1. kara_melek

  kara_melek Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2008
  Mesajlar:
  15
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  işte fethiye..

  Konu, 'Tatil Köyleri' kısmında kara_melek tarafından paylaşıldı.

  fethiye cafe bahane fethiye Fethiye

  < Konu Resmi..>

  Deniz, güneş, kum, tarih, doğa, yeme, içme, eğlence, adrenalin... Tatil anlayışınızın içinde bu kelimelerden hangisi ya da hangileri yer alıyor bilemiyoruz ama, tümünü aynı anda bulabileceğiniz bir yöre biliyoruz: Fethiye.
  Güney Akdeniz’in özellikle yaz aylarında en çok rağbet gören bölgelerinden olan Fethiye, unutulmaz tatil yaşamak isteyenler için ideal… Fethiye’ye karayolu ile Antalya, Muğla ve Burdur bağlantılı üç ayrı alternatif ile çam ağaçları arasında yapılacak rahat bir yolculukla ulaşılabiliyor. Hava ulaşımını tercih ederseniz en yakın havalimanı 55 km. uzaklıktaki Dalaman Havalimanı. Fethiye –İstanbul arası 814 km’dir. Ankara’dan 635 km, İzmir’den ise 359 km uzaklıkta.
  Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan bir plajı bulunan Fethiye Türkiye'nin turizm merkezlerinden biri. Hemen belirtelim: Ölüdeniz, geçtiğimiz yıllarda Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi olan Bild’in internette başlattığı, ‘Dünyanın En Güzel Sahili’ yarışmasında en yüksek oyu alarak birinci oldu.
  Ah Belcekız!
  Ölüdeniz’e ait onlarca efsane bulunuyor. Bunlardan birine göre; Denizci baba-oğul derin maviliklerde yol alırken çok güçlü bir fırtına çıkmış. Fırtınadan kurtulacakları sığınabilecekleri sakin bir koy olduğunu söyleyen denizci genç, babasını bir türlü inandıramamış, aralarında müthiş bir kavga çıkmış kavga sırasında yanlışlıkla çarpan kürek darbesiyle genç çocuk denize düşmüş ve ölmüş, daha sonra babası genç denizcinin bahsettiği o sakin koyu görmüş ve oğluna inanmış ancak işten çoktan geçmiş. Diğer bir efsane göre ise; baba-oğul denize açılırlarmış. Genç denizci, Belcekız adlı bir kıza aşık olmuş ve su almak için her fırsatta Belcekız'ı görmeye gitmiş. Bir gün babasıyla denizde ilerlerken fırtınaya tutulmuşlar. Genç denizci babasına sakin bir koydan bahsetmiş ancak, babası oğluna inanmamış, genç oğlunun aşık olduğu kızı görmek için bahane uydurduğunu zannetmiş ve çok sinirlenmiş. Bu sırada o sinirle oğlunu denize itmiş. Genç denizcinin cesedi sahile vurmuş, aşık olduğu gencin cesedini gören kız ise bu acıya dayanamayarak intihar etmiş. Genç Kızın intihar ettiği yere Belcekız, genç denizcinin öldüğü yere de Ölüdeniz denmiş. Ölüdeniz, Fethiye’ye 14 km. uzaklıkta bulunuyor. Yol boyunca çamların arasından beliren maviye insanı sarhoş ediyor. Ölüdeniz’de yüzmek ise bambaşka bir keyif. Dünyanın en özel adalarında bile bulunmayan kıpırtısız, pırıl pırıl suyun dibinde tek bir yosun bile yok! Ayrıca Fethiye’de Çalış ve İztuzu plajları da bulunuyor.

