İstenmeyen gebeliklerde en uygun yöntem hangisi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
İstenmeyen gebeliklerde en uygun yöntem hangisi
İstenmeyen gebeliklerde size en uygun yöntem hangisi? Klasik doğum kontrol yöntemleri arasında sayabileceğimiz kondom (prezervatif), doğum kontrolünün yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruyucu olması avantajından dolayı özellikle çok partnerli kişilerce tercih edilmelidir.
Jinekoloji uzmanları, istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde kullanılan doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi verdiler.
Tercih doğum kontrol hapı
Rahim içi araçlar (spiral), kadınlara uzman doktorlar tarafından uygulanan, belli aralıklarla kontrolü zorunlu olan doğum kontrol araçlarıdır. Spirallerin, uzun süre kullanım ve ilişki öncesi uygulama ihtiyacının ortadan kalkması gibi avantajları bulunmaktadır.
Aylık uygulanan doğum kontrol iğneleri ile hormonal doğum kontrolü sağlanması da yine uzun süreli doğum kontrol yöntemlerindendir. Doğum kontrol yöntemleri arasında özellikle doğum kontrol hapları, modern çağın kadınlarında tercih edilen yöntemlerinden biridir. Özellikle genç bayanlarda, stres altında çalışan işkadınlarında görülebilen adet düzensizliklerinde tercih edilerek, hem adet düzensizlikleri çözümlenebilir, hem de aktif yaşayan kadınların doğum kontrolünde korunma sağlanabilmektedir.
 
Üst