Iste Bilime Yon Veren 10 Hayvan

kaprisli

Yeni Üye
Üye
Iste Bilime Yon Veren 10 Hayvan
Bilim ve teknoloji dünyası gelişmelerin bir kısmını da kimi kurgu, kimi gerçek olan bu 10 hayvana borçlu. İnsanlar kadar olmasa da hayvanlar da bilim ve teknoloji dünyasına yön veren canlılar arasında. En önemli ilk 10 ise şöyle:

1. Şempanze Ham: Uzay misyonu Merkür Kapsülü'ndeki tek görevi kapsül uzaya girdiği anda mavi bir ışık yandığını görüp önündeki kolu çekmek olan şempanze Ham görevini 31 Ocak 1961'de hatasız yaptı.

2. Pavlov'un köpeği: Rus bilimci Ivan Pavlov 'şartlı refleks'i keşfetti. Pavlov zille yemeği ilişkilendiren köpeğinin, zil çalınca önünde yemek olmasa da salya salgılamasını sağladı.

3. Schrödinger'in kedisi: Ünlü kuantum fizikçisinin 1935'te ortaya attığı ünlü paradoksun kahramanı 'varsayımsal' kedi. Hayali deneyde, içini göremeyeceğimiz kapalı kutuya konan bir kedi ve bir saat içinde etki edebilecek zehirli gaz dolu bir şişe var. Gazın aktive olması radyoaktif bir atomun bozulmasına bağlı, bunu göremediğimizden kutu açılana kadar kedi ölü mü, diri mi bilemiyoruz. Schrödinger'e göre kedi ne ölü, ne diri.

4. Koyun Dolly: Başarıyla klonlanan ilk kuzu Dolly'nin doldurulmuş cesedi bugün Edinburgh'daki Royal Museum'da. 1996'da klonlanan Dolly 'annesi'yle genetik olarak aynıydı.

5. Akıllı at Hans: 20. yüzyıl başında hararetli tartışmalara sebep olan at Hans kompleks matematik çözebiliyor, Almanca okuyabiliyordu. Ancak Alman psikolog Oskar Pfungst, New York Times'ın ilk sayfasında bile yer alan Hans'ın, aslında eğiticisinden gizli görsel ipuçları aldığını ortaya koydu.

6. Hırsız fil Hansken: 17. yüzyılda yaşayan düzenbaz bir fildi. Bayrak sallayabiliyor ve tabanca ateşleyebiliyordu. Avrupa'yı gezen Hansken, Rembrandt tarafından resimlendi.

7. Robot köpek K9: Kurgusal karakter olan K9, 1977-1981 yıllarında yayımlanan ünlü dizi 'Dr. Who'da yer aldı. Burnuna yerleştirilmiş lazer silahı olan, çok akıllı mobil bir bilgisayar.

8. Goril Koko: Michael Crichton'un romanı 'Congo'daki konuşan maymuna ilham kaynağı olan gorilin Amerikan işaret dilinden 1.000 el kol hareketiyle iletişim kurup 2.000 İngilizce kelimeyi anladığına inanılıyor.

9. Papağan Alex: Alex de 1000 kelime konuşabiliyor ve neden bahsedildiğini anlıyor. Sahibi psikolog Irene Pepperberg'in testlerinden sıkıldığında "Ben gideceğim" diyebiliyor.

10. Fok Hoover: Konuşan ilk su hayvanı Hoover, televizyon ve gazetelerde yer alarak günün olayları üzerine kısıtlı kelime dağarcığıyla mantıksız yorumlar yapıyordu. Uluslararası bir ünlü olarak mutlu bir hayat yaşayan Hoover 1985'te öldü.


alıntı
 
Üst