  Adrenalin tutkunları Fethiye adrenalin tutkunları için de bir çok alternatif sunuyor. 1975 m.yükseklikte bulunan Babadağı’ndan paraşütle atlamak ve dünyanın en güzel bölgesinin nefes kesen manzarasını izlemek, yaşamınız boyunca tattığınız tüm zevklerin ötesinde bir anı. Ayrıca Fethiye, Af Kule gibi dalış bakımından çok uygun yerlere sahip. Fethiye’nin parlak suları ve pırıl pırıl suları su altı fotoğrafçıları içinde pek çok güzellik sunuyor. Göcek ve özellikle de Ölüdeniz yakınındaki adalar ve koylar dalış tutkunluklarını kendisine çekiyor. Alternatif turizm faaliyetlerinden biri de düzenlenen, günlük, haftalık yürüyüş turları. Bu turlarda zengin bitki topluluklarını görebilir, kırsal kesimin kültürünü tanıyabilirsiniz. Bunların dışında Toros Dağları’ndan Akdeniz’e ulaşan güzergahlarda at sırtında gezintiler düzenleniyor.
  Gezelim görelim
  Bugunkü Fethiye kenti yakınlarındaki Belen'de, MÖ. 3000'lerde kurulduğu sanılan antik Telmessos kenti, Lykia'nin Karia sınırında yer alıyormuş. Uzun bir süre Lykia'ya karşı bağımsızlığını koruduktan sonra, MÖ. 6. yüzyıl ortalarında Pers egemenliğine girmiş. MÖ.5. yüzyılda Delos Birliği'ne, MÖ.362'de de Lykia'ya katılmış.
  Bu nedenle bölgede o dönemlerden kalan bir çok tarihi eser bulunuyor. M.Ö 4.yy’dan günümüze ulaşmış tarihi kalıntılardan biri Likya döneminden kalan ve şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarların çevrelediği Likya Kaya Mezarları. Basamaklarla yukarısına doğru çıktığınızda mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas’a ulaşılıyor. İon stilinde ve tapınak türünde yapılan bu mezarın solundaki sütunun üzerinde dönemin alfabesi ile “Herpamias oğlu Amintas” yazıyor. Tarihe merakınız varsa eğer, Likya Kaya Mezarlıkları görkemi ile sizi büyüleyecek.
  Mitolojik çağlara ait kalıntılardan ortaya çıkan tapınaklardan en önemlisi olan Letoon da Fethiye’de gezinizin bir diğer durağı olmalı. Letoon, Likya Birliği’nin dinsel merkezi kabul ediliyor. Apollon ve Artemis’e adanmış 3 tane tapınak bulunuyor. Antik çağlarda kalan en dikkat çekici yerlerden bir tanesi ise; Telmessos Antik Tiyatrosu. Yapılan kazı çalışmalarına göre burada geçmiş zamanlarda 5000 kişi kapasiteli bir tiyatro olduğu ve arena olarak kullanıldığı düşünülüyor.
  Kelebekler Vadisi’ne özel ilgi
  Tüm bunlardan başka Kelebekler Vadisi’nin ayrı ilgiyi hak ettiğini söylemeliyiz. Fethiye’den tekne turuyla ulaşabileceğiniz bir doğa harikası Kelebekler Vadisi, küçük şelalesi, kumsalı ve tertemiz denizi ile nefes kesen bir güzelliğe sahip. Buraya temmuz ve eylül ayları arasında Jarsey Tiger adlı kelebek türünün yaşamasından dolayı Kelebekler Vadisi deniyor.
  Fethiye'de yapacağınız tekne turları da size ayrı güzelliklerin kapılarını açacak. Fethiye’de bulunan 12 tane küçük adacık ve bozulmamış koylar, eğlenceli ve iyi hizmet sunan kiralık teknelerle gezilebiliyor.
  Yemece-içmece- eğlenmece
  Fethiye’de gezdiniz gördünüz, peki ne yiyeceksiniz? Akdeniz mutfağının en güzel örneklerinin sunulduğu Fethiye’de bol bol balık yiyin. Deniz ürünlerinin ucuz olduğunu da ekleyelim. Fethiye’nin eğlence hayatı da oldukça hareketli. Eğlencenin kalbi Paspatur bölgesinde atıyor. Bu bölgede yoğun olarak restoran, cafe, bar ve klüpler yer alıyor ve Fethiye’de eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor.


   
  Gulbeyaze bunu beğendi.
 2. TÜLSÜ35

  TÜLSÜ35 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  621
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bulundugum yer BURSA memleketim İZMİRRRR
  Cevap: işte fethiye..
  emegine yüregine saglık canım çok güzel bir paylaşım olmuş
   
  Gulbeyaze bunu beğendi.
 3. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: işte fethiye..
  ellerine sağlık
   
  Gulbeyaze bunu beğendi.
 4. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38
  Cevap: işte fethiye..

