İşte Stresle Başa Çıkma yolları

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
İşte Stresle Başa Çıkma yolları
Stresle Başa Çıkma Yöntemleri
Stresle Başa Çıkmanın Yolları
Stres... Hayarımızını bir diğer yüzü olan stres günklük hayatın en acı gerçeklerinden biridir. Stressiz gün olmaz evet ama önemli olan stresten arınabilmektir. Nasıl ki bir şeyin çözümü yok ise tek yolu kafaya takmamaksa, streside öyle yapmak şarttır Melek'lerim. biz de bu yazımızda stresle başa çıkmanın yöntemlerini konu alıyor ve sizlere stressiz günler diliyoruz.

stres-32e.jpg


Stresle Başa Çıkmanın Yolları:

- Bazı durumların stres yaratacağı önceden bilinmeli ve bu durum kabul edilmeli.
- Spor yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, çok fazla kafein ve alkol tüketiminden uzak durulmalı.
- İş stresinden kaçınmak için önemli işler listesi yapmak uygun olabilir. Böylelikle, yapılması gereken acil işler ön sıraya konur ve geri kalan işlerin ise yetiştiği kadarı yapılır.
- Yapılmaktan hoşlanılmayan aktivitelerde başka alternatifler düşünülmelidir. Örneğin; market alışverişi yapmayı sevmeyen ve bu esnada strese giren bir kişi, bu işi başka bir kişinin yapmasını isteyebilir ya da internet yoluyla market alışverişi yapmayı tercih edebilir.
- Ev anahtarını sürekli unutan bir kişi bu durumdan dolayı sürekli stres yaşıyorsa, yedek anahtar yaptırarak, kullandığı her eşyada birer tane bulunmasını sağlayabilir.
- Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçilmelidir.
- Trafikte strese girenler yola çıkarken trafiğin olduğu fikrine alışmalıdır. Yoğun trafikte stres yaşayan kişiler; araç kullanmayıp toplu taşıma araçlarını tercih edebilirler ya da mesafe uzasa da daha sakin yollardan gitmeyi seçebilirler ve araçta müzik dinleyebilirler.
- Gün içinde bekleme sürelerinde cüzdan, çanta, evrak düzenlemek, çok uzun süredir görüşemeyip aramaya fırsat bulunamayan kişilerle telefonla görüşmek gibi daha önce ertelenen işler yapılabilir.
- Eve misafir geldiği zaman en iyi şekilde ağırlamak için stres yapmak yerine, beraber geçirilen zamanın daha sağlıklı ve kaliteli geçmesine özen gösterilmelidir.
- Karşılıklı ilişkilerde stresten uzak durmak için kişiler birbirlerini dinlemelidir.
- Stres karşısında mizah kullanılmalı yani sorunlar karşısında gülüp geçilebilmelidir.
- Kişi kendi kendini deşarj ettiği bir zaman dilimi ayarlayıp, hobi edinebilir.
 
Üst