1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  İşte İlginç Bir Tasarım Daha Vücut Isısını Ölçen Tişört Üretildi...

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Vücut Isısını Ölçen Tişört Vücut Isısını Ölçen Tişört Üretildi  İşte bir harika tasarım daha vücut ısısını ölçen tişört üretildi....Hastalarda kolaylık sağlayacak olan bu tişörtler hastalar üzerinde kolayca ölçüm yapabilecek....  [​IMG]


  VÜCUT ISISINI ÖLÇEN TİŞÖRT ÜRETİLDİ


  Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde, vücut ısısındaki tehlikeli artışı üzerindeki renkli baskıyı kaybederek gösteren tişört üretildi.

  Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (PAÜ Teknokent) üniversite- sanayici iş birliğiyle kurulan Dekotek Medical firması, çocuklarda sık görülen yüksek ateş sorununun tespiti ile yoğun bakım hastalarının takibini kolaylaştırmak amacıyla yürüttüğü AR-GE çalışmalarından olumlu sonuç aldı. Firma, vücut ısısı 38 derecenin üzerine çıktığında üzerindeki baskının görünmez olduğu tişört üretti.

  Firma ortaklarından tekstilci Mustafa Koltuksuz, özellikle çocuklarda vücut ısısını doğru ölçmenin bazen çok güç olabildiğine işaret etti.

  Hem çocukların vücut ısılarının tehlikeli bir şekilde artıp artmadığını kolayca ölçebilmeye hem de aynı şekilde yoğun bakım hastalarının vücut ısısı takibini kolayca yapabilmeye yarayan tişört ürettiklerini belirten Koltuksuz, ''Bu tişört sayesinde çocukların ateşini ölçmekte zorlanmıyoruz. Ateşi çıkan çocuğun üzerindeki tişörtün resmi yok oluyor. Resim yok olunca anne ve babalar çocuğun ateşinin çıktığını anlıyor'' dedi.

  Koltuksuz, ürettikleri tişörtün üzerinde insan sağlığına zararlı hiçbir madde bulunmadığını ifade ederek, deneme numunelerinden olumlu sonuç aldıkları tişörtlerin seri üretimine yakın zamanda başlamayı planladıklarını kaydetti.

  YOĞUN BAKIMDA HASTA TAKİBİ KOLAYLAŞACAK

  PAÜ Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Coşkun da yoğun bakım hastalarıyla tek tek ilgilenilmesi gerektiğini, ne zaman ateşlerinin çıkacağının belli olmadığını söyledi.

  Yoğun bakım hastalarının ateşlerinin takibinde zaman zaman sıkıntı yaşanabildiğini ifade eden Prof. Dr. Coşkun, ''Termometre gibi hastanın ateşini gösteren daha belirgin bir şey yapılması konusunda tekstilci arkadaşlarla bir çalışma içerisine girdik. Çalışmalarımız kapsamında hastaların ateşlerinin üzerlerine giydikleri elbiseyle ölçülebileceği konusunda fikir birliğine vardık'' diye konuştu.

  Coşkun, yaklaşık 6 ay süren çalışmalar sonucunda vücut sıcaklığı 38'in üzerine çıkınca tişört üzerinde kendiliğinden kaybolan baskı yapmayı başardıklarını belirterek, ürünün yoğun bakım hastalarının vücut ısılarının takibini kolaylaştıracağını ifade etti.

  SANAYİCİ AR-GE'YE ÖNEM VERMEYE BAŞLADI

  Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal ise Türk tekstilcilerin AR-GE'ye giderek daha fazla önem vermeye başladığını ve üretimlerini bu çalışmalarla şekillendirdiklerini belirtti.

  Firmaların daha önce bünyelerinde bulunan AR-GE birimlerinin yavaş yavaş teknokentlere kaydığını, bunun da üniversite iş birliğiyle daha verimli sonuçlar alınmasının önünü açtığını ifade eden Dal, ''Teknokent'e taşınan firmalarımız çok önemli projelere imza atıyor. Önümüzdeki süreçte tekstil ve medikal anlamında çok daha ciddi çalışmalar ortaya çıkarılacaktır. Vücut ısısını ölçen tişörtler bu işin görünen bir kısmı'' dedi
   
İşte İlginç Bir Tasarım Daha Vücut Isısını Ölçen Tişört Üretildi... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vücut Isısıyla Renk Değiştiren Koltuk

  Vücut Isısıyla Renk Değiştiren Koltuk

  renk değiştiren koltuk Vücut Isısıyla Renk Değiştiren Koltuk Visual Reference Stüdyosundaki Erin Hayne ve Nuno Gonçalves, vücut ısısına göre renk değiştiren mobilyalar yaptı Koleksiyonun ismi "Bataklık Koleksiyonu" Bu mobilyalar o kadar pahalı ki, fiyatları görüşmek için firma ile bağlantıya geçmeniz gerekiyor ve mobilyaların size ulaştırılması 6 hafta alıyor
 2. İlginç bir saat tasarımı

  İlginç bir saat tasarımı

  değişik saat tasarımları saat tasarımı değişik çalar saatler farklı tasarımları Çok değişik bir icatla karşı karşıyayız. Uyanamayan kişiler için yapılmış bir saat. Bu saat siz uyurken alarmı çalmaya başlıyor. Fakat değişiklik işte burada başlıyor. Biranda üzerindeki puzzle’lar fırlıyor ve o puzelları yerine yerleştirmezseniz saat çalmaya devam ediyor. İnsanoğlu resmen insanlara inat olarak bu...
 3. bazal vücut ısısıyla hamile kalma

  bazal vücut ısısıyla hamile kalma

  vücut ısısıyla hamilelik gebelikte vücut ısısı bazal vücut ısısı hamilelikte bazal takibi vucut isisi BAZAL vücut ısısı vajina içerisinden ya da anüsten her sabah yataktan kalkmadan ölçülerek kaydedilir. Yumurtanın oluşumundan 24 – 36 saat öncesinde vücut ısısı bir miktar düşer. Bu nokta genellikle atlanmaktadır. Fakat sonra artarak geri kalan süre içinde sürekli yüksek kalır. Isının...
 4. İlginç Bir Araba Tasarımı

  İlginç Bir Araba Tasarımı

  oyuncak araba tasarımı oyuncak tasarımları araba tasarımları ilginç basit
 5. İlginç bir tasarım örneği daha

  İlginç bir tasarım örneği daha

  İlginç Tasarımlar Portatif sandalye Bu tasarımcılar o kadar değişik şeyler tasarlıyorlar ki ne olduğunu baştan anlamak çok güç. Bir bilmece bildirmecem var melekler. Acaba bu nedir nedir? Bilemediyseniz yardım edeyim. Mesela ortadan ikiye ayıralım Aslında 2 adet sandalyeymiş diyenler için yanlış cevap. Çünkü bu tasarım aslında 2 sandalye, 2 sehpa. Nasıl mı? İşte böyle;

Sayfayı Paylaş