  Fethiye ye gidince muhakkak görmeniz gereken bir yer daha Kelebekler vadisi.. kesinlikle gidinn
   
  Gulbeyaze bunu beğendi.
 5. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: işte fethiye..
  Ewet fethiye çok hoş bir yer gidip görmenizi tavsiye ederim..
   
  Gulbeyaze bunu beğendi.
 6. Beyazca

  Beyazca Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  612
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Cevap: işte fethiye..

  geçensene fethiyedeydim koyları süper denizle orman birleşik tarihi yerleri kaya evleri görülmeye değer
   
  Gulbeyaze bunu beğendi.
 7. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  benmde cok hosuma gidiyor burası
   
  Gulbeyaze bunu beğendi.
 8. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Off offf offf mükemmell yaa harikuladenin hasında :D
   
 9. gulizturan

  gulizturan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2011
  Mesajlar:
  12
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  gelecek yaz fethiyedeyimm!!!
   
  Gulbeyaze bunu beğendi.
 10. ay prensesi

  ay prensesi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2012
  Mesajlar:
  25
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler bodrumun yanına fethiyeyide ekledim.
   
 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 12. Gulbeyaze

  Gulbeyaze Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  18
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Şehir:
  Istanbul
  Saklıkent. Mutlaka gidilmesi,görülmesi gereken bir cennet. Akarsu üzerindeki ahşap sofralarda yemeğinizi yerken,su üzerinde hamağa binmeyi de ihmal etmeyin derim.
   
işte fethiye.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstanbul'un Fethi

  İstanbul'un Fethi

  İstanbul'un Fethi, 29 Mayıs1453'te, şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusunun, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis şehrini Sultan II. Mehmed Han'ın komutanlığında fethetmesidir. Bu fetihten sonra Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, henüz 21 yaşında olan Sultan II. Mehmed, fatih unvanını da alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmaya başlanmıştır. Tarihteki en önemli...
 2. Fethİye

  Fethİye

  FETHİYE Aydınlıklar Ülkesi'nin el değmemiş bakiresi'' Fethiye, Akdeniz'in içinde irili ufaklı adaların serpiştiği Fethiye körfezinde arkası çam ormanlarıyla çevrili kuzeye açık bir koyda yer alır. Kaya mezarları ve kale önünden bir düzlüğe, Karagözler'den denize doğru iner. Ufkunu şövalye adası, Günlükbarı ve karşılarındaki dağlar oluşturmaktadır. Gemiler Adası: Ölüdeniz ya da Gemiler...
 3. Keremcem - Kalenin Fethi

  Keremcem - Kalenin Fethi

  Kim bilir benden sonra, kaç kişi girdi hayatına, senden sonra benim olmadı hiçbiri merhem yarama... senden sonra benim olmadı hiçbiri merhem yarama... bıraktı sana çalışmayı artık kalemim baktı fethi mümkün değil kalenin... sana dair... bu son çizik bıraktığım üstüne korkarım özleyecek seni benim kadar defterim...
 4. Fethiye Ata Park Hotel

  Fethiye Ata Park Hotel

  mod otel modotel atapark hotel kultur fethiye atapark otel Otelimiz Bir doğa harikası Fethiye Körfezinde, yeşille denizin buluştuğu en nadide noktada yer alan Ata Park Hotel, tüm bir yıl boyunca misafirlerine hizmet verebilecek şekilde düzenlenmiştir. Hotel Ata Park aynı zamanda Akdeniz mutfağından en seçkin menüleri ve özel...
 5. 'İstanbul'un fethi' beyazperdede

  'İstanbul'un fethi' beyazperdede

  Yapımcı Faruk Aksoy, İstanbul'un fethini konu alan 'Fetih' adlı bir film çekmeye hazırlanıyor. 'Güle Güle', 'Yeşil Işık', 'Karışık Pizza', 'Büyü', 'Recep İvedik-1', 'Recep İvedik-2' ve daha bir çok iyi filme yapımcı olarak imza atan Faruk Aksoy, bir çağ kapatıp, yeni bir çağ başlatan İstanbul'un fethini beyazperdeye aktarmaya hazırlanıyor. Prodüksiyonu, anlatım dili, müziği, oyuncu...

Sayfayı Paylaş