1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Iste Bilime Yon Veren 10 Hayvan

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Bilim ve teknoloji dünyası gelişmelerin bir kısmını da kimi kurgu, kimi gerçek olan bu 10 hayvana borçlu. İnsanlar kadar olmasa da hayvanlar da bilim ve teknoloji dünyasına yön veren canlılar arasında. En önemli ilk 10 ise şöyle:
  1. Şempanze Ham: Uzay misyonu Merkür Kapsülü'ndeki tek görevi kapsül uzaya girdiği anda mavi bir ışık yandığını görüp önündeki kolu çekmek olan şempanze Ham görevini 31 Ocak 1961'de hatasız yaptı.

  2. Pavlov'un köpeği: Rus bilimci Ivan Pavlov 'şartlı refleks'i keşfetti. Pavlov zille yemeği ilişkilendiren köpeğinin, zil çalınca önünde yemek olmasa da salya salgılamasını sağladı.

  3. Schrödinger'in kedisi: Ünlü kuantum fizikçisinin 1935'te ortaya attığı ünlü paradoksun kahramanı 'varsayımsal' kedi. Hayali deneyde, içini göremeyeceğimiz kapalı kutuya konan bir kedi ve bir saat içinde etki edebilecek zehirli gaz dolu bir şişe var. Gazın aktive olması radyoaktif bir atomun bozulmasına bağlı, bunu göremediğimizden kutu açılana kadar kedi ölü mü, diri mi bilemiyoruz. Schrödinger'e göre kedi ne ölü, ne diri.

  4. Koyun Dolly: Başarıyla klonlanan ilk kuzu Dolly'nin doldurulmuş cesedi bugün Edinburgh'daki Royal Museum'da. 1996'da klonlanan Dolly 'annesi'yle genetik olarak aynıydı.

  5. Akıllı at Hans: 20. yüzyıl başında hararetli tartışmalara sebep olan at Hans kompleks matematik çözebiliyor, Almanca okuyabiliyordu. Ancak Alman psikolog Oskar Pfungst, New York Times'ın ilk sayfasında bile yer alan Hans'ın, aslında eğiticisinden gizli görsel ipuçları aldığını ortaya koydu.

  6. Hırsız fil Hansken: 17. yüzyılda yaşayan düzenbaz bir fildi. Bayrak sallayabiliyor ve tabanca ateşleyebiliyordu. Avrupa'yı gezen Hansken, Rembrandt tarafından resimlendi.

  7. Robot köpek K9: Kurgusal karakter olan K9, 1977-1981 yıllarında yayımlanan ünlü dizi 'Dr. Who'da yer aldı. Burnuna yerleştirilmiş lazer silahı olan, çok akıllı mobil bir bilgisayar.

  8. Goril Koko: Michael Crichton'un romanı 'Congo'daki konuşan maymuna ilham kaynağı olan gorilin Amerikan işaret dilinden 1.000 el kol hareketiyle iletişim kurup 2.000 İngilizce kelimeyi anladığına inanılıyor.

  9. Papağan Alex: Alex de 1000 kelime konuşabiliyor ve neden bahsedildiğini anlıyor. Sahibi psikolog Irene Pepperberg'in testlerinden sıkıldığında "Ben gideceğim" diyebiliyor.

  10. Fok Hoover: Konuşan ilk su hayvanı Hoover, televizyon ve gazetelerde yer alarak günün olayları üzerine kısıtlı kelime dağarcığıyla mantıksız yorumlar yapıyordu. Uluslararası bir ünlü olarak mutlu bir hayat yaşayan Hoover 1985'te öldü.


  alıntı


   
Iste Bilime Yon Veren 10 Hayvan konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilimin Çözemediği 10 Olgu

  Bilimin Çözemediği 10 Olgu

  Modern tıp artık pek çok hastalığın çaresini buluyor, son 10 yılda teknolojide gelinen nokta hayal sınırlarımızı zorluyor. Ancak bütün bu sevindirici gelişmelere karşın, evren ve güzel gezegenimiz Dünya, hikmetini bir türlü çözemediğimiz sırlarla dolu. Üstelik bu konularda yürütülen çalışmalar, araştırmalar da en azından yakın gelecekte pek umut verici görünmüyorlar. Amerikan LiveScience...
 2. Bilim-kurgu sinemasında en aptalca 10 sahne

  Bilim-kurgu sinemasında en aptalca 10 sahne

  Bilim-kurgu gişe başarıları ortada. Ancak bu türün hayranlarına bazen aptal muamelesi yapılıyor. John Hurt iyileşip kahvaltı masasına oturuyor. Sonra da adamın midesinden ‘yaratık’ çıkınca şaşırıyorsunuz Will Smith yabancı uzay gemisine binip ortalığa bir göz attıktan ve tamamen yabancı bu aleti uçurmayı başardıktan sonra bu film bütün inandırıcılığını kaybetmişti zaten. Ama ufak bir...
 3. Bilimin Cevaplayamadığı 10 Soru

  Bilimin Cevaplayamadığı 10 Soru

  bilimin cevaplayamadığı sorular Yüzyıllardır tartışılan 10 olgu var. Bunlara bilim yanıt bulamadı. İşte o sırlar; 1 - BEDEN / ZİHİN BAĞLANTISI : Bir efsaneye dönüşen ‘plasebo etkisi’ zihinle beden arasındaki muhteşem ilişkinin en basit kanıtı. Bu etki kendini şöyle gösteriyor: Sahte, yani aslında ilaç olmayan bir ilaç aldıklarından habersiz denekler, dertlerine derman olacak bir hap ya da...
 4. En Yırtıcı 10 Hayvan

  En Yırtıcı 10 Hayvan

  en yırtıcı hayvan dünyanın en yırtıcı hayvanı bir hayvan güçlü Hepside çok korkunç... 1 - Sivrisinek (Yılda ortalama 2-3 milyon ölü) Evet! En ölümcül hayvanlar listesinde sivrisinek 1 numarada.(çok güzel bir kapanış olmadı değil mi?) Bu küçük gürültücüyü öldürmeden önce bir düşünün: Anofel sineği Afrika’nın sıtma taşıyan en tehlikeli hayvanı olmanın yanı sıra koku ve görsel ipuçlarıyla...

Sayfayı Paylaş