1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İsteyenler için Sait Faik Abasıyanık Hayatı ve biyografisi

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Sait Faik Abasıyanık Hayatı Sait Faik Abasıyanık Biyografi

  Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda ünlü hikaye ve roman yazarı olan Sait Faik Abasıyanık biyografi bilgilerini sizler için ve Sait Faik Abasıyanık hayatı hakkında bilgi edinmek isteyen tüm misafirlerimiz için sunuyor ve Türk Edebiyatı için önemli olan Sait Faik Abasıyanık'a rahmet diliyoruz.


  < Konu Resmi..>
  Sait Faik Abasıyanık 1906 yılında Adapazarı'nda dünyaya geldi. Babası Mehmet Faik Abasıyanık, kereste, ceviz kütüğü üzerine iş yapan bir tüccardı. Dedesi Sait Ağa'nın Adapazarı'ndaki kahvesi, aydın kişilerin toplantı yerdi. Annesi Makbule Hanım, Adapazarı'nın ileri gelenlerinden Hacı Rıza Bey'in kızıdır. İstanbul Erkek Lisesi'nin onuncu sınıfından Bursa Lisesi'ne geçerek oradan mezun oldu. Bir süre Edebiyat Fakültesi’nde okudu. Babasının isteği üzerine ekonomi tahsili için İsviçre’ye gitti. 15 gün sonra Fransa’ya geçti. 3 yıl orada yaşadı. Geri dönünce, aile mesleği olarak ticaretle uğraştıysa da başarılı olamadı. Fransa'dan döndükten sonra kısa bir müddet Halıcıoğlu Ermeni Yetim Mektebi'nde Türkçe grup dersleri öğretmenliği yaptı.
  Bütün ömrünü, bazan Şişli'de Bulgar Çarşısı'ndaki apartmanında, çoğu zaman da Burgaz Ada'daki köşklerinde annesi ile geçirdi. Evlenmedi. 11 Mayıs 1954 Salı günü sirozdan ölmesinden sonra evi, müze haline getirildi. Annesi bir Sait Faik Hikaye Armağanı düzenledi. Şiir, roman ve hikâye türlerinde eser vermiştir.


   
İsteyenler için Sait Faik Abasıyanık Hayatı ve biyografisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sait faik abasıyanık hayatı eserleri

  sait faik abasıyanık hayatı eserleri

  sait faik abasıyanık hayatı ve yaşadığı dönem sait faik abasıyanık hayatı ve yaşadıgı dönem yaşadığı hakkında bilgi Türk edebiyat tarihinin tartışmasız önde gelen yazarlarındandır..Karın tokluğuna yazdığı yıllardaki çoğu eserleri bile şu anda dizi seneryosu olmaktadır. Gerçek adı Mehmet Sait olan Abasıyanık, 23 Kasım 1906'da Adapazarı'nda doğdu, 11 Mayıs 1954 te İstanbul'da öldü....
 2. Sait Faik Abasıyanık Fotoğrafları istiyorum

  Sait Faik Abasıyanık Fotoğrafları istiyorum

  Sait Faik Abasıyanık Fotoğrafları var mı acaba sizin sitenizde varsa lütfen bana konu linkini atın yoksada konusunu açın :)
 3. Ünlü Edebiyatçımız Sait Faik Abasıyanık Fotoğrafları

  Ünlü Edebiyatçımız Sait Faik Abasıyanık Fotoğrafları

  sait faik abasıyanık fotoğrafları sait faik abasıyanık resimleri Sevgili melekler, Türk Edebiyatının tartışmasız önde gelen isimlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık 'tır. Bu yazımızda da ünlü edebiyatçımız Sait Faik Abasıyanık fotoğrafları ile karşınızdayız ..:)
 4. Sait Faik Abasıyanık Kimdir biyografisi var mı

  Sait Faik Abasıyanık Kimdir biyografisi var mı

  Merhaba arkadaşlar sizden Sait Faik Abasıyanık Kimdir diye bilgiler istiyorum bana mümkünse Sait Faik Abasıyanık biyografisini sunar mısınız?
 5. Sait Faik Abasıyanık Kısa Bilgi lazım bana

  Sait Faik Abasıyanık Kısa Bilgi lazım bana

  Merhaba sizden Sait Faik Abasıyanık hakkında Kısa Bilgi rica ediyorum bana bu konuda bilgi verecek ve yardımcı olacak arkadaşlarıma şimdiden çok tşklerimi sunuyorum.

Sayfayı Paylaş