaygın olarak uygulanan stratejiler,...
 5. Sabahları Olan Bel Ağrısının Nedenleri

  Sabahları Olan Bel Ağrısının Nedenleri

  sabahları bel ağrısı sabahleri bel ağrısı sebepleri Kimi insan sabah uyandığında sanki dayak yemiş gibi bitkin ve rahatsız edici bir bel ağrısıyla uyanır melekler. Özellikle sabahları olan bu ağrı gün içinde azalarak geçer. Eğer sizde de bu tarz ağrılar oluyorsa, nedeni hakkında aşağıda verdiğimiz açıklamaya bir göz atabilirsiniz :) Sırt bölgesindeki ağrıların büyük bir kısmının nedeni...

Sayfayı Paylaş